"Mieliśmy już ponad 4300 wstrząsów". Ziemia może zadrżeć w każdej chwili

W Meksyku trwa akcja poszukiwawczaPAP/EPA/ULISES RUIZ BASURTO

W niedzielę około godziny 5 rano czasu lokalnego na wybrzeżu Meksyku pojawiły się kolejne wstrząsy. Tym razem były nieco słabsze, osiągnęły 5.9 stopni - poinformowało Centrum do spraw Ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku. Fala trzęsień ziemi doprowadziła do śmierci ponad trzystu dwudziestu osób.

Centrum wtórnych wstrząsów pojawiło się 99 km na południowy zachód od Tonali w stanie Chiapas.

Według badań geologicznych prowadzonych przez naukowców Stanów Zjednoczonych sobotnie wstrząsy ziemi był stosunkowo płytkie, a epicentrum znajdowało się niedaleko Juchitan. Tam też wstrząsy miały siłę od 4 do 6.1 w skali Richtera. Zginęło co najmniej pięć osób.

Tysiące budynków zostało uszkodzonych, a ocaleli spali na ulicy w prowizorycznych namiotach. Wstępne szacunki strat mogą sięgać około 8 miliardów dolarów.

Wstrząsów będzie coraz więcej, przed czym przestrzega Xyoli Perez Campos, dyrektor Meksykańskiego Biura Sejsmologicznego.

- Zarejestrowaliśmy już ponad 4300 wstrząsów - stwierdził. - A będzie ich coraz więcej. To, czego nie znamy, to ich magnituda - stwierdził.

"Boimy się, ale życie toczy się dalej"

Były to wstrząsy wtórne po trzęsieniu, które we wtorek nawiedziło stolicę Meksyku. Miało siłę 7.1 stopni w skali Richtera. To wystarczyło, aby zawaliły się dziesiątki budynków. Zginęły co najmniej 320 osoby. Obecnie panuje ciągły strach przed kolejnymi wstrząsami. Po trzęsieniu ziemi mieszkańcy wybiegli na ulice, gdzie się rozpaczliwie modlili.

W Bazylice Matki Bożej z Guadalupe, sanktuarium dla większości krajów rzymskokatolickich, tysiące ludzi zebrało się po to, aby modlić się za ofiary trzęsienia ziemi. - Przyszedłem prosić Boga o siłę dla tych, którzy stracili swoich bliskich, a Maryję, aby nas strzegła - powiedziała 69-letnia Maria Gema Ortiz.

- Dzięki wszystkim tym, którzy przybyli z innych krajów, aby pomóc, Meksyk żyje! - dodała mieszkanka.

Według lokalnych władz dwie kobiety umarły na zawał serca, gdy żywioł zatrząsł skorupą ziemi. Mieszkańcy otrzymali wsparcie, rozstawiono namioty w różnych częściach miasta, gdzie psychologowie oferują pomoc dla ocalonych i ratowników, którzy ucierpieli w klęsce żywiołowej.

Jednostki zajmujące się wstrząsami sejsmicznymi w Meksyku ogłosiły, że trzęsienie ziemi z 7 września, było najsilniejszym kataklizmem w ciągu 85 lat. Tego dnia co najmniej 98 osób poniosło śmierć.

- Boimy się, ale życie toczy się dalej - stwierdziła Claudia Avila, mieszkanka stolicy. - Moje dzieci wiedzą już, że muszą radzić sobie same. Jutro wracają do szkoły. To był zimny prysznic - dodała.

Otworzono szkoły dla poszkodowanych

Aby pomóc poszkodowanym, którzy pozostali bez dachu nad głową otworzono szkoły. Jedynie 103 placówki z 4 tysięcy szkół publicznych w Meksyku udzieliło wsparcia, co umożliwiło efektywniejszą pracę ratownikom. - Boimy się, ale życie musi toczyć się dalej - powiedziała Avila, której synowie mają 9 i 16 lat. - Jutro zabiorę moje dzieci z powrotem do szkoły, wiedzą, że jeśli coś się będzie działo muszą się chronić - dodała.

