Powstała nowa wersja astronomicznego katalogu, jaki w XVIII wieku opracował francuski uczony Charles Messier. Odświeżone, internetowe "wydanie", przygotowane przez NASA, wykorzystuje zdjęcia wykonywane przez kosmiczny teleskop Hubble'a.
Obiekty z XVIII-wiecznego Katalogu Messiera - przez samego uczonego nazwanego "Katalogiem mgławic i gromad gwiazd" - często obserwowane są zarówno przez astronomów amatorów, jak i zawodowców.
Internetowy katalog galaktyk
Działający już 27 lat teleskop Hubble'a nie ma sobie równych w dokumentowaniu obiektów kosmicznych.
Wykonywane przez urządzenie fotografie wykorzystała amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA dla stworzenia nowej, internetowej wersji klasycznego katalogu. Nie ma w niej wszystkich obiektów z pierwowzoru, ale jest zdecydowana większość. Niektóre pokazane są w całości, inne - we fragmentach.
Jak powstały te cuda?
Teleskop wykonuje serię monochromatycznych zdjęć. Każda fotografia rejestruje fale o innej długości. Następnie obrazy te nakładane są na siebie.
Niektóre fale, na przykład podczerwień czy ultrafiolet, nie są widoczne dla ludzkiego oka. Wówczas graficy zastępują je określonym, umownym kolorem. To pozwala naukowcom zwizualizować charakterystyczne cechy obserwowanego obiektu.
Poniższy film - także oparty na zdjęciach Hubble'a - pokazuje, jak zmienia się kształt galaktyk w zależności od kąta obserwacji.
Autor: rzw / Źródło: NASA, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: NASA