Przez ulice Warszawy pędzą zawodnicy dwóch drużyn futbolu amerykańskiego, aż w końcu spotykają się w tunelu. To nie zapowiedź meczu, lecz historia odkrycia naukowego nagrodzonego w tym roku Noblem. Raper L.U.C pokazuje, że można ją opowiedzieć nie tylko za pomocą skomplikowanych obliczeń i wykresów, ale także poprzez obraz i muzykę.
"Co to ten bozon Higgsa?" - takie pytanie zadawało sobie wiele osób, kiedy w lipcu 2012 ogłoszono wstępne wyniki eksperymentu przeprowadzonego w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Wykazały one ślady cząstki, której istnienie pół wieku temu przewidział szkocki fizyk Peter Higgs. W tym roku, po sprawdzeniu i potwierdzeniu wyników eksperymentu, Higgs razem z Francuzem Francoisem Englertem, który również postulował istnienie tej cząstki, za swoje prace zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.
Połaczenie świata techniki i sztuki
Choć słowo "bozon" przez ostatnie półtora roku odmieniano przez wszystkie przypadki, dla wielu osób wciąż pozostaje intrygującą zagadką. Zainspirowany nią raper i producent muzyczny Łukasz L.U.C Rostkowski przedstawił historię odkrycia bozonu po swojemu - ilustrując naukowe fakty muzyką i obrazem. W ten sposób powstał niezwykły naukowy teledysk łączący świat techniki i sztuki.
"Ciekawość to mój brat"
Żeby przybliżyć wyniki badań naukowych prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów, L.U.C sięgnął po analogie sportowe. Dynamiczny teledysk odzwierciedla pasję setek dziesiątek naukowców, których praca kryje się za teorią i wykryciem cząstki Higgsa. Rostkowski przekonuje, ze warto ją poznać: "Ja chcę zrozumieć ten świat/ jestem człowiekiem, a ciekawość to mój brat./Badam go wytrwale, by poznać jego skład/ abstrakcyjny ład" - deklaruje.
"Wszechświat i cząstki" w CNK
Klip powstał na zamówienie Centrum Nauki Kopernik i towarzyszy wystawie czasowej "Wszechświat i cząstki", którą można oglądać w Koperniku do 30 marca 2014 roku. Szczegóły dotyczące biletów i godzin wstępu znajdziecie na stronie Centrum Nauki Kopernik. Wystawa została przygotowana przez Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN, we współpracy z Dudley Wright Foundation.
Autor: js/rp,mj / Źródło: kopernik.org.pl
Źródło zdjęcia głównego: L.U.C. dla Centrum Nauki Kopernik