Maszyna, którą miliarder Richard Branson chce zabierać turystów na loty sub-orbitalne, pierwszy raz poleciała na własnym silniku. SpaceShipTwo na kilka sekund przekroczył barierę dźwięku.
SpaceShipTwo (SS2) wystartował z pustyni Mojave w Kalifornii o godzinie 16 naszego czasu. Na początku leciał przyczepiony do brzucha samolotu WhiteKnightTwo, a po osiągnięciu wysokości 14 km został zrzucony i odpalił swój hybrydowy silnik. Leciał na nim zaledwie 16 sekund, ale to wystarczyło do rozpędzenia się do prędkości 1,2 Macha. Na kilka sekund przekroczył barierę dźwięku. Był to 21 lot SS2, ale pierwszy na silniku rakietowym. Za sterami maszyny siedzieli dwaj testowi piloci: Mark Stucky i Mike Alsbury.
- Po raz pierwszy byliśmy w stanie udowodnić, że kluczowe elementy systemu, są w pełni zintegrowane. Dzisiejszy naddźwiękowy sukces otwiera drogę do szybkiego rozwoju statku kosmicznego z bardzo realistycznym celem pełnego lotu w przestrzeni kosmicznej przed końcem roku - powiedział w oświadczeniu po locie Richard Branson.
Kolejne loty mają być coraz dłuższe, aby SS2 rozwinął odpowiednią prędkość, która wyniesie go 100 km do nieba.
Pół tysiąca chętnych
Miliarder pierwsze prywatne loty w kosmos zaplanował na połowę 2000 r., ale jego inżynierowie wciąż borykają się zawiłościami maszyny. Nie zniechęca to potencjalnych pasażerów SS2. Zaliczkę na kosmiczny lot wpłaciło już ponad 500 osób, w tym takie gwiazdy, jak fizyk Stephen Hawking czy aktorka słynnego "Dallas" Victoria Principal. Sam bilet ma kosztować 200 tys. dol. Za tą cenę pasażerowie wzlecą powyżej atmosfery ziemskiej, na wysokość 100 km.
Branson zadeklarował, że na pierwszy lot SS2 w przestrzeń kosmiczną zabierze swoją rodzinę, żeby uwiarygodnić bezpieczeństwo maszyny.
Magiczne 100 km
Branson nie jest jedynym, który oferuje sub-orbitalne loty. Firma Xcor Aerospace, rozwija mniejszy samolot rakietowy o nazwie Lynx. Ma zabierać na wysokość 100 km jednego pilota i jednego pasażera. Niestety żadnej z maszyn nie udało się jeszcze wzbić na tę wysokość.
Autor: mm/rs / Źródło: BBC