Z Isabeli, jednej z wysp archipelagu Galapagos, zniknęły 123 żółwie. Były to młode dwóch gatunków z będącego symbolem tych wysp rodzaju Chelonoidis. Los zwierząt pozostaje nieznany.
Do kradzieży doszło 25 września, sprawcy bądź sprawców do tej pory nie ustalono, a uprowadzonych zwierząt nie udało się odzyskać.
Żółwie zostały skradzione z ośrodka Arnaldo Tupiza na wyspie Isabela. Jest tam hodowanych pięć zagrożonych gatunków, skradziono 123 osobniki reprezentujące dwa z nich: Chelonoidis guntheri (żółw słoniowy) i Chelonoidis vicin.
Obserwacje między innymi wielkich żółwi z Wysp Galapagos dostarczyły Karolowi Darwinowi dowodów potwierdzających jego teorię ewolucji.
"Mogą wejść i ukraść"
Oburzony kradzieżą lokalnych "skarbów" - symboli archipelagu - miejscowy polityk Washington Paredes Torres w mediach społecznościowych zamieszcza zdjęcia żółwi z hodowli wraz z zarzutami pod adresem ośrodka Arnaldo Tupiza. Na Twitterze oskarżył jego kierownictwo o to, że nie zadbało o kamery monitoringu ani o właściwy nadzór. Według niego, całego obiektu pilnuje jeden ochroniarz. "Żółwie po prostu tam są, jeśli ktoś chce, może tam wejść nocą i ukraść" - pisał.
Wydaje się, że sprawę tę uczynił jednym z motywów swej politycznej działalności. Na Facebooku zadeklarował: "Galapagos mają już kogoś, kto je obroni".
Park Narodowy Galapagos wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że teren ośrodka jest właściwie chroniony.
To nie pierwsze tego rodzaju przestępstwo na wyspach. W ubiegłym roku skradziono 26 zwierząt i przemycono je autobusem do Peru. W czerwcu bieżącego roku żółwie wróciły na Galapagos, jednak trzy z nich zdechły z powodu złych warunków przetrzymywania.
Wrażliwy gatunek
Żółw olbrzymi z Galapagos jest największym znanym gatunkiem żółwia i jednym z siedmiu najdłużej żyjących kręgowców. Zwierzęta te mogą ważyć nawet 215 kilogramów i osiągać półtora metra długości.
Kiedy Karol Darwin w pierwszej połowie XIX wieku przybył na wyspy, żyło tam 15 podgatunków żółwi olbrzymich, obecnie zostało ich 11. Pozostałe wyginęły głównie w wyniku prowadzonych na nie polowań.
Niemal cały archipelag jest od 1959 roku parkiem narodowym, od 1978 roku wyspy wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Autor: kw//rzw / Źródło: The Telegraph, Sky.com, Newsweek.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/mtkopone/CC BY-SA 2.0