Lód, który pojawia się u brzegów rzek i akwenów wodnych w pierwszych miesiącach zimy, jest bardzo niebezpieczny - podkreśla Mazowiecki Urząd Wojewódzki, ostrzegając przed wchodzeniem na cienką i kruchą pokrywę. Szczególnie dotyczy to wędkarzy, dla których zaczyna się sezon zimowych połowów. W najbliższych dniach zagrożenie wzrośnie ze względu na zapowiadane ocieplenie.
Według prognoz w kolejnych dniach temperatury będą rosnąć i w dużej części kraju sięgną powyżej zera. Na weekend zapowiadane są również opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, które mogą zmniejszyć wytrzymałość pokrywy lodowej.
"Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są: ujścia akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelkie miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami" - ostrzega Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
"Osoba, która zimą wpadnie do wody, z powodu wychłodzenia organizmu może umrzeć po 10-15 minutach" - przestrzega Urząd.
Czołgać się i nie podawać ręki
Komunikat wzywa też, żeby każdy, kto spostrzeże, że załamał się lód i ktoś wpadł do przerębla, natychmiast powiadomił służby ratownicze.
"Udzielać pomocy powinno się jedynie z dużej odległości, używając długich przedmiotów (nie podajemy ręki). Powinniśmy poruszać się na czworakach, czołgając się lub pełzając, unikając przy tym wejścia na cienki lód" - wyjaśnia Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Na Mazowszu śryż i lód brzegowy
Według urzędu na rzekach na Mazowszu występują obecnie następujące zjawiska lodowe: na Wiśle w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej - śryż 10 proc.; na Pilicy w Przedborzu - śryż 10 proc., w Białobrzegach śryż i lód brzegowy 20 proc; na Bugu w Wyszkowie - śryż 50 proc.; na Liwcu w Zaliwiu-Piegawkach - śryż i lód brzegowy 20 proc.; na Wkrze w Trzcińcu - lód brzegowy 10 proc.
Na Mazurach już wędkują
Na Kontakcie Meteo pojawiło się już sporo zdjęć powoli zamarzających mazurskich jezior. Na niektórych widać wędkarzy, prowadzących pierwsze w tym sezonie podlodowe połowy. To może być jednak bardzo niebezpieczne, bo pokrywa lodowa może być na razie zdradliwa. Lepiej trzymać się od niej z daleka i raczej fotografować ją z bezpieczej odległości - z brzegu.
Autor: js/mj / Źródło: PAP, Kontakt Meteo