W Beskidach i Karkonoszach na skutek większych niż w weekend mrozów o poranku zmalało zagrożenie lawinowe. We wtorek ratownicy GOPR obniżyli je z czwartego do trzeciego stopnia. Nie oznacza to, że niebezpieczeństwo minęło. Turyści wybierający się w góry nadal powinni zachować szczególną ostrożność.
Ratownicy GOPR poinformowali, że wpływ na decyzję o obniżeniu stopnia zagrożenia miało ochłodzenie. Śnieg jest zmrożony, a jego pokrywa bardziej stabilna.
Na Babiej Górze największe zagrożenie aktualnie występuje na stokach północnych i wschodnich, gdzie silny wiatr utworzył zaspy. Goprowcy przestrzegli, że w trakcie dnia na stokach nasłonecznionych może wystąpić zmniejszenie stabilności pokrywy śnieżnej.
Na stoku leży od 80 do 220 cm śniegu.
W Karkonoszach też "trójka"
Na obszarze Karkonoszy również następuje powolna stabilizacja pokrywy śniegowej. Zagrożenie też spało do trzeciego stopnia.
Większe zagrożenie lawinowe jest przede wszystkim w miejscach odkładania śniegu, m.in. w zagłębieniach terenowych, żlebach, jarach i stromych zawietrznych stokach, powyżej górnej granicy lasu oraz na obszarach leżące na terenie kotłów polodowcowych.
Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych gór wynosi od 50 do 200 cm, temperatura w nocy spada do nawet -11 stopni Celsjusza, a ciągu dnia wynosi o -3 do -2 stopni C.
Warunki turystyczne są bardzo trudne, szlaki nieprzetarte i oblodzone, a w wyższych partiach gór występują wysokie zaspy, które znacznie utrudniają poruszanie. Trasy prowadzące przez kotły polodowcowe zostały zamknięte.
Na Śnieżce grubość pokrywy śnieżnej ma ok. 150 cm, wieje silny zachodni wiatr, widoczność jest bardzo dobra, a temperatura wynosi ok. -10 stopni C.
Pozamykane trasy W Sudetach Środkowych i Wschodnich warunki turystyczne również są trudne. W dzień zachmurzenie będzie tam umiarkowane, prognozowane są także opady śniegu i śniegu z deszczem. Szlaki turystyczne są nieprzetarte i zawiane. Trasy na Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach są zamknięte.
"Trójka" wciąż niebezpieczna
Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Trzeci stopień zagrożenia obowiązuje, gdy pokrywa śniegu na stromych stokach jest słabo związana. Zejście lawiny może spowodować skok narciarza lub pieszy turysta. Przy trzecim stopniu uprawianie turystyki pieszej wymaga dużego doświadczenia. Należy omijać niektóre miejsca, przede wszystkim strome stoki zawietrzne, a także zachować szczególną ostrożność na stokach z nawianym śniegiem.
Autor: mm//kdj / Źródło: PAP