Rozpoczął się sezon grzewczy w Polsce. W wielu miejscach Polski pogorszy się jakość powietrza.
Polska znów się dusi. - Jest kaszel, jest gorsze samopoczucie - mówi mieszkanka podwarszawskiego Otwocka. - Wysiadłem z pociągu i i kaszlałem jak nigdy. Czuć taki smród - dodał inny mieszkaniec tej miejscowości.
Powietrze w Krakowie
Kraków dwa miesiące temu odetchnął od smogu, bo od 1 września w mieście wprowadzono całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Na mapach przedstawiających jakość powietrza w Krakowie widać poprawę - zielone punkty, które świadczą o dobrej jakości powietrzu. Jednak taki obraz nie trwał długo.
- Początkowo Kraków wypełniony był zielonymi kropkami, niestety wraz z upływem czasu te kropki, które były czerwone wokół Krakowa pojawiły się także w środku miasta - mówił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Trują sąsiedzi
Kraków trują sąsiedzi. Dookoła miasta wciąż dymi blisko 50 tysięcy pieców "kopciuchów". - W małych miejscowościach powietrze jest dużo gorszej jakości niż w centrum aglomeracji. To często ma miejsce w okolicach Krakowa - mówił Siergiej.
Gminy, które za wolno wymieniają piece, płacą kary. Na przykład gmina Zielonki otrzymała karę w wysokości 20 tysięcy złotych. - Gminy działają opieszale i w bardzo wielu gminach z rożnych przyczyn ta wymiana nie idzie w takim tempie, jak poszła w Krakowie - mówił Siergiej.
- Chcę zachęcać wójta i radnych gminy Zielonki do tego, żeby przyspieszyć walkę ze smogiem, a konkretnie, żeby uruchomić program dotacyjny na poziomie gminy - powiedział Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. jakości powietrza.
Kraków już wie, że aby pokonać smog, musi też działać poza miastem. Jest pierwszym miastem, w którym obowiązuje uchwała antysmogowa przewidująca całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Aktywiści chcą, żeby podobne zasady za trzy lata wprowadziła Warszawa.
"Sytuacja będzie smogowa"
W najbliższych dniach pogoda sprawi, że w powietrzu utrzymywać się będą zanieczyszczenia.
- Od środy ta sytuacja będzie naprawdę smogowa. Mowa o wyżu, który będzie nad Polską. Będzie on zimny, a nawet mroźny, bo nocami odnotujemy spadek temperatury - mówił w poniedziałek prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. - Sytuacja będzie smogowa, czyli taka, w której nie ma wiatru i zanieczyszczenia z łatwością gromadzą się przy powierzchni ziemi - poinformował.
Dodał, że nocami temperatura może spaść do -5 stopni Celsjusza, co oznacza, że będziemy grzać w domach - palić w piecach lub kominkach - i tym samym wzrośnie zanieczyszczenie powietrza.
Zobacz cały materiał magazynu Polska i Świat:
Autor: anw/rp / Źródło: Piś, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24