Dzisiejszej nocy warto spojrzeć w niebo. Pełnia, którą właśnie obserwujemy, jest pełnią superksiężyca. Taka okazja w tym roku już się nie powtórzy. Swoje księżycowe relacje przesyłajcie na Kontakt 24.
Kulminacyjny moment pełni w Polsce nastąpił o godzinie 16.53 - wtedy Srebrny Glob znalazł się dokładnie naprzeciw Słońca. Jednak również w kolejnych godzinach będzie można oglądać większy niż zwykle Księżyc.
Większy niż zwykle
Aby Księżyc wydawał się większy niż zwykle, w jednym czasie muszą zbiec się pełnia oraz maksymalne zbliżenie Księżyca do Ziemi, czyli perygeum. Wszystko to zapewnia nam kształt orbity Księżyca - elipsa, a nie okrąg. W lutym Srebrny Glob znalazł się w momencie pełni zaledwie sześć godzin po przejściu przez perygeum.
Perygeum znajduje się prawie 50 tysięcy kilometrów bliżej Ziemi niż najodleglejszy punkt (apogeum). Superksiężyc możemy oglądać, gdy nasz satelita znajduje się w perygeum syzygijnym swojej orbity. Oznacza to, że Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się wtedy w jednej linii (syzygium), a Księżyc znajduje się w najmniejszej odległości od naszej planety.
We wrześniu Księżyc będzie najmniejszy
W momencie przejścia przez perygeum w lutym środek Księżyca znalazł się w odległości 356 846 kilometrów od środka Ziemi. Podczas kolejnych siedmiu pełni Księżyc będzie coraz bardziej się od niego oddał. W najodleglejszym miejscu znajdzie się 14 września, kiedy dystans między Ziemią a Srebrnym Globem wyniesie 406 248 kilometrów.
Dzisiaj Księżyc z perspektywy Ziemi wydaje się o około 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy od wrześniowego. Kolejna superpełnia zbiegająca się z perygeum nastąpi w nocy z 7 na 8 kwietnia 2020 roku.
Tak wygląda pełnia superksiężyca na świecie:
Dziś "Księżyc naprawdę robi wrażenie"
Jak obserwować superksiężyc? Specjaliści podkreślają, że dla niewprawnego obserwatora dostrzeżenie gołym okiem różnicy między zwykłą pełnią a superpełnią może być trudne. Warto więc mieć dostęp do teleskopu. Różnica może być też widoczna na zdjęciach.
Księżycowe relacje dostajemy na Kontakt 24. "Naprawdę Księżyc robi dziś wrażenie" - napisał Reporter 24 o nicku GrupaMT_pl, autor zdjęć zrobionych w starych kamieniołomach w Częstochowie.
Autor: dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Pestka 112Tychy/Kontakt 24