"Mieliśmy już ponad 4300 wstrząsów". Ziemia może zadrżeć w każdej chwili

W Meksyku trwa akcja poszukiwawczaPAP/EPA/ULISES RUIZ BASURTO

W niedzielę około godziny 5 rano czasu lokalnego na wybrzeżu Meksyku pojawiły się kolejne wstrząsy. Tym razem były nieco słabsze, osiągnęły 5.9 stopni - poinformowało Centrum do spraw Ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku. Fala trzęsień ziemi doprowadziła do śmierci ponad trzystu dwudziestu osób.

Centrum wtórnych wstrząsów pojawiło się 99 km na południowy zachód od Tonali w stanie Chiapas.

Według badań geologicznych prowadzonych przez naukowców Stanów Zjednoczonych sobotnie wstrząsy ziemi był stosunkowo płytkie, a epicentrum znajdowało się niedaleko Juchitan. Tam też wstrząsy miały siłę od 4 do 6.1 w skali Richtera. Zginęło co najmniej pięć osób.

Tysiące budynków zostało uszkodzonych, a ocaleli spali na ulicy w prowizorycznych namiotach. Wstępne szacunki strat mogą sięgać około 8 miliardów dolarów.

Wstrząsów będzie coraz więcej, przed czym przestrzega Xyoli Perez Campos, dyrektor Meksykańskiego Biura Sejsmologicznego.

- Zarejestrowaliśmy już ponad 4300 wstrząsów - stwierdził. - A będzie ich coraz więcej. To, czego nie znamy, to ich magnituda - stwierdził.

"Boimy się, ale życie toczy się dalej"

Były to wstrząsy wtórne po trzęsieniu, które we wtorek nawiedziło stolicę Meksyku. Miało siłę 7.1 stopni w skali Richtera. To wystarczyło, aby zawaliły się dziesiątki budynków. Zginęły co najmniej 320 osoby. Obecnie panuje ciągły strach przed kolejnymi wstrząsami. Po trzęsieniu ziemi mieszkańcy wybiegli na ulice, gdzie się rozpaczliwie modlili.

W Bazylice Matki Bożej z Guadalupe, sanktuarium dla większości krajów rzymskokatolickich, tysiące ludzi zebrało się po to, aby modlić się za ofiary trzęsienia ziemi. - Przyszedłem prosić Boga o siłę dla tych, którzy stracili swoich bliskich, a Maryję, aby nas strzegła - powiedziała 69-letnia Maria Gema Ortiz.

- Dzięki wszystkim tym, którzy przybyli z innych krajów, aby pomóc, Meksyk żyje! - dodała mieszkanka.

Według lokalnych władz dwie kobiety umarły na zawał serca, gdy żywioł zatrząsł skorupą ziemi. Mieszkańcy otrzymali wsparcie, rozstawiono namioty w różnych częściach miasta, gdzie psychologowie oferują pomoc dla ocalonych i ratowników, którzy ucierpieli w klęsce żywiołowej.

Jednostki zajmujące się wstrząsami sejsmicznymi w Meksyku ogłosiły, że trzęsienie ziemi z 7 września, było najsilniejszym kataklizmem w ciągu 85 lat. Tego dnia co najmniej 98 osób poniosło śmierć.

- Boimy się, ale życie toczy się dalej - stwierdziła Claudia Avila, mieszkanka stolicy. - Moje dzieci wiedzą już, że muszą radzić sobie same. Jutro wracają do szkoły. To był zimny prysznic - dodała.

Otworzono szkoły dla poszkodowanych

Aby pomóc poszkodowanym, którzy pozostali bez dachu nad głową otworzono szkoły. Jedynie 103 placówki z 4 tysięcy szkół publicznych w Meksyku udzieliło wsparcia, co umożliwiło efektywniejszą pracę ratownikom. - Boimy się, ale życie musi toczyć się dalej - powiedziała Avila, której synowie mają 9 i 16 lat. - Jutro zabiorę moje dzieci z powrotem do szkoły, wiedzą, że jeśli coś się będzie działo muszą się chronić - dodała.

Siła trzęsienia ziemi w Meksyku (USGS)USGS
Odczuwalne wstrząsy w Meksyku (USGS)USGS

"Władze nam nie pomogły"

Już po wtorkowym trzęsieniu ziemi zaczęły pojawiać się głosy, że władze wcale nie wykorzystują wszystkich dostępnych im środków, by pomóc ofiarom klęski żywiołowej. Tysiące ludzi zostały wówczas pozbawione dachu nad głową. Pomoc nadeszła - lecz o ile ta ze strony wolontariuszy przerosła najśmielsze oczekiwanie, ta ze strony rządu okazała się, zdaniem poszkodowanych, stosunkowo skromna.

- Władze nam nie pomogły - stwierdził Antonio Ramirez, który oceniał straty w dzielnicy Xochimilco w stolicy. - Pomoc nadeszła ze strony zwykłych ludzi. Żołnierze przynieśli ze sobą karabiny, a powinni szpadle i kilofy - dodał.

W odpowiedzi na krytykę rządu, prezydent Meksyku Pena Nieto odwiedził miejsce katastrofy i obiecał, że zostaną podjęte odpowiednie działania. Biorąc pod uwagę, że już w przyszłym roku w Meksyku odbędą się wybory prezydenckie, obywatele obserwują każde potknięcie władz.

