Przed nami okres, w którym wyjątkowo łatwo złapać kleszcza. Jak usunąć go tak, by uniknąć niechcianych powikłań?
Jak przekonuje doktor Bobbi Pritt, dyrektor laboratorium Clinical Parasitology w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota (Stany Zjednoczone), gdy już znajdziemy w swojej skórze kleszcza, najważniejsze jest zachowanie spokoju.
- Kleszcza należy złapać możliwie jak najbliżej skóry i wyjąć jednym ciągłym ruchem - tłumaczy Pritt.
By usunąć kleszcza, tak aby go przy tym nie zmiażdżyć, trzeba użyć pęsety. Po usunięciu pasożyta należy dokładnie zdezynfekować obszar, w którym się znajdował i umyć ręce.
Infekcje
Lekarka zniechęca do "domowych" metod usunięcia kleszcza, ponieważ zwiększają prawdopodobieństwo uszkodzenia kleszcza, a co za tym idzie - przedostania się do naszego organizmu szkodliwych substancji. To może spowodować stan zapalny i zwiększyć ryzyko infekcji.
Czasami zdarza się, że część kleszcza pozostanie w skórze. Nie jest to powód do paniki, gdyż z reguły "wyjdzie" ona sama. Należy jednak obserwować, czy wokół miejsca, w którym była część kleszcza, nie występuje wysypka.
Kleszcze wybudziły się zimą (materiał archiwalny)
Nie czekaj z wyjęciem
Najważniejsze jest to, aby kleszcza wyjąć możliwie jak najszybciej. Im dłużej kleszcz jest w naszej skórze, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby lub infekcji. Jeśli tylko dostrzeżemy u siebie objawy takie jak wysypka, gorączka, dreszcze i ból głowy, konieczna jest konsultacja lekarska i podjęcie leczenia. Idealnie byłoby, gdyby kleszcza usunął lekarz.
Sezon na kleszcza
Chorobami przenoszonymi przez kleszcze, takimi jak kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, czy babeszjoza, najłatwiej zarazić się na wiosnę i wczesne lato. Niedojrzałe jeszcze kleszcze potrafią być szczególnie niebezpieczne ze względu na swój bardzo mały rozmiar.
Jak radzi Richard Dolesh z National Recreation and Park Association, amerykańskiej organizacji zajmującej się promocją parków, po spędzeniu czasu w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na "złapanie" kleszczy, najlepiej wyprać ubrania, a samemu wziąć prysznic. Może to jednak nie wystarczyć, gdyż kleszcze potrafią przeżyć nawet pranie. Jeżeli mamy taką możliwość, odzież należy wysuszyć w bardzo wysokiej temperaturze.
Jeżeli chcesz pozbyć się wyjętego już kleszcza, najlepiej spuść go w toalecie. Jeśli jednak chcesz pokazać pajęczaka lekarzowi, umieść go w szczelnej, zamykanej torebce.
W przypadku usuwania kleszcza zwierzętom powinniśmy przestrzegać wszystkich powyższych zasad.
Specjalista o kleszczach (materiał archiwalny)
Autor: agr/map / Źródło: accuweather.com