Ta "strużka dymu", którą widać na zdjęciu, to sfotografowany pod mikroskopem elektronowym fragment aerografitu - najlżejszego materiału na świecie. Jego twórcy to uczeni z Technische Universität Hamburg-Harburg oraz Christian-Albrechts-Universität zu Kiel.
Aerografit - wynaleziony przez badaczy Technische Universität Hamburg-Harburg i Christian-Albrechts-Universität zu Kiel - to najlżejszy materiał na świecie.
Przed nim na takie miano zasługiwały, kolejno, aerożel (gęstość: 1 mg na centymetr sześcienny) i metaliczna mikrosiatka (gęstość 0,9 mg na centymetr sześcienny; aż w 99,8 proc. złożona z powietrza).
Niesamowite możliwości
Materiał, którego gęstość wynosi zaledwie 0,2 mg na centymetr sześcienny, powstał z siatki pustych w środku maleńkich węglowych rurek. Pomimo swojej niepozorności, aerografit ma wielkie możliwości - jest w stanie utrzymać ciężar 40 000 razy przewyższający jego masę, a także potrafi przewodzić prąd elektryczny. Dlatego też, zdaniem naukowców, mógłby z powodzeniem zostać wykorzystany np. do produkcji bardzo lekkich baterii.
Autor: map/mj / Źródło: New Scientist