Trwają poszukiwania

Ratownicy zmniejszyli obszar poszukiwań, które obejmują fragment rozległego miasta, które przed katastrofą zamieszkiwało około 20 milionów ludzi.

Poszukiwania ocalałych głównie skupiały się w zawalonym budynku biurowym i w pięciopiętrowym budynku mieszkalnym w zabytkowej dzielnicy Tlalpan.- Poszukiwanie i ratowanie ludzi w Meksyku trwa nadal i jest traktowane jako priorytet. Do współpracy dołączyły międzynarodowe grupy ratownicze - podsumował Miguel Angel Mancera, burmistrz Miasta. Władze wstrzymały akcję ratunkową strefie Linda Vista, gdy ratownicy odkopali 10 ciał z gruzów. Po kolejnych, sobotnich wstrząsach akcja ratunkowa została wstrzymana na jakiś czas w okolicy Tlalpan.

Ratownicy używają zaawansowanych urządzeń, które wykrywają najmniejsze oznaki życia pod gruzami. Nieocenioną pomocą są jednostki, które przybyły z wyspecjalizowanym sprzętem z Japonii, Stanów Zjednoczonych czy Izraela.

Wparcie pochodzi z wielu źródeł

Po kataklizmie tysiące młodych Meksykanów proponowało pomoc umieszczając posty w social media. 30- letnia Roxana Trani dołączyła do jednego z centrów zarządzania pomocą w Meksyku. Kobieta pojechał do stanu Puebla w jednym z wielu konwojów, które zostały przygotowane, aby dotrzeć do odciętych miejsc i udzielić szybkiego wsparcia poszkodowanym.

- Nigdy nie zrozumiałem, dlaczego ludzie, którzy doświadczyli trzęsienia ziemi, panicznie boją się nawet najmniejszych wstrząsów. Teraz to wszystko jest jasne - powiedziała Trani.

- Będąc na pogrzebie i widząc cały ich ból, zrozumiałam czym jest on spowodowany - powiedziała.

Wstrząsy wtórne

W sobotę wtórne trzęsienie ziemi było drugim, największym wstrząsem zanotowanym w tej okolicy. Drżąca ziemia przyczyniła się do kolejnych zniszczeń. Wiele budynków, których struktura została naruszona już wcześniej została zrównana z ziemią. Dyrektor Krajowej Służby Sejsmologicznej w Meksyku, Xyoli Perez Campos ostrzega, że w tym regionie może pojawić się więcej trzęsień ziemi. - Mamy już zarejestrowane ponad 4.300 wstrząsów - powiedział Campos. - Pojawi się więcej drżeń, ale nie wiemy czy będą silne - dodał. Prezydent Enrique Pena Nieto odwiedził 12 stanów w stanie Meksyk, obiecał, że skieruje pomoc do ofiar i poszkodowanych dotkniętych trzęsieniem ziemi. Rząd wstępnie zobowiązał się, że udzieli wsparcia finansowego podczas odbudowy domów.

Ogromne zniszczenia

Urzędnicy stwierdzili, że w sąsiadujących stanach Morelos i Puebla może znajdować się około 30 tysięcy uszkodzonych budynków. Instytucja zajmująca się szacowaniem strat, poinformowała, że mogą dochodzić nawet do 8 miliardów dolarów.

Najsilniejsze trzęsienie ziemi od 85 lat

Wtorkowe trzęsienie było najtragiczniejsze w skutkach w Meksyku od ponad 30 lat, czyli od kataklizmu z 1985 r., gdy wstrząsy o magnitudzie 8,1 spowodowały śmierć, według różnych szacunków, od 5 tys. do 40 tys. osób. Do wtorkowej tragedii doszło zaledwie kilkanaście dni po poprzednim trzęsieniu ziemi, w wyniku którego 7 września zginęło w Meksyku ok. 100 osób, a ponad 200 odniosło rany.

Na południe od miasta Meksyk również jest niespokojnie. Wulkan Popocatepetl wypluł kolumnę popiołu to zdarzenie uprzedziły silne wstrząsy ziemi.

Trwa akcja ratunkowa i usuwanie gruzów:

Autor: wd/aw, sj/wd/rp / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ULISES RUIZ BASURTO

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach czeka nas chwilowe ochłodzenie, bo do Polski napłynie arktyczna masa powietrza. - Porywisty wiatr obniży temperaturę odczuwalną - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. Od piątku temperatura będzie rosnąć. Na horyzoncie aż 22 stopnie.

Czeka nas pogodowy rollercoaster

Czeka nas pogodowy rollercoaster

Źródło:
tvnmeteo.pl

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed szeregiem zagrożeń ze strony pogody. Spodziewane są obfite opady śniegu, silny wiatr, przymrozki. W części kraju drogi i chodniki mogą być oblodzone. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga na zawieje śnieżne i lód na drogach. Wiele alarmów IMGW

Uwaga na zawieje śnieżne i lód na drogach. Wiele alarmów IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP

Z danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) wynika, że około 10-20 procent dorosłych na całym świecie jest uczulonych na koty. Co za tym stoi? I czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Źródło:
The Conservation, NIH, PetMD

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W nocy z wtorku na środę na niebie pojawiło się księżycowe halo. Wyjątkowe zjawisko było widoczne między innymi w województwie lubuskim. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia od jednego z naszych czytelników.

Wokół księżyca pojawiła się aureola

Wokół księżyca pojawiła się aureola

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół słońca

"Tarcza świetlna" wokół słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC