Robot Husar nie imponuje rozmiarami. Ma półtora metra długości i siedemdziesiąt centymetrów szerokości. - Na razie jest to projekt, ale w ciągu kilku miesięcy ma powstać gotowe urządzenie - powiedział na antenie TVN24 koordynator projektu Mateusz Jakubiuk.
Studenci Politechniki Warszawskiej tworząc Husara jako jedyni Europejczycy zakwalifikowali się do zawodów NASA Lunabotics Mining Competition. Zaprojektowany przez nich robot pod koniec maja przyszłego roku będzie rywalizował o miano najlepszej "księżycowej koparki".
Kilogram na minutę
Zadaniem zespołów biorących w nim udział jest zaprojektowanie i stworzenie księżycowej koparki, która byłaby zdolna wydobyć i zdeponować 10 kg odpowiednika tzw. regolitu, czyli zwietrzałej skały pokrywającej Srebrny Glob. Urządzenie ma wykonać zadanie w 10 minut.
Husar w fazie projektowej
Mateusz Jakubiuk, koordynator projektu, tłumaczył na antenie TVN24, że Husar to na razie projekt. - W najbliższym czasie, w ciągu dwóch miesięcy maszyna zostanie skonstruowana - wyjaśniał student Politechniki Warszawskiej.
Księżyc celem
Jak mówił Mateusz Jakubiuk, Husar nie poleci w Kosmos. - Chodzi o zastosowanie rozwiązań, które w przyszłości będą wykorzystane w późniejszych misjach - zaznaczył. Mateusz Jakubiuk uważa, że choć obecnie oczy wszystkich są skierowane w kierunku Marsa i łazika Curiosity, to w przyszłości powróci temat eksploracji Księżyca - choćby z powodu odległości czy minerałów, które się tam znajdują.
Niepozorny robot
Husar ma długość półtora metra i szerokoś 75 centymetrów. Zespół projektujący robota składa się z 11 studentów Politechniki Warszawskiej. Projekt współfinansuje uczelnia. Koszt budowy robota w "najbardziej oszczędnej wersji" to 65 tysięcy złotych. - To cena jak za samochód, a przecież Husar jest dużo mniejszy- żartuje Mateusz Jakubiuk. Dodał, że zbudowanie robota, który poleciałby w Kosmos, byłoby już dużo droższe kosztowałoby około 300 tysięcy złotych.
Szansa na promocje
Projekt Husar to również szansa na autopromocję studentów Politechniki Warszawskiej. - Po pierwsze, chcemy pojechać do Stanów Zjednoczonych i wygrać ten konkurs. Chcemy również dostać bardzo dobrą pracę w przyszłości, czy to w Polsce, czy za granicą.
Od czterech lat rozdają laury
Lunabotics Mining Competition, w którym rywalizują studenci Politechniki Warszawskiej, to konkurs, który jest organizowany przez NASA już od czterech lat. Ma na celu zachęcenie studentów kierunków ścisłych z całego świata do poświęcenia swojej przyszłości nauce, technologii, inżynierii bądź matematyce.
Autor: adsz/mj / Źródło: tvn24