"Mieliśmy już ponad 4300 wstrząsów". Ziemia może zadrżeć w każdej chwili

W Meksyku trwa akcja poszukiwawczaPAP/EPA/ULISES RUIZ BASURTO

W niedzielę około godziny 5 rano czasu lokalnego na wybrzeżu Meksyku pojawiły się kolejne wstrząsy. Tym razem były nieco słabsze, osiągnęły 5.9 stopni - poinformowało Centrum do spraw Ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku. Fala trzęsień ziemi doprowadziła do śmierci ponad trzystu dwudziestu osób.

Centrum wtórnych wstrząsów pojawiło się 99 km na południowy zachód od Tonali w stanie Chiapas.

Według badań geologicznych prowadzonych przez naukowców Stanów Zjednoczonych sobotnie wstrząsy ziemi był stosunkowo płytkie, a epicentrum znajdowało się niedaleko Juchitan. Tam też wstrząsy miały siłę od 4 do 6.1 w skali Richtera. Zginęło co najmniej pięć osób.

Tysiące budynków zostało uszkodzonych, a ocaleli spali na ulicy w prowizorycznych namiotach. Wstępne szacunki strat mogą sięgać około 8 miliardów dolarów.

Wstrząsów będzie coraz więcej, przed czym przestrzega Xyoli Perez Campos, dyrektor Meksykańskiego Biura Sejsmologicznego.

- Zarejestrowaliśmy już ponad 4300 wstrząsów - stwierdził. - A będzie ich coraz więcej. To, czego nie znamy, to ich magnituda - stwierdził.

"Boimy się, ale życie toczy się dalej"

Były to wstrząsy wtórne po trzęsieniu, które we wtorek nawiedziło stolicę Meksyku. Miało siłę 7.1 stopni w skali Richtera. To wystarczyło, aby zawaliły się dziesiątki budynków. Zginęły co najmniej 320 osoby. Obecnie panuje ciągły strach przed kolejnymi wstrząsami. Po trzęsieniu ziemi mieszkańcy wybiegli na ulice, gdzie się rozpaczliwie modlili.

W Bazylice Matki Bożej z Guadalupe, sanktuarium dla większości krajów rzymskokatolickich, tysiące ludzi zebrało się po to, aby modlić się za ofiary trzęsienia ziemi. - Przyszedłem prosić Boga o siłę dla tych, którzy stracili swoich bliskich, a Maryję, aby nas strzegła - powiedziała 69-letnia Maria Gema Ortiz.

- Dzięki wszystkim tym, którzy przybyli z innych krajów, aby pomóc, Meksyk żyje! - dodała mieszkanka.

Według lokalnych władz dwie kobiety umarły na zawał serca, gdy żywioł zatrząsł skorupą ziemi. Mieszkańcy otrzymali wsparcie, rozstawiono namioty w różnych częściach miasta, gdzie psychologowie oferują pomoc dla ocalonych i ratowników, którzy ucierpieli w klęsce żywiołowej.

Jednostki zajmujące się wstrząsami sejsmicznymi w Meksyku ogłosiły, że trzęsienie ziemi z 7 września, było najsilniejszym kataklizmem w ciągu 85 lat. Tego dnia co najmniej 98 osób poniosło śmierć.

- Boimy się, ale życie toczy się dalej - stwierdziła Claudia Avila, mieszkanka stolicy. - Moje dzieci wiedzą już, że muszą radzić sobie same. Jutro wracają do szkoły. To był zimny prysznic - dodała.

Otworzono szkoły dla poszkodowanych

Aby pomóc poszkodowanym, którzy pozostali bez dachu nad głową otworzono szkoły. Jedynie 103 placówki z 4 tysięcy szkół publicznych w Meksyku udzieliło wsparcia, co umożliwiło efektywniejszą pracę ratownikom. - Boimy się, ale życie musi toczyć się dalej - powiedziała Avila, której synowie mają 9 i 16 lat. - Jutro zabiorę moje dzieci z powrotem do szkoły, wiedzą, że jeśli coś się będzie działo muszą się chronić - dodała.

