U wybrzeży Indonezji znaleziono martwego kaszalota. W jego wnętrznościach było sześć kilogramów plastikowych odpadów, w tym 115 kubków i worek z ponad tysiącem sznurków.
9,5-metrowy kaszalot spermacetowy został znaleziony u wybrzeży wyspy Kapota w prowincji Celebes Południowo-Wschodni, niedaleko Parku Narodowego Wakatobi na południowym wschodzie Indonezji - podały władze parku. Wakatobi jest popularnym miejscem wśród nurków. Słynie z bogactwa organizmów morskich, takich jak wieloryby i płaszczki.
Sznurki, kubki, a nawet klapki
Przyczyna śmierci ssaka nie jest znana, ale służby parku odnalazły w jego żołądku plastikowe butelki, torby, klapki, 115 plastikowych kubków oraz worek z ponad tysiącem sznurków.
To nie pierwszy taki przypadek w tym regionie. W czerwcu u wybrzeży Tajlandii znaleziono grindwala z 80 kawałkami plastikowych odpadów w brzuchu.
W walce z tworzywami sztucznymi
Według raportu organizacji pozarządowych Ocean Conservancy i McKinsey Center for Business and Environment z 2015 roku Chiny, Indonezja, Filipiny, Wietnam i Tajlandia odpowiadają za 60 procent plastikowych odpadów, które przedostają się do wód oceanicznych Ziemi.
Indonezja zajmuje drugie miejsce w rankingu krajów najbardziej zaśmiecających oceany, ustępując tylko Chinom. Indonezyjskie władze do 2025 roku mają przeznaczyć łącznie prawie miliard dolarów na redukcję użycia plastiku o 70 procent.
Plastik problemem także w Unii Europejskiej
Zmniejszyć użycie plastiku stara się także Unia Europejska. Władze UE chcą zwiększyć rynek tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Ma to zwiększyć użycie opakowań wykonanych z tak pozyskanych tworzyw sztucznych.
- To ważne, by więcej plastiku pochodzącego z recyklingu znalazło się na rynku - poinformował w oświadczeniu Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Władze Unii Europejskiej chcą, by do 2025 roku w państwach członkowskich w użyciu znalazło się 10 milionów ton plastiku pochodzącego z powtórnego przetworzenia. Plan dotyczący użycia plastiku na terenie UE zakłada również, że do 2030 roku wszystkie opakowania plastikowe mają pochodzić z recyklingu, a użycie opakowań jednorazowego użytku ma być zmniejszone.
Autor: dd/aw / Źródło: reuters, pap