Siła trzęsienia ziemi w Meksyku (USGS)USGS
Odczuwalne wstrząsy w Meksyku (USGS)USGS

"Władze nam nie pomogły"

Już po wtorkowym trzęsieniu ziemi zaczęły pojawiać się głosy, że władze wcale nie wykorzystują wszystkich dostępnych im środków, by pomóc ofiarom klęski żywiołowej. Tysiące ludzi zostały wówczas pozbawione dachu nad głową. Pomoc nadeszła - lecz o ile ta ze strony wolontariuszy przerosła najśmielsze oczekiwanie, ta ze strony rządu okazała się, zdaniem poszkodowanych, stosunkowo skromna.

- Władze nam nie pomogły - stwierdził Antonio Ramirez, który oceniał straty w dzielnicy Xochimilco w stolicy. - Pomoc nadeszła ze strony zwykłych ludzi. Żołnierze przynieśli ze sobą karabiny, a powinni szpadle i kilofy - dodał.

W odpowiedzi na krytykę rządu, prezydent Meksyku Pena Nieto odwiedził miejsce katastrofy i obiecał, że zostaną podjęte odpowiednie działania. Biorąc pod uwagę, że już w przyszłym roku w Meksyku odbędą się wybory prezydenckie, obywatele obserwują każde potknięcie władz.

Trwają poszukiwania

Ratownicy zmniejszyli obszar poszukiwań, które obejmują fragment rozległego miasta, które przed katastrofą zamieszkiwało około 20 milionów ludzi.

Poszukiwania ocalałych głównie skupiały się w zawalonym budynku biurowym i w pięciopiętrowym budynku mieszkalnym w zabytkowej dzielnicy Tlalpan.- Poszukiwanie i ratowanie ludzi w Meksyku trwa nadal i jest traktowane jako priorytet. Do współpracy dołączyły międzynarodowe grupy ratownicze - podsumował Miguel Angel Mancera, burmistrz Miasta. Władze wstrzymały akcję ratunkową strefie Linda Vista, gdy ratownicy odkopali 10 ciał z gruzów. Po kolejnych, sobotnich wstrząsach akcja ratunkowa została wstrzymana na jakiś czas w okolicy Tlalpan.

Ratownicy używają zaawansowanych urządzeń, które wykrywają najmniejsze oznaki życia pod gruzami. Nieocenioną pomocą są jednostki, które przybyły z wyspecjalizowanym sprzętem z Japonii, Stanów Zjednoczonych czy Izraela.

Wparcie pochodzi z wielu źródeł

Po kataklizmie tysiące młodych Meksykanów proponowało pomoc umieszczając posty w social media. 30- letnia Roxana Trani dołączyła do jednego z centrów zarządzania pomocą w Meksyku. Kobieta pojechał do stanu Puebla w jednym z wielu konwojów, które zostały przygotowane, aby dotrzeć do odciętych miejsc i udzielić szybkiego wsparcia poszkodowanym.

- Nigdy nie zrozumiałem, dlaczego ludzie, którzy doświadczyli trzęsienia ziemi, panicznie boją się nawet najmniejszych wstrząsów. Teraz to wszystko jest jasne - powiedziała Trani.

- Będąc na pogrzebie i widząc cały ich ból, zrozumiałam czym jest on spowodowany - powiedziała.

Wstrząsy wtórne

W sobotę wtórne trzęsienie ziemi było drugim, największym wstrząsem zanotowanym w tej okolicy. Drżąca ziemia przyczyniła się do kolejnych zniszczeń. Wiele budynków, których struktura została naruszona już wcześniej została zrównana z ziemią. Dyrektor Krajowej Służby Sejsmologicznej w Meksyku, Xyoli Perez Campos ostrzega, że w tym regionie może pojawić się więcej trzęsień ziemi. - Mamy już zarejestrowane ponad 4.300 wstrząsów - powiedział Campos. - Pojawi się więcej drżeń, ale nie wiemy czy będą silne - dodał. Prezydent Enrique Pena Nieto odwiedził 12 stanów w stanie Meksyk, obiecał, że skieruje pomoc do ofiar i poszkodowanych dotkniętych trzęsieniem ziemi. Rząd wstępnie zobowiązał się, że udzieli wsparcia finansowego podczas odbudowy domów.

Ogromne zniszczenia

Urzędnicy stwierdzili, że w sąsiadujących stanach Morelos i Puebla może znajdować się około 30 tysięcy uszkodzonych budynków. Instytucja zajmująca się szacowaniem strat, poinformowała, że mogą dochodzić nawet do 8 miliardów dolarów.

Najsilniejsze trzęsienie ziemi od 85 lat

Wtorkowe trzęsienie było najtragiczniejsze w skutkach w Meksyku od ponad 30 lat, czyli od kataklizmu z 1985 r., gdy wstrząsy o magnitudzie 8,1 spowodowały śmierć, według różnych szacunków, od 5 tys. do 40 tys. osób. Do wtorkowej tragedii doszło zaledwie kilkanaście dni po poprzednim trzęsieniu ziemi, w wyniku którego 7 września zginęło w Meksyku ok. 100 osób, a ponad 200 odniosło rany.

Na południe od miasta Meksyk również jest niespokojnie. Wulkan Popocatepetl wypluł kolumnę popiołu to zdarzenie uprzedziły silne wstrząsy ziemi.

Trwa akcja ratunkowa i usuwanie gruzów:

Autor: wd/aw, sj/wd/rp / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ULISES RUIZ BASURTO

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. Zbliżające się święta nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W najbliższych dniach doświadczymy pochmurnej aury z niewielkimi opadami słabego deszczu, deszczu ze śniegiem, a w niektórych regionach kraju - śniegu. Sprawdź, co nas czeka.

Tutaj pojawi się szansa na białe święta. Najnowsza prognoza

Tutaj pojawi się szansa na białe święta. Najnowsza prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed szeregiem zagrożeń ze strony pogody. Miejscami mocno sypnie śniegiem, pojawią się też gęste mgły ograniczające widzialność. W części kraju spodziewane są oblodzenia. Sprawdź, gdzie aura w nadchodzących godzinach będzie groźna. 

Trzy rodzaje zagrożeń. Ostrzeżenia IMGW w ponad połowie województw

Trzy rodzaje zagrożeń. Ostrzeżenia IMGW w ponad połowie województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach wzrósł w poniedziałek do drugiego, umiarkowanego. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Intensywnie pada śnieg, a dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr i niski pułap chmur w partiach szczytowych - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

Źródło:
TPN, PAP, TOPR

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido, który uderzył w Mozambik, wzrósł do 120 osób - podały w poniedziałek lokalne władze. Żywioł wyrządził też ogromne zniszczenia na Majotcie, francuskim terytorium zamorskim. W związku z tą katastrofą poniedziałek został ogłoszony dniem żałoby narodowej we Francji.

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Źródło:
PAP, Reuters

W poniedziałek do kilku regionów Polski zawitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z Podlasia, Lubelszczyzny czy Ziemi Świętokrzyskiej. Widokiem śniegu szczególnie ucieszyli się mieszkańcy Sandomierza.

"Wreszcie spadł, trzeba się cieszyć"

"Wreszcie spadł, trzeba się cieszyć"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

Co najmniej 11 delfinów i ponad 100 ptaków padło po olbrzymim wycieku ropy naftowej z dwóch rosyjskich tankowców, które zatonęły w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. Według ekologów do środowiska mogło przedostać się kilka tysięcy ton paliwa. Zdaniem ekspertów usuwanie skutków katastrofy może zająć nawet 1,5 roku.

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

Źródło:
Reuters, Espreso, Nowaja Gazieta

Pogoda na dziś. Poniedziałek 23.12 będzie przeważnie pochmurny z chwilami rozpogodzeń - tylko lokalnie na południowym wschodzie może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie 5 stopni Celsjusza, a we wszystkich regionach odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC