Większość planet w naszym Układzie Słonecznym ma więcej niż jeden księżyc. Naukowcy spierają się o liczbę naturalnych satelitów krążących wokół Ziemi. Część badaczy twierdzi, że za księżyc Ziemi należy uznać także planetoidę Cruithne.
Wiele planet w naszym Układzie Słonecznym ma więcej niż jeden księżyc. Mars ma dwa, Jowisz 67, Saturn 62, Uran 27, a Neptun 14.
Quasi Księżyc
W regularnych odstępach czasu orbitę ziemską przecina 3753 Cruithne. Jest to tak zwany quasi-księżyc. Został on odkryty przez astronomów 10 października 1986 roku. Średnica tego obiektu wynosi około pięciu kilometrów. Cyklicznie przecina orbitę Ziemi, ale to ciało niebieskie tak naprawdę krąży wokół Słońca. Naukowcy nazywają to zjawisko rezonansem 1:1 z Ziemią.
Tymczasowy satelita
Przyciąganie ziemskie wpływa na Cruithne tak, że każdego roku o tej samej porze pojawia się ona w tym samym miejscu na niebie. Zderzenie nam jednak nie grozi, orbita planetoidy jest bowiem nachylona tak, że nigdy nie dojdzie do kolizji z Ziemią. Naukowcy szacują, że trasa planetoidy zmienia się cyklicznie i że za kilka tysięcy lat może stać się na jakiś czas prawdziwym księżycem Ziemi. Cruithne nie jest jedynym quasi-księżycem naszej planety. Są jeszcze między innymi takie obiekty jak : 2006 FV35 i 2010 SO16.
Autor: mab/mj / Źródło: earthsky.org
Źródło zdjęcia głównego: Sonia Keys/Wikimedia Commons