Ludzi coraz więcej, wody coraz mniej. Ile jej marnujemy?


Na Ziemi żyje 7 mld ludzi, a prawie miliard z nich nie ma dostępu do wody pitnej. Jak prognozuje ONZ, sytuacja będzie się pogarszać. Do roku 2025 prawie 2 mld ludzi nie będą miały co pić. W środę 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To doskonała okazja do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do niej.

Światowy Dzień Wody, obchodzony 22 marca, został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w grudniu 1992 roku. Powołano go na konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, żeby zwrócić uwagę, iż ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Woda to prawo człowieka

28 lipca 2010 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której prawo do czystej wody oraz sanitariatów uznano za jedno z podstawowych praw człowieka. Pomimo to aktualnie ponad 884 mln ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody, a do roku 2025 nie będzie go miało aż 1,8 mld ludzi.

Filipińczycy formują "ludzką łzę"

Światowy Dzień Wody jest obchodzony na całym świecie w bardzo różny sposób.

Na przykład Filipińczycy z Manili, stolicy kraju, najpierw przemaszerowali ulicami miasta w płaszczach przeciwdeszczowych, niosąc pojemniki z wodą i jedzeniem, a potem utworzyli "ludzką łzę". Ich działania miały na celu zwrócenie uwagi współobywateli na problem niedoborów wodnych w kraju.

Obchodzimy go w Polsce

W Polsce na zorganizowanie okolicznościowej imprezy zdecydowały się m.in. Toruń i Wrocław.

Z okazji Światowego Dnia Wody Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i Polska Akcja Humanitarna przygotowały prelekcję i prezentację multimedialną na temat problemu, jakim jest brak dostępu do czystej. - Polska Akcja Humanitarna od 20 lat zaangażowana jest w projekty wodne i sanitarne. PAH zapewniła dostęp do wody dla ponad 500 tys. osób, a 1,5 mln ludzi umożliwiła dostęp do należytych warunków sanitarnych. Dziś chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na najważniejsze problemy związane z dostępem do wody - powiedziała Aleksandra Mosiołek, rzeczniczka Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu.

15 tys. litrów na kilogram wołowiny

Że są to problemy poważne, przekonuje Łukasz Bartosik, działacz PAH, który był m.in. wolontariuszem w Kenii.

- Ludność żyjąca na terenach ubogich w zasoby wodne często cierpi głód, gdyż ma ograniczone możliwości samodzielnej produkcji żywności. Według ekspertyz ONZ problem związany ze zmniejszającymi się zasobami wody na świecie będzie miał rosnący wpływ na redukcję zasobów żywności, dlatego PAH, zapewniając dostęp do wody w Autonomii Palestyńskiej, Somalii i Sudanie Południowym, przeciwdziała głodowi i niedożywieniu - zaznacza.

Jak informuje ONZ, do wyprodukowania 1 kg wołowiny wykorzystuje się 15 tys. litrów wody, a kilogram pszenicy "wypija" nawet 1,5 tysiąca litrów wody.

Wrocław ma powody

Światowy Dzień Wody obchodzi także Wrocław. Według rzeczniczki wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego Małgorzaty Wanke-Jakubowskiej, miasto ma szczególne powody do obchodów Światowego Dnia Wody.

- Stolica Dolnego Śląska ma unikalne położenie hydrograficzne, stanowi silny ośrodek naukowy i zawodowy w zakresie inżynierii i gospodarki wodnej, ma bogate doświadczenia po powodzi 1997 r., a także ze względu na Program dla Odry 2006 oraz realizację programu ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry - tłumaczy rzeczniczka. Zaplanowany na dwa dni cykl imprez ma zwrócić uwagę mieszkańców oraz władz miasta i regionu m.in. na problemy i uwarunkowania zrównoważonej gospodarki wodnej makroregionu; zadania, potencjał i osiągnięcia instytucji związanych z wodą; a także potrzebę kształcenia specjalistycznych kadr.

Marnujemy z łatwością

Jeśli w Waszej okolicy nie obchodzi się Światowego Dnia Wody, może do oszczędzania jej przekonają Was wyniki badań krakowskich inżynierów.

Z badań specjalistów wynika, że nieszczelny kran, z którego woda ścieka z częstotliwością jednej kropli na sekundę, oznacza straty sięgające nawet pięciu tysięcy litrów w skali roku. Natomiast nieszczelna spłuczka w toalecie, której efektem jest strużka wody o grubości jednego milimetra, to blisko 800 litrów rocznie. To nie tylko straty dla środowiska, ale też wymierne koszty dla naszych portfeli.

