Latające kleszcze - czym są, jak wyglądają?

[object Object]
Sposoby ochrony przed kleszczamitvn24
wideo 2/21

Latające kleszcze to potoczna nazwa strzyżaków jelenich (sarnich). Te „kleszcze” ze skrzydełkami należą do owadów, a nie pajęczaków. Nie są groźne dla człowieka tak jak kleszcze, jednak ślady po ich ugryzieniu są bolesne i wywołują przewlekłe zapalenie skóry. Strzyżaki żerują w lasach. Atakują stadnie.

„Latające kleszcze” to potoczne określenie strzyżaka sarniego lub jeleniego (Lipoptena cervi).

Strzyżaki bytują w lasach Europy Północnej i żywią się krwią saren, jeleni i łosi. Mogą boleśnie pogryźć człowieka.

Ugryzienia „latających kleszczy” mogą spowodować przewlekłe zapalenie skóry, jednak same strzyżaki nie przenoszą boreliozy.

Czym są latające kleszcze?

„Latające kleszcze” to owady z rodziny narzępikowatych, rzędu muchówek – kleszcz ze skrzydełkami wcale kleszczem nie jest. Jego poprawna nazwa to strzyżak sarni, strzyżak jelenica (Lipoptena cervi). W mowie potocznej jednak strzyżak funkcjonuje jako „kleszcz latający”.

O „latających kleszczach” zrobiło się głośno kilka lat temu, kiedy to Lasy Państwowe zamieściły na Facebooku zdjęcie strzyżaka sarniego z komentarzem: „Małe toto, szybkie i twarde. Normalnie ściśnięcie między palcami często jest niewystarczające. Bąble po ich ugryzieniach często bardzo długo się goją”.

Miłośnicy leśnych spacerów i grzybobrania wystraszyli się kolejnego zagrożenia. Czy słusznie? Niezupełnie, strzyżaki jelenie są uciążliwe, a ślady po ich ukąszeniu mogą boleć, swędzieć, nawet wywołać silną reakcję alergiczną, ale „latający kleszcz” nie roznosi boreliozy ani innych groźnych chorób. „Latające kleszcze” są jednak uciążliwe dla ludzi, a ich ugryzienia mogą powodować dotkliwe zapalenie skóry.

Jak wygląda latający kleszcz?

Strzyżak sarni, czyli „latający kleszcz”, jest brązowy, ma od pięciu do sześciu milimetrów długości, szeroką głowę z małymi oczami, trzy pary odnóży i skrzydła dochodzące do sześciu milimetrów. Jego pancerzyk jest pokryty ciemną szczeciną. Po znalezieniu żywiciela strzyżak mocno przyczepia się do skóry i odrzuca skrzydła. To dlatego bywa nazywany też wszą jelenią – bez skrzydeł żywi się krwią żywiciela jak wesz. „Kleszcza ze skrzydłami” trudno wyjąć, a jego tułów jest twardy i niełatwo go rozgnieść. Stąd właśnie określenie latające kleszcze.

Latające kleszcze – miejsce występowania

„Latające kleszcze” żerują w lasach i na ich obrzeżach. To ich naturalne środowisko. Strzyżaki bytują w lasach na obszarach o umiarkowanym klimacie – w Europie Północnej, części Azji – ponieważ żywią się krwią saren, jeleni i łosi. To w futrze tych zwierząt strzyżaki się rozmnażają. „Latające kleszcze” są jajożyworodne: jajo dojrzewa wewnątrz samicy, która następnie rodzi 20–30 larw. Strzyżaki nie mogą jednak rozmnażać się na ludziach, dlatego też po ugryzieniu odczepiają się od człowieka.

Latające kleszcze w Polsce

W Polsce oprócz strzyżaka jelenicy (Lipoptena cervi) można spotkać też inny rodzaj „latającego kleszcza”. To Lipoptena fortisetosa – muchówka syberyjska. Oba „latające kleszcze” są do siebie bardzo podobne i nie sposób ich odróżnić gołym okiem. Strzyżak jelenica występuje na całym terenie naszego kraju i jest aktywny od sierpnia do pierwszych mrozów, natomiast strzyżak syberyjski spotykany jest głównie na Mazurach i w Małopolsce. O tym, że powiększa swój obszar żerowania, mogą świadczyć informacje o jego obecności stwierdzonej także w województwie lubuskim. Ta muchówka jest aktywna dłużej od sarniej, bo od końca maja do końca listopada.

Latające kleszcze – ugryzienie

Bezpośrednio po pogryzieniu przez strzyżaki możesz nawet nie wiedzieć, że właśnie padłeś ofiarą „latającego kleszcza”. Ukąszenie jest zazwyczaj bezbolesne, a w jego miejscu na początku widnieje jedynie niewielki ślad. Po pewnym czasie – od sześciu do 24 godzin – możesz jednak zauważyć na ciele grudkę i odczuwać dotkliwy świąd oraz nasilający się, piekący ból. Potem grudek może pojawić się więcej – od 20 do 50. Ślady po ugryzieniu „latających kleszczy” mają od kilku milimetrów do dwóch centymetrów średnicy i znajdują się najczęściej na głowie, szyi i górnej części pleców.

Jeśli wystąpi reakcja alergiczna, zapalenie skóry może utrzymywać się przez kilka tygodni, czasami nawet do roku. Zdarza się też, że pojawiają się pęcherze wypełnione surowicą, przekształcające się następnie w niewielkie nadżerki. Po jakimś czasie infekcja skórna może się odnowić w postaci dokuczliwych, swędzących rumieni, które nie znikają przez kolejnych kilka miesięcy.

Jak się chronić przed latającymi kleszczami?

Strzyżaki są szczególnie aktywne jesienią, kiedy poszukują żywiciela. Nic więc dziwnego, że grzybiarze tak bardzo nie lubią „latających kleszczy”. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Finlandii wynika, że strzyżaki chętniej obsiadają ludzi ubranych w ciemną i czerwoną odzież. Najczęściej atakują górną część ciała i raczej jego boki, a nie przód. Podobnie do kleszczy, one także lubią ciepłe miejsca na ciele swojego żywiciela. Wchodzą pod ubranie i do uszu, wplątują się we włosy i brody.

Nie ma żadnych środków chemicznych odstraszających strzyżaki. Wybierając się do lasu, wkładaj jasne ubrania z długimi rękawami i długimi nogawkami oraz nakrycie głowy. Ochroni cię to, chociaż częściowo, nie tylko przed „latającymi kleszczami”, ale i przed rzeczywiście groźnymi prawdziwymi pajęczakami.

Czy latające kleszcze przenoszą choroby?

Ugryzienia „latających kleszczy” nie są przyjemne, zwłaszcza przez to, jak długo odczuwa się ich dokuczliwe skutki. Jednak w przeciwieństwie do kleszcza, który może roznosić boreliozę i wiele innych niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt chorób, strzyżak to owad, który gryzie, ale brak dowodów, żeby przenosił na ludzi choroby odkleszczowe.

Wiadomo jednak, że strzyżaki sarnie są nosicielami patogenów, m.in. Bartonella schoenbuchensis, Borrelia burgdorferi i Anaplasma phagocytophilum. Mogą powodować poważne problemy zdrowotne u człowieka w postaci przewlekłego zapalenia skóry i alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek. W odróżnieniu od kleszcza strzyżak od razu po ukąszeniu człowieka odczepia się z jego skóry.

Kleszcz latający a „zwykły”

Różnice między strzyżakami dobrze obrazuje infografika Lasów Państwowych. Przede wszystkim:

- strzyżaki są owadami, a kleszcze pajęczakami,

- kleszcze nie mają skrzydeł, nie fruwają,

- kleszcze mogą przenosić groźne choroby, jednak to objawy po ugryzieniu przez „latającego kleszcza” są dotkliwsze.

