Mniej energii, zadyszka nawet po wejściu na pierwsze piętro, flaczenie mięśni. To sygnały, że tracisz formę przez zaniechanie aktywności fizycznej. Jak szybko pozbywasz się efektów ćwiczeń, porzucając je na dobre? Bardzo szybko.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Jeśli mamy niewielką nadwagę lub chcemy poprawić swoje wyniki, to dochodzenie do formy zajmuje około pół roku. Oczywiście pod warunkiem, że rzetelnie ćwiczymy i racjonalnie się odżywiamy. A ile czasu zajmie nam utrata formy, jeśli przestaniemy trenować? O wiele mniej. W skrajnym przypadku nawet w dwa tygodnie.
Przestać? Ale po co?
Każdy, zwłaszcza początkujący sportowiec amator, miewa chwile zwątpienia i potrzebuje odpoczynku. Proszę bardzo, kilka dni przerwy jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Mało tego, każdy dobry program treningowy zakłada dni wolne od wysiłku, które powinno przeznaczyć na regenerację. Trzeba jednak uważać, zwłaszcza na początku przygody z aktywnością, żeby te dni nie przerodziły się w tygodnie, a tygodnie w miesiące.
Wiele badań wykazało, że jeśli chcemy zrobić przerwę od dotychczasowych treningów, to powinna być ona krótka, najwyżej 1-2 dni, albo wydłużona w czasie z minimalną formą ruchu, np. półgodzinnym spacerem dziennie. W przeciwnym razie grozi nam utrata wszystkich efektów, które uzyskaliśmy w ciągu pól roku dochodzenia do formy.
Co tracimy i jak szybko?
Tempo utraty rezultatów ćwiczeń jest inne u każdego z nas, ale istnieje pewna prawidłowość. Im dłużej ćwiczymy, tym wolniej tracimy efekty ćwiczeń.
Pierwszymi ofiarami zawieszenia aktywności są kondycja i wytrzymałość, które z każdym przegapionym treningiem lecą na łeb na szyję. Już po dwóch tygodniach bezruchu zaczynamy szybciej się męczyć, a po wchodzeniu na schody może złapać nas zadyszka.
Również po tym czasie maleje objętość krwi i zdolność organizmu do spalania komórek tłuszczowych. Zmniejsza się też aktywność enzymów istotnych dla szybszego metabolizmu.
Kilka miesięcy później zaczynamy tracić nabyte podczas treningów mięśnie. Włókna mięśniowe zaczynają się kurczyć już po miesiącu, po kolejnych czterech ciało robi się sflaczałe, a biceps miękki.
Nie tak źle
Mamy też dobre wiadomości dla do tej pory zaawansowanych i początkujących ćwiczących. Jeśli ci pierwsi trenowali regularnie przez rok, ich pamięć mięśni jest solidna i wytracają się one o wiele wolniej. Natomiast w drugiej grupie odzyskiwanie utraconych efektów zajmuje o wiele mniej czasu niż w pierwszej. Badania pokazały, że pół roku po zaprzestaniu czteromiesięcznego treningu siłowego 50 proc. nabytej siły zostaje zachowanej.
Mamy też jedną cenną radę dla leniuchów, którym nie chce się ćwiczyć. Jeśli przestajecie się ruszać, musicie zacząć mniej jeść, w przeciwnym razie zaczniecie tyć. Dodatkowe kalorie zamienią się w tłuszcz, którego organizm nie przetworzy już na energię ze względu na spadek masy mięśniowej i niższy poziom tlenu we krwi.
A w powrocie do formy opowiadają trenerka Asia Ucińska i psycholog sportowy Dominika Tchórz:
Autor: mar/map / Źródło: msn.com