Koński Łeb został sfotografowany w podczerwieni przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a. Instrument, który przekazał nowe oblicze jednej z najsłynniejszych mgławic, niebawem będzie obchodził swoje 23 urodziny.
Za pomocą Teleskopu Kosmicznego Hubble'a sfotografowano w podczerwieni jedną z najbardziej efektownych mgławic - Koński Łeb. To zdjęcie to swego rodzaju kartka urodzinowa, bo już 24 kwietnia miną 23 lata, odkąd Teleskop Kosmiczny Hubble'a rozpoczął swoją działalność.
Ulubiony cel astronomów
Koński Łeb, wyglądający jakby wyrastał ponad międzygwiezdną "pianę", pojawił się już na wielu kartach podręczników do astronomii. Odkryta ponad 100 lat temu mgławica jest bardzo chętnie podglądana przez astronomów, bo jest cienista w świetle widzialnym. Koński Łeb wydaje się przejrzysty i "zwiewny", kiedy ogląda się go w podczerwieni. Mgławica mocno wyróżnia się na tle gwiazd Drogi Mlecznej, a także odległych galaktyk, które bardzo łatwo zobaczyć w podczerwieni.
Udowodnił istnienie czarnych dziur
Od ponad dwóch dekad Teleskop Kosmiczny Hubble'a dokonuje wielu przełomowych odkryć. Warto tu wspomnieć choćby jedno z nich - wykonane przez niego wysokiej jakości zdjęcia udowodniły powszechne występowanie czarnych dziur w centrach sąsiednich galaktyk.
Autor: map//tka / Źródło: NASA