Siła trzęsienia ziemi w Meksyku (USGS)USGS
Odczuwalne wstrząsy w Meksyku (USGS)USGS

"Władze nam nie pomogły"

Już po wtorkowym trzęsieniu ziemi zaczęły pojawiać się głosy, że władze wcale nie wykorzystują wszystkich dostępnych im środków, by pomóc ofiarom klęski żywiołowej. Tysiące ludzi zostały wówczas pozbawione dachu nad głową. Pomoc nadeszła - lecz o ile ta ze strony wolontariuszy przerosła najśmielsze oczekiwanie, ta ze strony rządu okazała się, zdaniem poszkodowanych, stosunkowo skromna.

- Władze nam nie pomogły - stwierdził Antonio Ramirez, który oceniał straty w dzielnicy Xochimilco w stolicy. - Pomoc nadeszła ze strony zwykłych ludzi. Żołnierze przynieśli ze sobą karabiny, a powinni szpadle i kilofy - dodał.

W odpowiedzi na krytykę rządu, prezydent Meksyku Pena Nieto odwiedził miejsce katastrofy i obiecał, że zostaną podjęte odpowiednie działania. Biorąc pod uwagę, że już w przyszłym roku w Meksyku odbędą się wybory prezydenckie, obywatele obserwują każde potknięcie władz.

Trwają poszukiwania

Ratownicy zmniejszyli obszar poszukiwań, które obejmują fragment rozległego miasta, które przed katastrofą zamieszkiwało około 20 milionów ludzi.

Poszukiwania ocalałych głównie skupiały się w zawalonym budynku biurowym i w pięciopiętrowym budynku mieszkalnym w zabytkowej dzielnicy Tlalpan.- Poszukiwanie i ratowanie ludzi w Meksyku trwa nadal i jest traktowane jako priorytet. Do współpracy dołączyły międzynarodowe grupy ratownicze - podsumował Miguel Angel Mancera, burmistrz Miasta. Władze wstrzymały akcję ratunkową strefie Linda Vista, gdy ratownicy odkopali 10 ciał z gruzów. Po kolejnych, sobotnich wstrząsach akcja ratunkowa została wstrzymana na jakiś czas w okolicy Tlalpan.

Ratownicy używają zaawansowanych urządzeń, które wykrywają najmniejsze oznaki życia pod gruzami. Nieocenioną pomocą są jednostki, które przybyły z wyspecjalizowanym sprzętem z Japonii, Stanów Zjednoczonych czy Izraela.

Wparcie pochodzi z wielu źródeł

Po kataklizmie tysiące młodych Meksykanów proponowało pomoc umieszczając posty w social media. 30- letnia Roxana Trani dołączyła do jednego z centrów zarządzania pomocą w Meksyku. Kobieta pojechał do stanu Puebla w jednym z wielu konwojów, które zostały przygotowane, aby dotrzeć do odciętych miejsc i udzielić szybkiego wsparcia poszkodowanym.

- Nigdy nie zrozumiałem, dlaczego ludzie, którzy doświadczyli trzęsienia ziemi, panicznie boją się nawet najmniejszych wstrząsów. Teraz to wszystko jest jasne - powiedziała Trani.

- Będąc na pogrzebie i widząc cały ich ból, zrozumiałam czym jest on spowodowany - powiedziała.

Wstrząsy wtórne

W sobotę wtórne trzęsienie ziemi było drugim, największym wstrząsem zanotowanym w tej okolicy. Drżąca ziemia przyczyniła się do kolejnych zniszczeń. Wiele budynków, których struktura została naruszona już wcześniej została zrównana z ziemią. Dyrektor Krajowej Służby Sejsmologicznej w Meksyku, Xyoli Perez Campos ostrzega, że w tym regionie może pojawić się więcej trzęsień ziemi. - Mamy już zarejestrowane ponad 4.300 wstrząsów - powiedział Campos. - Pojawi się więcej drżeń, ale nie wiemy czy będą silne - dodał. Prezydent Enrique Pena Nieto odwiedził 12 stanów w stanie Meksyk, obiecał, że skieruje pomoc do ofiar i poszkodowanych dotkniętych trzęsieniem ziemi. Rząd wstępnie zobowiązał się, że udzieli wsparcia finansowego podczas odbudowy domów.

Ogromne zniszczenia

Urzędnicy stwierdzili, że w sąsiadujących stanach Morelos i Puebla może znajdować się około 30 tysięcy uszkodzonych budynków. Instytucja zajmująca się szacowaniem strat, poinformowała, że mogą dochodzić nawet do 8 miliardów dolarów.

Najsilniejsze trzęsienie ziemi od 85 lat

Wtorkowe trzęsienie było najtragiczniejsze w skutkach w Meksyku od ponad 30 lat, czyli od kataklizmu z 1985 r., gdy wstrząsy o magnitudzie 8,1 spowodowały śmierć, według różnych szacunków, od 5 tys. do 40 tys. osób. Do wtorkowej tragedii doszło zaledwie kilkanaście dni po poprzednim trzęsieniu ziemi, w wyniku którego 7 września zginęło w Meksyku ok. 100 osób, a ponad 200 odniosło rany.

Na południe od miasta Meksyk również jest niespokojnie. Wulkan Popocatepetl wypluł kolumnę popiołu to zdarzenie uprzedziły silne wstrząsy ziemi.

Trwa akcja ratunkowa i usuwanie gruzów:

Autor: wd/aw, sj/wd/rp / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ULISES RUIZ BASURTO

Pozostałe wiadomości

Upały wróciły do Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wysoką temperaturą w niemal całym kraju. Termometry w cieniu będą pokazywać ponad 30 stopni Celsjusza. Dla wielu województw wydano też ostrzeżenia w związku z gwałtownymi burzami, w trakcie których mają pojawiać się ulewy i grad.

Trudny dzień. Pomarańczowe ostrzeżenia IMGW dla niemal całej Polski

Trudny dzień. Pomarańczowe ostrzeżenia IMGW dla niemal całej Polski

Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? Czwartek 27.06 w części kraju grzmi i błyska się. W ciągu kolejnych godzin wyładowań atmosferycznych nad Polską będzie przybywać. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Upały wiążą się z wieloma zagrożeniami dla naszego zdrowia. Jednym z nich, dosyć nieoczywistym, jest smog letni. Jak powstaje to zjawisko i czym się objawia? Opowiadał o nim w rozmowie z TVN24 doktor Tymoteusz Sawiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach napływać będzie do nas gorące powietrze. Końcówka tygodnia przyniesie lokalnie nawet 34 stopnie Celsjusza. Wraz z wysoką temperaturą pojawią się burze, ulewne opady deszczu, porywisty wiatr, a nawet grad.

Termometry mogą pokazać nawet 34 stopnie

Termometry mogą pokazać nawet 34 stopnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar lasu zagraża miejscowości Churchill Falls w kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. W pobliżu znajduje się elektrownia wodna, jedna z największych tego typu elektrowni w Ameryce Północnej.

Prawie tysiąc ewakuowanych, pożar lasu zagraża elektrowni wodnej

Prawie tysiąc ewakuowanych, pożar lasu zagraża elektrowni wodnej

Źródło:
PAP, CBC

Pogoda na dziś. Czwartek 27.06 przyniesie upalną i burzową aurę. Na termometrach zobaczymy nawet 32 stopnie Celsjusza. Grzmotom i błyskom będą towarzyszyć obfite opady deszczu.

Pogoda na dziś - czwartek 27.06. Wysoka temperatura i groźne zjawiska

Pogoda na dziś - czwartek 27.06. Wysoka temperatura i groźne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad wezbraną rzeki Blue Earth w amerykańskim stanie Minnesota zawisł dom. Budowla runęła, a moment ten można zobaczyć na nagraniu.

Dom zwisa z klifu i wpada do rzeki. Dramatyczne nagranie

Dom zwisa z klifu i wpada do rzeki. Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

We wtorek Madryt nawiedziła silna burza z gradem. Ulewny deszcz zalewał ulice, a podmuchy wiatru łamały drzewa. Służby interweniowały blisko 100 razy, by usunąć skutki żywiołu. Na jednej ze stacji pogodowych odnotowano znaczny spadek temperatury w bardzo krótkim czasie.

W Madrycie w kilka minut temperatura spadła o prawie 20 stopni

W Madrycie w kilka minut temperatura spadła o prawie 20 stopni

Źródło:
Reuters, ENEX, eldario.es, elconfidencial.com, eltiempo.es, lavanguardia.com

W USA panują wysokie temperatury. Takiej pogody nie wytrzymała znajdująca się w Waszyngtonie woskowa rzeźba byłego prezydenta kraju Abrahama Lincolna. Część pomnika stopiła się, co doprowadziło do jego znacznej deformacji.

Pomnik Abrahama Lincolna nie wytrzymał upału

Pomnik Abrahama Lincolna nie wytrzymał upału

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Zgodnie z planem astronauci Sunita "Suni" Williams i Barry "Butch" Wilmore, którzy dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie nowego statku Starliner, mieli zakończyć misję 14 czerwca. Z powodu awarii nie wrócili jednak, a po kilkukrotnym przekładaniu nowego terminu obecnie żaden nie został nawet ogłoszony. Co się dzieje ze Starlinerem? I jak długo astronauci mogą jeszcze czekać na powrót na Ziemię?  

Dlaczego Starliner nie wraca? Czas ucieka, terminu powrotu astronautów brak 

Dlaczego Starliner nie wraca? Czas ucieka, terminu powrotu astronautów brak 

Źródło:
ABC News, BBC, tvn24.pl

Niedźwiedzia rodzina została zaobserwowana w Dolinie Chochołowskiej. Samica z trójką młodych przeszły przez turystyczny szlak, stosunkowo blisko turystów. Ci jednak zachowali zimną krew i nie zbliżali się do zwierząt, przez co spotkanie zakończyło się szczęśliwie dla wszystkich stron.

Niedźwiedzia rodzina na szlaku w Dolinie Chochołowskiej

Niedźwiedzia rodzina na szlaku w Dolinie Chochołowskiej

Źródło:
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - Oddział w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", TPN, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Kalifornii. Jak podali strażacy, w ciągu dwóch dni pochłonął on 280 hektarów terenów zielonych. Płomienie zawędrowały niebezpiecznie blisko jednego z okolicznych miast, a jego mieszkańcy musieli natychmiast

Niebo czarne od dymu, pola czerwone od ognia

Niebo czarne od dymu, pola czerwone od ognia

Źródło:
Reuters, Cal Fire Butte County

Na orbitę trafił zaawansowany satelita pogodowy GOES-U. Będzie monitorował najgroźniejsze zjawiska atmosferyczne, w tym huragany i ogromne pożary, oraz pogodę kosmiczną. Sprzęt został wyniesiony w przestrzeń pozaziemską na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy, a sam start również wart był uwagi.

Na orbitę trafił satelita do badania ziemskiej i pozaziemskiej pogody

Na orbitę trafił satelita do badania ziemskiej i pozaziemskiej pogody

Źródło:
NASA, Reuters

Dwoje amerykańskich astronautów nie mogło w poniedziałek wykonać zaplanowanych prac konserwatorskich na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z powodu awarii skafandra jednego z nich - poinformowała NASA. To drugi anulowany spacer kosmiczny w tym miesiącu.

Astronautce przeciekał skafander. W ostatniej chwili odwołano opuszczenie stacji kosmicznej

Astronautce przeciekał skafander. W ostatniej chwili odwołano opuszczenie stacji kosmicznej

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Szwedzcy naukowcy wypuścili do przepływającej przez Goeteborg rzeki Goeta aelv pierwszy narybek jesiotrów atlantyckich. Gatunek ten wyginął w tych wodach ponad 100 lat temu na skutek przełowienia.

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Źródło:
PAP

Wysokie fale spowodowały szkody w popularnej miejscowości wypoczynkowej w Meksyku. Fala sztormowa wdarła się do hoteli i klubów oraz zabrała spory kawałek plaży. Za zniszczenia odpowiedzialna jest burza Alberto, która w zeszłym tygodniu przeszła nad Meksykiem.

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Źródło:
Reuters

Na Ziemię wróciła chińska sonda Chang'e-6. Na jej pokładzie znajdowały się próbki skał pochodzące z "ciemnej" strony Księżyca - części naszego naturalnego satelity, która jest niewidoczna dla ziemskich obserwatorów. Po raz pierwszy w historii eksploracji kosmosu udało się zebrać skały z tego miejsca i przetransportować je na Ziemię.

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pierwotne czarne dziury mogą stanowić tylko ułamek ciemnej materii, jaka występuje we Wszechświecie. Tak wynika z obserwacji polskich astronomów z projektu OGLE, którzy przedstawili wyniki analiz danych z niemal 20 lat obserwacji. Wskazują one również na inną ważną kwestię związaną z pochodzeniem fal grawitacyjnych.

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

Źródło:
PAP, Obserwatorium Astronomiczne UW

Inwazyjne pytony siatkowe stanowią coraz większe niebezpieczeństwo dla mieszkańców Portoryko. W kraju doszło do licznych ataków tych węży na ludzi, a niektóre zakończyły się tragicznie. Według badaczy gatunek ten stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla mieszkańców wyspy.

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Źródło:
PAP, CNN

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła tak zwany mokry test nowej rakiety nośnej Ariane 6. Ma ona zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. - Jesteśmy w końcu blisko startu - powiedział Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane.

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Ogromny, płonący obiekt spada w pobliżu miasteczka, zmuszając przerażonych ludzi do ucieczki - takie nagranie pojawiło się w ostatnim czasie w chińskim internecie. Jak zauważają media, nagranie najprawdopodobniej przedstawia spadanie na wioskę Xianqiao w południowo-zachodnich Chinach fragmentu rakiety kosmicznej, którą w sobotę wystrzelił Pekin.  

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

Odnaleziono ciało turysty, który w niedzielę zaginął na Krecie. Mężczyzna wybrał się na samotną wycieczkę bez zapasu wody. To szósta osoba, która w ciągu ostatnich tygodni zmarła w Grecji prawdopodobnie na skutek przegrzania.

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Źródło:
eKathimerini, Reuters

W południowej Europie panują upały. W Hiszpanii termometry w niedzielę pokazywały nawet 40 stopni Celsjusza. Niezwykle gorąco jak na czerwiec jest również w innych krajach, w tym Grecji, Bułgarii czy nawet Wielkiej Brytanii.

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Źródło:
Reuters, PAP, AEMET, 20minutos.es, greekreporter. fakti.bg

Rodzina z Florydy domaga się od NASA odszkodowania w wysokości 80 tysięcy dolarów po tym, jak metalowy obiekt z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uderzył w ich dom, robiąc dziurę w dachu i podłodze.

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Źródło:
CBC News, Click Orlando

Ataki węży wywołały panikę wśród mieszkańców Bangladeszu. Za wiele z nich odpowiedzialne są żmije łańcuszkowe - jedne z najniebezpieczniejszych gadów Azji. Zwierzęta te zniknęły z kraju na początku XXI wieku, ale od niedawna zaczynają być zauważane w niektórych regionach.

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Źródło:
BBC, TBS News

Fala upałów od tygodnia utrzymuje się nad ogromną częścią Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach w sobotę pobite zostały rekordy temperatury. Gorąco ma utrzymać się jeszcze przez kilka dni - służby publiczne ostrzegały, że tak długa ekspozycja na upał może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

Źródło:
PAP, New York Times, NWS