Jesień w pełni, a co za tym idzie na całym kontynencie eurazjatyckim coraz bardziej widoczna jest mozaika pogodowa. W samej tylko Europie mamy do czynienia jednocześnie i ze śniegiem, i z temperaturą powyżej 20 st. C. Natura daje o sobie znać także na wschodzie Azji, która staje się coraz bardziej kolorowa.
Na północy Europy i w wyższych partiach gór pojawił się już pierwszy śnieg, podczas gdy na południu kontynentu temperatury nadal sięgają około 20 st. C. Wbrew pozorom to naturalna sytuacja, która nie dziwi meteorologów.
Typowy rozkład ośrodków ciśnienia
- Pogodę w Europie kształtuje typowy dla jesieni rozkład ośrodków barycznych. W rejonie bieguna północnego stacjonuje układ niskiego ciśnienia. Kolejny niż znajduje się nad basenem Morza Śródziemnego, a jeśli chodzi o wyże, to jeden z antycyklonów zalega nad Azorami (Wyż Azorski), a drugi nad Europą Wschodnią - podaje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.
Pierwszy śnieg spadł już m.in. w Alpach, w górach Szwarcwaldu, a nawet w wyższych partiach Karpat. Z kolei plaże w Chorwacji czy Hiszpanii nadal są pełne turystów.
Koniec monsunu letniego
W wielu miejscach Europy kolorowe liście spadły już z drzew, a krajobraz staje się szary i ponury. Zupełnie inaczej jest we wschodniej części Azji, gdzie barwy natury nadal zachwycają turystów i mieszkańców.
Podobnie jak w Europie, pogodę w Azji kształtują charakterystyczne układy ciśnienia. W listopadzie monsun letni dobiega końca, a zaczyna się monsun zimowy. W związku z tym, zmienia się układ rozkładu ciśnienia i kierunek wiatrów. Mieszkańcom kontynentu azjatyckiego przestaje dokuczać wiatr wiejący znad oceanu, który niesie ze sobą dużo wilgoci.
Autor: kt/map / Źródło: TVN Meteo