Autor: ks/mro / Źródło: Lasy Państwowe, Polskie Parki Narodowe

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam ponure niebo, które tylko z rzadka będzie przejaśniać się i rozpogadzać. Odpowiedzialny za to będzie "zgniły" wyż z centrum przemieszczającym się nad Polską. Czekają nas silne podmuchy wiatru i słabe opady, jak również spore różnice temperatury między najcieplejszymi a najchłodniejszymi punktami kraju.

Nie dość, że będzie ponuro, to jeszcze mocno powieje. Pogoda nie dopisze na koniec roku

Nie dość, że będzie ponuro, to jeszcze mocno powieje. Pogoda nie dopisze na koniec roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju w nocy spodziewane są opady marznące, które mogą spowodować szklankę na drogach. Zagrożenie stanowić mają również gęste mgły.

Słaba widzialność, śliskie drogi. IMGW ostrzega

Słaba widzialność, śliskie drogi. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Mieszkańcy kolejnych miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji z powodu pożaru, który od ponad tygodnia trawi Park Narodowy Grampians w Australii. Jak podała straż pożarna, płomienie pochłonęły prawie 80 tysięcy hektarów, czyli niemal jedną trzecią parku. Dla ludzi z niektórych osad jest już za późno na ewakuację.

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Źródło:
ABC, VOA News

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Pogoda na jutro, czyli na piątek 27.12. Nadchodzące godziny przyniosą nam mżawkę, zamglenia i spory rozrzut temperatury - od -7 stopni Celsjusza na południu do 6 stopni na północy kraju. W dzień różnice będą już mniejsze, ale aura pozostanie nieprzyjemna.

Pogoda na jutro - piątek 27.12. Mglista noc, nawet -7 stopni na termometrach

Pogoda na jutro - piątek 27.12. Mglista noc, nawet -7 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu. - Bez śniegu nie ma świąt - zauważył Julian Gonsalves, mieszkaniec Nowego Jorku.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Po kilku miesiącach spokoju wulkan Kilauea znajdujący się na Hawajach znów dał o sobie znać. Z krateru wystrzeliła fontanna lawy, która wzbiła się na wysokość około 80 metrów. Służby Parku Narodowego Wulkanów apelowały do turystów o zachowanie ostrożności.

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Źródło:
Reuters, CNN, AP News

Śnieżyce od początku tygodnia paraliżują ruch na drogach Islandii. Najtrudniejsza sytuacja w święta panuje na zachodzie kraju. Drogi do Reykjaviku są zamknięte. Relację z tamtych regionów otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

Źródło:
ruv.is, en.vedur.is, Kontakt24

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Naukowcy z niepokojem przypatrują się danym klimatycznym za kończący się rok. Wynika z nich, że 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszym odkąd prowadzone są pomiary. W ten sposób symbolicznie kończy się również najgorętsza dekada w najnowszej historii ludzkości. O konsekwencjach tych zmian opowiadała na antenie TVN24 doktor Paulina Sobiesiak-Penszko.

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

Źródło:
TVN24

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku powodzi, jaka nawiedziła miasto Port-de-Paix w północno-zachodniej części Haiti. Pod wodą znalazło się około 11 tysięcy budynków, z czego blisko pół tysiąca zostało zniszczonych.

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

Źródło:
Reuters, Haitilibre

Do czterech wzrosła liczba ofiar zawalenia się mostu między dwoma stanami na północnym wschodzie Brazylii. Nadal jednak los kilkunastu osób pozostaje nieznany. Akcja poszukiwawcza przebiega w trudnych warunkach, ponieważ w wyniku katastrofy do rzeki Tocantins wpadły cysterny przewożące tysiące litrów pestycydów i kilkadziesiąt ton kwasu siarkowego.

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Źródło:
Reuters, Globo, CNN

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York