Sezon grzybowy dalej trwa. Zaprawieni grzybiarze w październiku nastawiają się na gąski, opieńki oraz lejkowce dęte. Poza tymi odmianami, wzdłuż leśnych ścieżek nadal rosną wszystkim znane podgrzybki, borowiki, kurki itp. Do redakcji napływają zdjęcia wykonane przez Reporterów 24, które dowodzą październikowemu wysypowi grzybów.
Pod koniec października na leśnych polanach można znaleźć opieńki, lejkowce dęte oraz gąski. Sprzyjająca pogoda we wrześniu i na początku października spowodowała, że można również znaleźć borowiki, koźlarze, kurki oraz wiele popularnych gatunków grzybów.
Późnojesienne grzyby
W naszym kraju występuje pięć odmian opieniek: maczugowata, żółtotrzonowa, miodowa, ciemna i północna. Podczas sprzyjających warunków atmosferycznych można znaleźć ją na pniach oraz wśród leżących jesiennych liści. Ten gatunek grzybów jest pasożytem. Grzybnia powoduje, że korzenie drzew obumierają. Opieńki można znaleźć w lasach od września do listopada.
Od października do grudnia grzybiarze poszukują jadalnych gąsek zielonych. Grzyby te rosną najczęściej w borach sosnowych w piachu oraz we mchu. Często ukryte są pod ściółką. Ten gatunek grzybów łatwo pomylić ze śmiertelnie trującym sromotnikiem zwyczajnym.
Lejkowiec dęty to najrzadziej zbierany grzyb w jesiennych miesiącach. Grzybiarze wyruszają na poszukiwania tej odmiany do lasów liściastych. Rośnie najczęściej pod bukami i dębami.
"Gąbkowe" kapelusze
Poza tymi odmianami, z blaszkowym spodem kapelusza, można znaleźć znane wielu osobom prawdziwki, koźlarze itp. Reporterzy 24 wysłali nam zdjęcia swoich leśnych zdobyczy.
W momencie gdy grzybiarz nie jest pewny swojego znaleziska może udać się do stacji sanepidu. Tam fachowcy określą co to za odmiana grzyba.
Autor: mab/mk / Źródło: Lasy Państwowe, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe/E. Nowicka