Kryzys wieku średniego to domena nie tylko ludzi, ale i... małp. - Część samców zdaje sobie sprawę, że już nigdy nie będzie przewodzić stadu - mówi Andrew Oswald z Uniwersytetu Warwick.
Kolejne badania naukowe wskazują na podobieństwo małp i ludzi. Brytyjska analiza wskazuje, że małpy człekokształtne również przechodzą kryzys wieku średniego.
W badaniach, które rozpoczęto w 2002 roku, wzięło udział ponad 500 zwierząt z pięciu krajów, w tym USA, Japonii i Kanady. Poprowadzili je naukowcy z Uniwersytetu w Warwick i Uniwersytetu Edynburskiego.
Jak litera U
Naukowcy stwierdzili, że nastrój szympansów i orangutanów najlepiej oddaje krzywa w kształcie litery U. Zwierzęta mają dobre samopoczucie w dzieciństwie, potem przychodzi czas refleksji i zadumy. Na starość odzyskują pogodę ducha.
- Młodzieńcza radość bierze się z entuzjastycznego podejścia do życia. Młode małpy wiele czasu spędzają na zabawie. To również okres marzeń, stawiania sobie wyzwań - opisuje Andrew Oswald z Uniwersytetu Warwick.
Później następuje weryfikacja młodzieńczych założeń. Tu właśnie nadchodzi regres dobrego samopoczucia. - Część samców zdaje sobie sprawę, że już nigdy nie będzie przewodzić stadu. Pojawiają się pierwsze problemy zdrowotne - wyjaśnia Oswald.
To efekt biologii?
Autorzy badań sugerują więc, że kryzys wieku średniego u człowieka może być biologicznym efektem ewolucji, a niekonieczne skutkiem posiadania kredytu mieszkaniowego, rozpadu małżeństwa czy nadużywania telefonu komórkowego. Małpy tych rzeczy nie mają, a kryzys wieku średniego - jak najbardziej.
Autor: adsz/rs / Źródło: Reuters