5 litrów dziennie? Według danych hydrotechnicznych i administracyjnych przeciętny Polak zużywa blisko 170-200 litrów wody dziennie, a więc prawie dwukrotnie mniej niż Amerykanin, ale ponad czterokrotnie więcej niż mieszkaniec Afryki. Osoby zamieszkujące najuboższe tereny na świecie użytkują ledwie 5-10 litrów dziennie. To równowartość jednego użycia spłuczki w toalecie. - Często nawet bardzo małe usterki mogą prowadzić do znaczących strat, zarówno finansowych, jak i ekologicznych. Pomimo że w stosunku do lat 80-tych ubiegłego wieku zużycie wody w Polsce zdecydowanie zmalało, to w dalszym ciągu jej wykorzystanie nie jest wystarczająco efektywne - skomentował Grzegorz Rolski, dyrektor Sweco Polska, która prowadziła badania.

Mycie naczyń, pranie

Statystyki wskazują, że ponad 40 proc. wody Polacy zużywają do kąpieli. Według obliczeń ekspertów kran odkręcony przez pięć minut to 50 litrów wody, a na kąpiel w wannie trzeba 115-150 litrów. Korzystanie z prysznica pozwala zmniejszyć tą wartość nawet o 25 proc. Inne czynności, które pochłaniają najwięcej wody, to mycie naczyń i pranie - łącznie 22 proc. W dużym stopniu wynika to z ręcznego sposobu mycia, które pochłania jednorazowo blisko 40 litrów wody. To prawie czterokrotnie więcej niż w wypadku zmywarek, które w zależności od typu zużywają od 12 do 15 litrów wody. Eksperci wskazują, że korzystanie - zarówno z pralek, jak i zmywarek przy pełnym obłożeniu - przynosi znaczne oszczędności wody. Prawie 20 proc. wody pochłaniają urządzenia sanitarne. Jedna osoba w ciągu dnia zużywa na tę czynność 15-30 litrów. Rozwiązaniem umożliwiającym obniżenie kosztów ich użytkowania jest instalacja spłuczek pozwalających na regulację strumienia.

Apel Kościoła

O zachowanie umiaru i odpowiedzialności w korzystaniu z wody zaapelował abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Hierarcha wezwał też m.in. do wspierania budowy studni w krajach misyjnych. "Według chrześcijańskiej wizji świata, woda jest jednym z darów stwórczej miłości Boga. Jest ona również synonimem życia i oczyszczenia" - napisał metropolita w swoim komunikacie. Jego zdaniem ten dzień jest okazją do "poważnej refleksji nad naszym sposobem korzystania z tego bezcennego dobra naturalnego". "Patrząc z perspektywy życia biologicznego, winniśmy pamiętać, że ilość wody na naszej planecie jest stała i znajduje się ona w ciągłym obiegu. Dlatego tak ważne jest, by w życiu codziennym zachować umiar i odpowiedzialność w korzystaniu ze skarbu, jakim jest woda" - przypomniał Skworc. " Pamiętajmy o tych miejscach globu, gdzie drastycznie brakuje wody, nawet tej niezbędnej do podtrzymywania ludzkiego życia. Módlmy się, aby każdy człowiek na ziemi miał dostęp do zdrowej wody, wspierajmy też budowę studni w krajach misyjnych" - zaapelował arcybiskup, zwracając również uwagę na potrzebę dbałości o środowisko naturalne.

Hiszpania wysycha

Aktualnie z niedostateczną ilością wody zmaga się nie tylko tzw. Trzeci Świat, lecz także kilka europejskich, wysoko rozwiniętych krajów.

W Hiszpanii trwa największa od co najmniej 70 lat susza. Od grudnia do lutego zanotowano tu mniej niż 30 proc. zwyczajowych opadów w tym okresie. Prognozy na marzec także nie są optymistyczne. Meteorolodzy podają, że niebo nadal będzie bezchmurne.

Hiszpański synoptyk Angel Ribera przyznaje, że to dla Hiszpanii bardzo trudny czas. - W wielu częściach kraju nie spadła ani kropla. Podczas susz, które dotąd nękały Hiszpanię, zdarzały się choćby najmniejsze opady deszczu - mówi.

Nie najlepiej jest i w Portugalii (Czytaj więcej).

Sucho i w Wielkiej Brytanii

Wielkiej Brytanii grozi największa susza od 30 lat. - Niewielkie opady deszczu na przestrzeni ostatnich dwóch lat spowodowały rekordowo niski poziom wód w zbiornikach - donosi brytyjski dziennik "Daily Mail". W obecnym sezonie jesienno-zimowym w kraju spadło o 30 proc. mniej deszczu niż normalnie.

