Christina Koch i Nick Hague wyszli w piątek w przestrzeń w ramach drugiego spaceru kosmicznego Ekspedycji 59 pracującej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwotnie spacer kosmiczny miały odbyć dwie kobiety, ale tego pomysłu nie udało się zrealizować. Na nagraniach z transmisji prowadzonej przez NASA widać pracę astronautów.
Dwoje amerykańskich astronautów - Christina Koch i Nick Hague - wyszło w piątek na drugi spacer kosmiczny Ekspedycji 59 przebywającej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Załogę Ekspedycji 59, oprócz nich, stanowi Aleksiej Owczynin z Rosji (cała trójka przybyła na ISS 14 marca), a także troje astronautów, którzy przylecieli w ramach Ekspedycji 57 i przebywają na stacji od 3 grudnia: Amerykanka Anne McClain, Rosjanin Oleg Kononenko i Kanadyjczyk David Saint-Jacques.
Głównym zadaniem wyprawy jest modernizacja systemu zasilania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Kobiecy spacer kosmiczny, do którego nie doszło
Pierwotnie planowano, że w spacerze kosmicznym wezmą udział dwie astronautki: Koch i McClain. Miał to być pierwszy wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny. Niestety skład trzeba było zmienić w związku z niedopasowaniem jednego ze skafandrów. Ostatecznie McClain ustąpiła miejsca Hague'owi.
Podczas obu tych spacerów kosmicznych astronautom powierzono zadanie zastąpienia baterii niklowo-wodorowych akumulatorami litowo-jonowymi w panelach słonecznych stacji. Akumulatory te są lżejsze i mają wyczerpywać się wolniej niż poprzednie źródła zasilania.
Będzie jeszcze jeden spacer kosmiczny
W ostatnim, trzecim spacerze tej ekspedycji, zaplanowanym na 8 kwietnia, Anne McClain i David Saint-Jacques mają połączyć przewodami pierwszy moduł łącznikowy Unity z segmentem łączącym S0, znajdującym się w samym centrum stacji. Tak powstanie ścieżka zasilania dla kanadyjskiego ramienia robotycznego zwanego Canadarm2.
Na ten spacer zaplanowano również podłączenie kabli, które mają zwiększyć zasięg bezprzewodowej komunikacji poza kompleksem orbitalnym i ulepszyć możliwości sieci komputerowej.
Autor: kw//rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, Reuters