Coś niespotykanego dzieje się z wyjcami płaszczowymi, zamieszkującymi Kostarykę. Futro niektórych osobników zmienia kolor na żółty. Naukowcy komentują, że jest to "anomalia, która nigdy wcześniej nie była obserwowana ani w niewoli, ani w środowisku naturalnym".
Wyjec płaszczowy (łac. Alouatta palliata) to średniej wielkości małpa z rodziny czepiakowatych. Z wyjątkiem pomarańczowych włosów na tyle ciała, jego futro jest smoliście czarne. Małpa zamieszkuje lasy deszczowe od południowego Meksyku po północną część Ameryki Południowej.
Naukowcy zauważyli, że od pięciu lat z populacją żyjącą w Kostaryce dzieje się coś dziwnego. Wyjcom zaczęło wyrastać żółte futro. Początkowo były to jedna czy dwie małe kremowo-żółte plamy na kończynach i ogonach kilku osobników. Potem na coraz większej powierzchni i u coraz więcej osobników.
Zmiana pigmentacji futra
Do początku grudnia wzdłuż wybrzeży Kostaryki naukowcy zaobserwowali co najmniej 21 wyjców płaszczowych z żółtym futrem. Niektóre małpy miały więcej żółtego futra, niż czarnego. Badacze zauważyli też dwa całkowicie żółte osobniki.
Dzięki badaniom futra kostarykańskich wyjców płaszczowych odkryto, że zwierzęta te produkują inną niż "zwykłe" wyjce melaninę. Melanina to pigment, który odpowiada za barwę między innymi włosów i skóry. U większości wyjców dominuje forma melaniny zwana eumelaniną, która odpowiada za czarny, szary lub ciemnobrązowy kolor futra.
U części wyjców zaczyna dominować inna forma pigmentu, feomelanina, czyli jasny barwnik. Odpowiada ona za żółte, czerwone lub pomarańczowe odcienie futra. Zmiany ubarwienia opisali w czasopiśmie "Mammalian Biology" naukowcy Ismael Galván, Alberto Jorge, Francisco Sánchez-Murillo, Gustavo Gutiérrez-Espeleta.
- Te obserwacje pokazują anomalię, która nigdy wcześniej nie była obserwowana ani w niewoli, ani w środowisku naturalnym - komentują naukowcy. - Nie wiemy o podobnych zmianach w pigmentacji u innych naczelnych lub ssaków - dodają. Naukowcy po raz pierwszy zauważyli tak szybką zmianę w pigmentacji futra u naczelnych lub jakiegokolwiek ssaka. I chociaż wciąż nie jest do końca jasne, dlaczego te pigmenty się zmieniają, naukowcy podejrzewają, że główną przyczyną są pestycydy.
Siarka w rolnictwie
Okazuje się, że feomelanina zawiera siarkę, a ta stanowi podstawę większości pestycydów używanych na świecie.
Siarka pochodząca z tych substancji chemicznych wchodzi w reakcję z melaniną, zmienia jej strukturę, a zatem również kolor futra naczelnych.
Naukowcy podkreślają, że większość wyjców z żółtym futrem pochodzi z lasów otaczających fermy ananasów i bananów, na których używa się dużej ilości pestycydów.
Małpy te żywią się głównie liśćmi z drzew otaczających fermy. Prawdopodobnie zjadają też szkodliwe chemikalia, które mogą mieć wpływ na melaninę.
Naukowcy twierdzą, że aby ustalić przyczynę zmiany pigmentu konieczne są dalsze badania.
Sama zmiana zabarwienia może być nieszkodliwa, jednak jej skutki mogą być dla małp tragiczne. Żółte futro czyni zwierzęta bardziej widocznymi dla drapieżników.
Autor: anw/ao / Źródło: Science Alert
Źródło zdjęcia głównego: Arturo de Frias Marques/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)