Susza zmusiła brytyjskich dostawców do wydania restrykcji w użytkowaniu wody. Ponad 20 milionów Brytyjczyków będzie musiało zrezygnować z podlewania przydomowego ogródka. To doraźne rozwiązanie, ale jeśli sytuacja nie poprawi się, ograniczenia będą większe.

Meksyk też cierpi

I Meksyk cierpi z powodu suszy. Brak opadów deszczu naraził tamtejszych rolników na straty liczone w miliardach dolarów. Na północy kraju zginęło 60 tys. sztuk bydła, miliony hektarów ziemi nie nadaje się do użytku.

- Susze w Meksyku to nie nowość, jednak zdarzają się coraz częściej i mają coraz poważniejsze skutki - mówi Elvira Quesada, minister środowiska i zasobów naturalnych.

Autor: map/rs / Źródło: PAP, REuters TV, APTN, unwater.org

Pozostałe wiadomości

W niedzielę w części kraju pojawiają się burze. Miejscami towarzyszą im opady gradu. Strażacy z Podkarpacia mają pełne ręce roboty, usuwają połamane gałęzie i wypompowują wodę z zalanych piwnic.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnice w Polsce

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnice w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Pomarańczowe i żółte alarmy. Niebezpiecznie w części kraju

Pomarańczowe i żółte alarmy. Niebezpiecznie w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 14.07. W nocy pojawią się przelotne opady deszczu i burze. W dzień również może zagrzmieć. Termometry pokażą maksymalnie 29 stopni.

Pogoda na jutro - poniedziałek 14.07. Noc pod znakiem opadów i burz

Pogoda na jutro - poniedziałek 14.07. Noc pod znakiem opadów i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek ma rozpocząć się powrót załogi Axiom-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła Dragon wejdzie w atmosferę z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Sprawdź, jak będą przebiegały poszczególne etapy powrotu Polaka na Ziemię. 

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Hubert Kijek mówił na antenie TVN24, że powrót załogi misji Axiom-4 na Ziemię będzie niebezpiecznym i skomplikowanym manewrem. - Osłona termiczna nagrzeje się nawet do dwóch tysięcy stopni Celsjusza i stracimy łączność z nimi na sześć minut. Nie będziemy wiedzieli, co się będzie działo - opowiadał.

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem. Eksperci proszą, by przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu i zalecają śledzenie komunikatów pogodowych.

Alert RCB dla pięciu województw. "Śledź komunikaty"

Alert RCB dla pięciu województw. "Śledź komunikaty"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

W ostatnich dniach w Skandynawii panują wyjątkowo wysokie temperatury. Gorąco jest zwłaszcza w Norwegii - w sobotę w wielu rejonach kraju słupki rtęci pokazały ponad 30 stopni, a noc była miejscami tropikalna.

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Źródło:
nettavisen.no, vg.no

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP

W Kolorado i Arizonie wybuchły duże pożary, które zmusiły władze do ewakuacji turystów i pracowników z dwóch parków narodowych: Black Canyon of the Gunnison oraz Wielkiego Kanionu.

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Źródło:
CNN, AP News

Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Źródło:
CNN

Meksykańskie władze tresują psy do wykrywania groźnych pasożytów zwierząt i ludzi. Muchy śrubowe pojawiają się coraz bliżej granicy ze Stanami Zjednoczonymi, negatywnie wpływając na gospodarkę południowego sąsiada USA.

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

Źródło:
PAP

Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Źródło:
ENEX, NHK

Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Źródło:
Reuters

W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Źródło:
Reuters, koreantimes.co.kr

Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Źródło:
Kontakt24

Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Źródło:
tvn24.pl, South Australian Museum, Encyklopedia PWN

Gwałtowne ulewy w czwartkowy poranek sparaliżowały rejon Bostonu w amerykańskim stanie Massachusetts, zamieniając drogi w rwące potoki. Kierowcy utykali w wodzie, a ich samochody dosłownie unosiły się na falach.

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Źródło:
ENEX

W Macedonii Północnej szaleją pożary lasów. W ostatnich dniach zarejestrowano ich kilkadziesiąt, części z nich nadal nie udało się opanować. Ogień pochłonął życie co najmniej dwóch osób.

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
ENEX, plusinfo.mk

W TVN24+ ruszył "Podcast o końcu świata" Magdy Łucyan. W programie reporterka "Faktów" TVN, wraz z gośćmi, będzie szeroko omawiała kwestie zmian klimatu, wokół których narasta niebezpieczna dezinformacja.

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW