"Mieliśmy już ponad 4300 wstrząsów". Ziemia może zadrżeć w każdej chwili

W Meksyku trwa akcja poszukiwawczaPAP/EPA/ULISES RUIZ BASURTO

W niedzielę około godziny 5 rano czasu lokalnego na wybrzeżu Meksyku pojawiły się kolejne wstrząsy. Tym razem były nieco słabsze, osiągnęły 5.9 stopni - poinformowało Centrum do spraw Ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku. Fala trzęsień ziemi doprowadziła do śmierci ponad trzystu dwudziestu osób.

Centrum wtórnych wstrząsów pojawiło się 99 km na południowy zachód od Tonali w stanie Chiapas.

Według badań geologicznych prowadzonych przez naukowców Stanów Zjednoczonych sobotnie wstrząsy ziemi był stosunkowo płytkie, a epicentrum znajdowało się niedaleko Juchitan. Tam też wstrząsy miały siłę od 4 do 6.1 w skali Richtera. Zginęło co najmniej pięć osób.

Tysiące budynków zostało uszkodzonych, a ocaleli spali na ulicy w prowizorycznych namiotach. Wstępne szacunki strat mogą sięgać około 8 miliardów dolarów.

Wstrząsów będzie coraz więcej, przed czym przestrzega Xyoli Perez Campos, dyrektor Meksykańskiego Biura Sejsmologicznego.

- Zarejestrowaliśmy już ponad 4300 wstrząsów - stwierdził. - A będzie ich coraz więcej. To, czego nie znamy, to ich magnituda - stwierdził.

"Boimy się, ale życie toczy się dalej"

Były to wstrząsy wtórne po trzęsieniu, które we wtorek nawiedziło stolicę Meksyku. Miało siłę 7.1 stopni w skali Richtera. To wystarczyło, aby zawaliły się dziesiątki budynków. Zginęły co najmniej 320 osoby. Obecnie panuje ciągły strach przed kolejnymi wstrząsami. Po trzęsieniu ziemi mieszkańcy wybiegli na ulice, gdzie się rozpaczliwie modlili.

W Bazylice Matki Bożej z Guadalupe, sanktuarium dla większości krajów rzymskokatolickich, tysiące ludzi zebrało się po to, aby modlić się za ofiary trzęsienia ziemi. - Przyszedłem prosić Boga o siłę dla tych, którzy stracili swoich bliskich, a Maryję, aby nas strzegła - powiedziała 69-letnia Maria Gema Ortiz.

- Dzięki wszystkim tym, którzy przybyli z innych krajów, aby pomóc, Meksyk żyje! - dodała mieszkanka.

Według lokalnych władz dwie kobiety umarły na zawał serca, gdy żywioł zatrząsł skorupą ziemi. Mieszkańcy otrzymali wsparcie, rozstawiono namioty w różnych częściach miasta, gdzie psychologowie oferują pomoc dla ocalonych i ratowników, którzy ucierpieli w klęsce żywiołowej.

Jednostki zajmujące się wstrząsami sejsmicznymi w Meksyku ogłosiły, że trzęsienie ziemi z 7 września, było najsilniejszym kataklizmem w ciągu 85 lat. Tego dnia co najmniej 98 osób poniosło śmierć.

- Boimy się, ale życie toczy się dalej - stwierdziła Claudia Avila, mieszkanka stolicy. - Moje dzieci wiedzą już, że muszą radzić sobie same. Jutro wracają do szkoły. To był zimny prysznic - dodała.

Otworzono szkoły dla poszkodowanych

Aby pomóc poszkodowanym, którzy pozostali bez dachu nad głową otworzono szkoły. Jedynie 103 placówki z 4 tysięcy szkół publicznych w Meksyku udzieliło wsparcia, co umożliwiło efektywniejszą pracę ratownikom. - Boimy się, ale życie musi toczyć się dalej - powiedziała Avila, której synowie mają 9 i 16 lat. - Jutro zabiorę moje dzieci z powrotem do szkoły, wiedzą, że jeśli coś się będzie działo muszą się chronić - dodała.

Siła trzęsienia ziemi w Meksyku (USGS)USGS
Odczuwalne wstrząsy w Meksyku (USGS)USGS

"Władze nam nie pomogły"

Już po wtorkowym trzęsieniu ziemi zaczęły pojawiać się głosy, że władze wcale nie wykorzystują wszystkich dostępnych im środków, by pomóc ofiarom klęski żywiołowej. Tysiące ludzi zostały wówczas pozbawione dachu nad głową. Pomoc nadeszła - lecz o ile ta ze strony wolontariuszy przerosła najśmielsze oczekiwanie, ta ze strony rządu okazała się, zdaniem poszkodowanych, stosunkowo skromna.

- Władze nam nie pomogły - stwierdził Antonio Ramirez, który oceniał straty w dzielnicy Xochimilco w stolicy. - Pomoc nadeszła ze strony zwykłych ludzi. Żołnierze przynieśli ze sobą karabiny, a powinni szpadle i kilofy - dodał.

W odpowiedzi na krytykę rządu, prezydent Meksyku Pena Nieto odwiedził miejsce katastrofy i obiecał, że zostaną podjęte odpowiednie działania. Biorąc pod uwagę, że już w przyszłym roku w Meksyku odbędą się wybory prezydenckie, obywatele obserwują każde potknięcie władz.

Trwają poszukiwania

Ratownicy zmniejszyli obszar poszukiwań, które obejmują fragment rozległego miasta, które przed katastrofą zamieszkiwało około 20 milionów ludzi.

Poszukiwania ocalałych głównie skupiały się w zawalonym budynku biurowym i w pięciopiętrowym budynku mieszkalnym w zabytkowej dzielnicy Tlalpan.- Poszukiwanie i ratowanie ludzi w Meksyku trwa nadal i jest traktowane jako priorytet. Do współpracy dołączyły międzynarodowe grupy ratownicze - podsumował Miguel Angel Mancera, burmistrz Miasta. Władze wstrzymały akcję ratunkową strefie Linda Vista, gdy ratownicy odkopali 10 ciał z gruzów. Po kolejnych, sobotnich wstrząsach akcja ratunkowa została wstrzymana na jakiś czas w okolicy Tlalpan.

Ratownicy używają zaawansowanych urządzeń, które wykrywają najmniejsze oznaki życia pod gruzami. Nieocenioną pomocą są jednostki, które przybyły z wyspecjalizowanym sprzętem z Japonii, Stanów Zjednoczonych czy Izraela.

Wparcie pochodzi z wielu źródeł

Po kataklizmie tysiące młodych Meksykanów proponowało pomoc umieszczając posty w social media. 30- letnia Roxana Trani dołączyła do jednego z centrów zarządzania pomocą w Meksyku. Kobieta pojechał do stanu Puebla w jednym z wielu konwojów, które zostały przygotowane, aby dotrzeć do odciętych miejsc i udzielić szybkiego wsparcia poszkodowanym.

- Nigdy nie zrozumiałem, dlaczego ludzie, którzy doświadczyli trzęsienia ziemi, panicznie boją się nawet najmniejszych wstrząsów. Teraz to wszystko jest jasne - powiedziała Trani.

- Będąc na pogrzebie i widząc cały ich ból, zrozumiałam czym jest on spowodowany - powiedziała.

Wstrząsy wtórne

W sobotę wtórne trzęsienie ziemi było drugim, największym wstrząsem zanotowanym w tej okolicy. Drżąca ziemia przyczyniła się do kolejnych zniszczeń. Wiele budynków, których struktura została naruszona już wcześniej została zrównana z ziemią. Dyrektor Krajowej Służby Sejsmologicznej w Meksyku, Xyoli Perez Campos ostrzega, że w tym regionie może pojawić się więcej trzęsień ziemi. - Mamy już zarejestrowane ponad 4.300 wstrząsów - powiedział Campos. - Pojawi się więcej drżeń, ale nie wiemy czy będą silne - dodał. Prezydent Enrique Pena Nieto odwiedził 12 stanów w stanie Meksyk, obiecał, że skieruje pomoc do ofiar i poszkodowanych dotkniętych trzęsieniem ziemi. Rząd wstępnie zobowiązał się, że udzieli wsparcia finansowego podczas odbudowy domów.

Ogromne zniszczenia

Urzędnicy stwierdzili, że w sąsiadujących stanach Morelos i Puebla może znajdować się około 30 tysięcy uszkodzonych budynków. Instytucja zajmująca się szacowaniem strat, poinformowała, że mogą dochodzić nawet do 8 miliardów dolarów.

Najsilniejsze trzęsienie ziemi od 85 lat

Wtorkowe trzęsienie było najtragiczniejsze w skutkach w Meksyku od ponad 30 lat, czyli od kataklizmu z 1985 r., gdy wstrząsy o magnitudzie 8,1 spowodowały śmierć, według różnych szacunków, od 5 tys. do 40 tys. osób. Do wtorkowej tragedii doszło zaledwie kilkanaście dni po poprzednim trzęsieniu ziemi, w wyniku którego 7 września zginęło w Meksyku ok. 100 osób, a ponad 200 odniosło rany.

