Poranne mgły, jakie w sobotę rano spowijały Warszawę i okolice, nieubłaganie wskazują na jesień zbliżającą się do Polski wielkimi krokami.
Mgieł będzie z każdym tygodniem coraz więcej. Teraz jeszcze będą rozmywać się około godziny 8 czy 9, ale już w październiku i listopadzie przyjdą takie dni, gdy mgły spowiją Polskę na dłużej, może nawet na tydzień.
Mgła jest zjawiskiem niestety utrudniającym znacznie działanie komunikacji lądowej i powietrznej, stąd ważna jest prognoza tego zjawiska. Analiza statystyczna wykazuje, że mgły występują najczęściej w obniżeniach terenu.
Średnia roczna liczba dni z mgłą na terenie Polski wykazuje duże zróżnicowanie. W górach liczba dni z tym zjawiskiem wynosi ok. 300. Poza górami najwięcej dni z mgłą notuje się na Pojezierzu Pomorskim, w rejonie Chojnic średnia roczna liczba dni z mgłą przekracza 90. Ponad 80 dni z tym zjawiskiem odnotowuje się na Pojezierzu Lubuskim oraz w zachodniej części Niziny Wielkopolskiej. Ponad 70 dni z mgłą charakteryzuje Wyżynę Małopolską. Natomiast tylko 40 dni z mgłą i mniej notuje się w rejonie Świnoujścia, Władysławowa i Helu. Podobnie jest na Mazowszu.
W Polsce mgły najczęściej obserwuje się w październiku, a najrzadziej w czerwcu.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo