Pustynne terytoria USA dawniej pokryte były grubą warstwą lodu. Dowodów na klimatyczne przeobrażenia dostarczają zdjęcia wykonane przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Powyższa fotografia to plejstoceński krajobraz w zachodniej Nevadzie.
Trudno uwierzyć, że to, co dziś jest pustynią, kilkanaście tysięcy lat temu było lodowcem. Są na to dowody, pochodzące nie tylko od geologów, ale też astronautów. Dzięki wykonanym przez ekipę ISS zdjęciom każdy z nas może zobaczyć, jak zmieniał się ziemski krajobraz.
Po lodowcu zostało jezioro
Powyższe zdjęcie jest dowodem na ocieplanie i osuszanie klimatu na terytorium stanu Nevada od czasu ostatniego zlodowacenia. Załoga 32 Ekspedycji stacjonującej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uchwyciła jezioro Walkera, które jest pozostałością po lodowcu Lake Lohontan.
Położone jest w zamkniętym zbiorniku, od zachodu ograniczonym przez góry Wassuk, a od wschodu przez pasmo Gills. Najwyższym szczytem w okolicy jest Mount Grant, który liczy 3496 m n.p.m.
Obecne jego wymiary to 21 km z północy na południe i 9 km ze wschodu na zachód. Całoroczny zapas wody dostarcza tam rzeka Walker, która wpada do jeziora od północy. Uważny obserwator dostrzeże na zdjęciu pierścienie wokół brzegu jeziora, które pokazują wcześniejszy poziom wody.
Zdjęcie zrobiono 29 lipca.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: earthobservatory.nasa.gov