Barciak większy to najlepiej słyszące zwierzę świata. Rejestruje częstotliwości do 300 kHz. Naukowcy podejrzewają, że wykształcił tę umiejętność, żeby ustrzec się przed swoim największym zagrożeniem - nietoperzem, który emituje sygnały do 212 kHz.
Niezwykłe zdolności barciaka większego (Galleria mellonella) odkryli naukowcy z Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow. Owad jest w stanie zarejestrować dźwięki każdego zwierzęcia na świecie. Wyczuwa częstotliwość do 300 kHz. Dla porównania dodajmy, że człowiek jest w stanie wychwycić do 20kHz, a delfiny, które posługują się ultradźwiękami do 160 kHz.
Odkrycie zostało opublikowane w czasopismach "Royal Society" i "Biology Letters".
W obronie przed gackiem
- Nie do końca wiemy, dlaczego barciak większy wykształcił tę umiejętność, ale podejrzewamy, że zrobił to po prostu dlatego, aby przeżyć - mówi dr James Windmill, główny autor badania.
Owady wpisują się bowiem w podstawowe menu nietoperzy, które emitują sygnały echolokacyjne od 11 do 212 kHz. Prawdopoodbnie musiały zacząć komunikować się na wyższych częstotliwościach, żeby uniknąć schwytania.
W służbie nowych technologii
Dr Windmill planuje teraz przeprowadzić szereg badań nad uszami owadów, żeby na ich podstawie zaprojektować miniaturowe mikrofony.
Autor: mm/rs / Źródło: BBC