Na południe od miasta Meksyk również jest niespokojnie. Wulkan Popocatepetl wypluł kolumnę popiołu to zdarzenie uprzedziły silne wstrząsy ziemi.

Trwa akcja ratunkowa i usuwanie gruzów:

Autor: wd/aw, sj/wd/rp / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ULISES RUIZ BASURTO

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dla powiatu grudziądzkiego w związku z prognozowaną na wtorek złą jakością powietrza. Służby zalecają zrezygnowanie z przebywania na zewnątrz.

Alert RCB: zrezygnuj z aktywności na zewnątrz

Alert RCB: zrezygnuj z aktywności na zewnątrz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mróz chwycił we wtorek nocą oraz o poranku na terenie niemal całego kraju. W najzimniejszym miejscu było -6 stopni Celsjusza. Kolejne noce i poranki też w niektórych regionach zapowiadają się bardzo zimno.

Dzisiaj było -6 stopni. Następne poranki też będą lodowate

Dzisiaj było -6 stopni. Następne poranki też będą lodowate

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mgły ograniczające widzialność nawet do 100 metrów występują we wtorek rano w Polsce. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ponadto w niektórych miejscach na południu kraju po opadach mżawki na drogach i chodnikach może być ślisko.

Gęste mgły i ślisko na drogach. IMGW ostrzega

Gęste mgły i ślisko na drogach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do Kuby zbliża się burza tropikalna Rafael i zdaniem ekspertów wkrótce zmieni się w huragan. Lokalne władze zdecydowały się na ewakuację ponad 70 tysięcy mieszkańców tej karaibskiej wyspy. Największe zagrożenie mają stanowić obfite opady deszczu.

Ewakuują 70 tysięcy osób. "Nie damy rady odzyskać wszystkiego, co stracimy"

Ewakuują 70 tysięcy osób. "Nie damy rady odzyskać wszystkiego, co stracimy"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Indonezyjskie władze zamierzają ewakuować ponad 16 tysięcy mieszkańców z wiosek położonych wokół wulkanu Lewotobi Laki Laki. Jego erupcja w nocy z niedzieli na poniedziałek zabiła dziewięć osób, istnieje obawa kolejnych wybuchów w niedługim czasie.

Zabici i tysiące uszkodzonych domów. Wulkan wkrótce znów może wybuchnąć

Zabici i tysiące uszkodzonych domów. Wulkan wkrótce znów może wybuchnąć

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pogodę w nadchodzących dniach będzie kształtował "zgniły" wyż. Sprawi, że w kolejnych dniach w wielu miejscach będzie pochmurno i mglisto. Poranki okażą się mroźne, a w dzień temperatura ledwo przekroczy 10 stopni Celsjusza.

"Zgniły" wyż zawładnie Polską. Co to dla nas oznacza

"Zgniły" wyż zawładnie Polską. Co to dla nas oznacza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. We wtorek 05.11 spodziewamy się dużej ilości słońca. Termometry pokażą od 8 do 11 stopni. Biomet będzie neutralny.

Pogoda na dziś - wtorek 05.11. Dużo słońca, od 8 do 11 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 05.11. Dużo słońca, od 8 do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chmura przypominająca latający spodek zawisła nad szczytami. Została uchwycona na nagraniu przez pracownika Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu.

Zjawiskowa chmura zawisła nad szczytami

Zjawiskowa chmura zawisła nad szczytami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Dzisiejszy wieczór był kolejnym z rzędu, kiedy nad Polską dało się zaobserwować "kosmiczny pociąg". Zdjęcia i nagrania przelotu satelitów Starlink otrzymaliśmy na Kontakt24.

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Ulewy nawiedziły w poniedziałek hiszpańską Katalonię. Gwałtowna aura spowodowała, że odwołano 70 połączeń lotniczych. W Barcelonie, gdzie przez pewien czas obowiązywały alarmy najwyższego, czerwonego stopnia, częściowo zalane zostało lotnisko.

Zwały ziemi i błota na autostradach, był czerwony alert

Zwały ziemi i błota na autostradach, był czerwony alert

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, TVE, El Pais, tvnmeteo.pl, PAP

W oddali widziałem już zbliżającą się wodę. W ostatnim momencie przejechałem samochodem przez most. Widziałem ludzi i samochody niesione przez nurt - opowiadał w rozmowie z redakcją Kontaku24 pan Lech, który mieszka w hiszpańskiej Walencji. Trwa sprzątanie po katastrofalnych powodziach, które niecały tydzień temu nawiedziły południowo-wschodnią część kraju. Liczba ofiar śmiertelnych przekracza 200, zaginionych jest ponad tysiąc.

"Przejechałem przez most, który zawalił się dwie minuty później"

"Przejechałem przez most, który zawalił się dwie minuty później"

Źródło:
Kontakt24, Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Żubry przechodzą przez asfaltową drogę o poranku. Wędrówkę stada uchwycił na nagraniu Reporter24 pan Antoni. - Lubię sobie spacerować po lesie, a żubrami interesuje się, bo to gatunek, który prawie wyginął - powiedział.

"To stado może liczyć ze sto osobników albo jeszcze więcej"

"To stado może liczyć ze sto osobników albo jeszcze więcej"

Źródło:
Kontakt24

Kilkanaście osób zostało rannych po tym, jak przez środkową część stanu Oklahoma przeszły gwałtowne burze i co najmniej kilka tornad. Zniszczone są liczne domy. W sześciu hrabstwach wprowadzono stan wyjątkowy.

Ranni, domy zrównane z ziemią. Przeszło co najmniej sześć tornad

Ranni, domy zrównane z ziemią. Przeszło co najmniej sześć tornad

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Przemieszczająca się nad Atlantykiem burza tropikalna Patty, a razem z nią ulewy i silny wiatr, na początku tygodnia ma dotrzeć do Półwyspu Iberyjskiego. W niedzielę przeszła nad Azorami.

Burza tropikalna zmierza w kierunku Portugalii i Hiszpanii

Burza tropikalna zmierza w kierunku Portugalii i Hiszpanii

Aktualizacja:
Źródło:
SIC Noticias, NHC, IPMA

Ochłodzenie, które przyszło do nas w weekend, pozostanie w Polsce na dłużej. Sprawdź długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W słowackich Tatrach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Turyści z Polski próbowali zdobyć Gerlach tak zwaną Drogą Tatarki, ale - jak przekazali słowaccy ratownicy - nie posiadali odpowiedniego sprzętu i utknęli na szczycie. W niedzielę ratownicy przetransportowali ciało Polaka, który zginął prowadząc grupę na najwyższy szczyt w Tatrach.

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Zginęła jedna osoba

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP

W wyniku uderzenia pioruna w obóz dla uchodźców na północy Ugandy zginęło 14 osób, w tym 13 dzieci i jedna osoba dorosła - przekazała w niedzielę stacja BBC. 34 osoby zostały ranne. Według lokalnych mediów, ofiary śmiertelne uczestniczyły w nabożeństwie.

Piorun uderzył w obóz dla uchodźców. Nie żyje 13 dzieci i jeden dorosły

Piorun uderzył w obóz dla uchodźców. Nie żyje 13 dzieci i jeden dorosły

Źródło:
PAP, BBC

Troje chińskich astronautów misji Shenzhou-18 powróciło na Ziemię po 192 dniach spędzonych na orbicie. Podczas jednego ze spacerów kosmicznych dwóch członków załogi ustanowiło rekord czasu spędzonego przez tajkonautów poza chińską stacją kosmiczną Tiangong.

Rekordowi astronauci wrócili na Ziemię

Rekordowi astronauci wrócili na Ziemię

Źródło:
PAP

Ulewy związane z pozostałościami supertajfunu Kong-rey nawiedziły południowo-zachodnią Japonię w sobotę. Miejscami w ciągu jednej doby spadło ponad 370 litrów wody na metr kwadratowy i doszło do podtopień. W mieście Matsuyama wydano nakaz ewakuacji prawie 190 tysięcy osób.

Dawny supertajfun wciąż groźny. Rekordowe opady, ewakuacja tysięcy osób

Dawny supertajfun wciąż groźny. Rekordowe opady, ewakuacja tysięcy osób

Źródło:
Reuters, The Japan Times

W Nowym Jorku ogłoszono stan suszy. Jak podały władze miasta, w październiku w aglomeracji zanotowano jedynie śladowe opady deszczu. Burmistrz apelował w sobotę do mieszkańców o oszczędzanie wody i błyskawiczne zgłaszanie jakichkolwiek awarii.

Burmistrz apeluje o krótsze kąpiele. "Matka Natura rządzi, musimy się dostosować"

Burmistrz apeluje o krótsze kąpiele. "Matka Natura rządzi, musimy się dostosować"

Źródło:
PAP, The Washington Post

Silna trąba wodna zawirowała nad australijskim Brisbane, uszkadzając część nabrzeża. W piątek nad wschodnim wybrzeżem kraju przechodziły burze, które oprócz turbulentnych podmuchów przyniosły także grad.

Potężna kolumna wody wyrosła nad miastem

Potężna kolumna wody wyrosła nad miastem

Źródło:
Reuters, ABC News

Rekordowy poziom zanieczyszczeń powietrza odnotowano w nocy z piątku na sobotę w 14-milionowym mieście Lahaur we wschodnim Pakistanie. W związku z utrzymującym się smogiem zajęcia sportowe w szkołach nie będą odbywać się na świeżym powietrzu, mieszkańcom zakazano używania riksz motorowych, wstrzymano prace budowlane.

"Nigdy wcześniej nie osiągnęliśmy poziomu 1000"

"Nigdy wcześniej nie osiągnęliśmy poziomu 1000"

Źródło:
PAP

Największy krokodyl na świecie żyjący w niewoli zmarł w sobotę w australijskim zoo. Według wyliczeń opiekunów miał co najmniej 110 lat. Stan jego zdrowia pogorszył się w połowie października.

Został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa, "był naszym najukochańszym kumplem"

Został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa, "był naszym najukochańszym kumplem"

Źródło:
PAP

Rekin zaatakował surfera na Hawajach, odgryzając mu nogę. Mimo poważnej rany mężczyźnie udało się dopłynąć do brzegu z jedynie niewielką pomocą innych plażowiczów. Do zdarzenia doszło w piątek rano.

Stracił nogę w ataku rekina, sam dopłynął do brzegu

Stracił nogę w ataku rekina, sam dopłynął do brzegu

Źródło:
Maui Now, Maui News, CBS News

NASA nawiązała kontakt z sondą Voyager 1 po kilkudniowej przerwie. Jak wyjaśniła agencja, do zerwania łączności doszło na skutek uruchomienia systemu awaryjnego urządzenia. Obecnie kontakt utrzymywany jest za pośrednictwem systemu, który ostatni raz był wykorzystywany w 1981 roku.

Nie działał od ponad czterech dekad. Teraz pełni kluczową rolę

Nie działał od ponad czterech dekad. Teraz pełni kluczową rolę

Źródło:
NASA, CNN, tvnmeteo.pl

Naukowcy ostrzegają przed ryzykiem poważnej zmiany cyrkulacji oceanicznej na Atlantyku. Mogłaby ona wywołać zakłócenia klimatyczne na nieobserwowaną wcześniej skalę.

"Wyłączenie" atlantyckich prądów może przynieść niszczycielskie skutki

"Wyłączenie" atlantyckich prądów może przynieść niszczycielskie skutki

Źródło:
PAP

Związane z ociepleniem klimatu wskaźniki zagrożenia dla zdrowia ludzi osiągnęły nowe rekordowe wartości - wynika z najnowszej edycji raportu Lancet Countdown on Health and Climate Change. Znacząco wzrosła między innymi liczba zgonów spowodowanych upałem wśród osób powyżej 65. roku życia. Eksperci alarmują, że z powodu zmian klimatycznych zdrowie człowieka jest narażone na niespotykane dotąd zagrożenia.

Liczby, które powinny nas niepokoić. "Rekordowe zagrożenie"

Liczby, które powinny nas niepokoić. "Rekordowe zagrożenie"

Źródło:
PAP, The Guardian, The Lancet

Ta mgławica przypomina kształtem sylwetkę wilka, a może nawet wilkołaka. Nowe zdjęcie, na którym widać ten obłok gazu i pyłu, pokazało w czwartek Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Czarny wilk na niebie. Niesamowite zdjęcie

Czarny wilk na niebie. Niesamowite zdjęcie

Źródło:
PAP, ESO

Dynia zawiera wiele cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć ją do diety. - Pomarańczowy kolor dyni jest wynikiem wysokiej zawartości w niej witaminy A i beta-karotenu, które korzystnie wpływają na wzrok, skórę, układ sercowo-naczyniowy oraz układ odpornościowy - przekonuje doktor Lizzy Davis z Wydziału Nauk o Żywieniu Uniwersytetu Alabama w Birmingham.

Trwa sezon na dynię. "To prawdziwa bomba odżywcza"

Trwa sezon na dynię. "To prawdziwa bomba odżywcza"

Źródło:
PAP