U wybrze偶y Indonezji znaleziono martwego kaszalota. W jego wn臋trzno艣ciach by艂o sze艣膰 kilogram贸w plastikowych odpad贸w, w tym 115 kubk贸w i worek z ponad tysi膮cem sznurk贸w.
9,5-metrowy kaszalot spermacetowy zosta艂 znaleziony u wybrze偶y wyspy Kapota w prowincji Celebes Po艂udniowo-Wschodni, niedaleko Parku Narodowego Wakatobi na po艂udniowym wschodzie Indonezji - poda艂y w艂adze parku. Wakatobi jest popularnym miejscem w艣r贸d nurk贸w. S艂ynie z bogactwa organizm贸w morskich, takich jak wieloryby i p艂aszczki.
Sznurki, kubki, a nawet klapki
Przyczyna 艣mierci ssaka nie jest znana, ale s艂u偶by parku odnalaz艂y w jego 偶o艂膮dku plastikowe butelki, torby, klapki, 115 plastikowych kubk贸w oraz worek z ponad tysi膮cem sznurk贸w.
To nie pierwszy taki przypadek w tym regionie. W czerwcu u wybrze偶y Tajlandii znaleziono grindwala z 80 kawa艂kami plastikowych odpad贸w w brzuchu.
W walce z tworzywami sztucznymi
Wed艂ug raportu organizacji pozarz膮dowych Ocean Conservancy i McKinsey Center for Business and Environment z 2015 roku Chiny, Indonezja, Filipiny, Wietnam i Tajlandia odpowiadaj膮 za 60 procent plastikowych odpad贸w, kt贸re przedostaj膮 si臋 do w贸d oceanicznych Ziemi.
Indonezja zajmuje drugie miejsce w rankingu kraj贸w najbardziej za艣miecaj膮cych oceany, ust臋puj膮c tylko Chinom. Indonezyjskie w艂adze do 2025 roku maj膮 przeznaczy膰 艂膮cznie prawie miliard dolar贸w na redukcj臋 u偶ycia plastiku o 70 procent.
Plastik problemem tak偶e w Unii Europejskiej
Zmniejszy膰 u偶ycie plastiku stara si臋 tak偶e Unia Europejska. W艂adze UE chc膮 zwi臋kszy膰 rynek tworzyw sztucznych pochodz膮cych z recyklingu. Ma to zwi臋kszy膰 u偶ycie opakowa艅 wykonanych z tak pozyskanych tworzyw sztucznych.
- To wa偶ne, by wi臋cej plastiku pochodz膮cego z recyklingu znalaz艂o si臋 na rynku - poinformowa艂 w o艣wiadczeniu Frans Timmermans, wiceprzewodnicz膮cy Komisji Europejskiej.
W艂adze Unii Europejskiej chc膮, by do 2025 roku w pa艅stwach cz艂onkowskich w u偶yciu znalaz艂o si臋 10 milion贸w ton plastiku pochodz膮cego z powt贸rnego przetworzenia. Plan dotycz膮cy u偶ycia plastiku na terenie UE zak艂ada r贸wnie偶, 偶e do 2030 roku wszystkie opakowania plastikowe maj膮 pochodzi膰 z recyklingu, a u偶ycie opakowa艅 jednorazowego u偶ytku ma by膰 zmniejszone.
Autor: dd/aw / 殴r贸d艂o: reuters, pap