Islandia - kraina lodu i ognia ma w swoim skarbcu coś niezwykle cennego


Islandia kryje wiele skarbów natury: wulkany, lodowce, niesamowite plaże. Jednak za ciężkimi drzwiami chłodni, w piwnicy skromnego budynku kampusu uniwersyteckiego, znajduje się prawdopodobnie najcenniejszy skarb tego kraju.

Wewnątrz chłodni, temperatura wynosi minus dziesięć stopni Celsjusza. Powietrze jest tak suche, że nie widać pary wodnej wydobywającej się z ust naukowców.

W takich warunkach w probówkach przechowywany jest skarb Islandii. Badacze zgromadzili około 500 000 próbek zawierających DNA mieszkańców Islandii, które zostały pobrane od około 150 000 osób. W zamrażarkach zgromadzono materiał, obejmujący połowę populacji Islandczyków. To właśnie ich krew i kod genetyczny, może pomóc naukowcom w dotarciu do odpowiedzi na nurtujące pytania, związane z diagnozą i leczeniem poważnych chorób. Naukowcy również, próbują poprzez badania genomu, zrozumieć ludzką inteligencję.

Czystość genów

Islandia słynie ze swojej dzikości. Wyspa jest opuszczona, oddalona i odizolowana od pozostałych zaludnionych krajów. Można śmiało powiedzieć, że Islandia jest naturalnym cudem, która może poszczycić się wodospadami i lodowcami. Tak naprawdę wszystko zaczęło się od Wikingów, którzy osiedlili się na tych terenach ponad 1200 lat temu. Ze względu na wyspiarskie położenie, ludność Islandii pozostawała stosunkowo odcięta od reszty świata. Skutkiem tego Islandczycy mają dość jednorodną pulę genów. Około 90% ludności zamieszkującej wyspę to Islandczycy o czystych genach. Jest to unikalna pula genów, którą po 20 latach z za granicy przywiózł neurolog i genetyk Kari Stefansson.

- Kiedy zaczniesz patrzeć na genetykę, kiedy zaczniesz myśleć o życiu w sposób całościowy, okazuje się, że życie na Ziemi zakorzenione jest w kodzie DNA - powiedział Stefansson.

- Na naszej Planecie nie ma życia, które nie opierałoby się na informacjach, zawartych w tej cudownej makrocząsteczce, którą nazywamy kodem DNA - dodał.

Lato na Islandii

DNA jest kluczem

Stefansson wrócił do Islandii dwie dekady temu i założył firmę deCode, której ambitnym celem były mapowania genomu całego kraju. Jak zauważył byłoby to wyzwanie, ale nic nie jest niemożliwe. Mając na uwadze, że w 2016 r. Ludność Islandii liczyła około 332 000 osób. Obecnie naukowcy posiadają dane niemal połowy społeczeństwa. - Prawdopodobnie możemy porządkować całe pule genów dla bardzo dużej liczby ludzi - powiedział Stefansson. Jedynym organem, który nie jest do końca poznany to nasz mózg. Według naukowca, kluczem do wszystkiego jest nasza genetyka. Genom to zbiór DNA, związków chemicznych zawierający tzw. wskazówki genetyczne. Jest to kodeks, który mówi naszemu ciału, jak ma funkcjonować, od naszych narządów, aż po nasze najmniejsze komórki. Ostatecznie jest to około 6 miliardów zestawów danych, tworzących setki tysięcy genów. Zespół Stefanssona wraz z naukowcami z deCODE zidentyfikował geny, które wpływają i zwiększają szansę rozwoju takich chorób jak Alzheimer, choroby serca i rak piersi. Badania obejmowały również zagadnienia dotyczącego problemów związanych z kreatywnością. Naukowcy z deCODE mogą powiedzieć, opierając się na konkretnym kodzie genetycznym, czy dana osoba lubi rozwiązywać krzyżówki, bądź ma artystyczne zdolności.

"Zdjęcie zostało zrobione na wulkanicznej plaży w Stokksnes w południowo-wschodniej Islandii w lutym 2015. Wykorzystałem 2-sekundową ekspozycję, zby uchwycić przepływ wody, kiedy fale wycofują się, odsłaniając skały. Słońce znajdowało się dokładnie za mną, oświetlając potężny masyw Vesturhorn oraz niektóre szczyty w oddali."
Islandzka plaża"Zdjęcie zostało zrobione na wulkanicznej plaży w Stokksnes w południowo-wschodniej Islandii w lutym 2015. Wykorzystałem 2-sekundową ekspozycję, zby uchwycić przepływ wody, kiedy fale wycofują się, odsłaniając skały. Słońce znajdowało się dokładnie za mną, oświetlając potężny masyw Vesturhorn oraz niektóre szczyty w oddali."http://www.natgeo.com/travelerphotocontest

Jesteśmy różni

- Badania związane z genomem człowieka pozwalają na pokazanie różnorodności ludzkiej. Dzięki temu, uzyskujemy informacje, w którym miejscu genomu znajduje się określona cecha. Na przykład genealogia daje możliwość, przekazywania informacji z jednego pokolenia na drugie - powiedział Stefansson.

Historia zapisana w DNA

Większość Islandczyków może prześledzić swoje pochodzenie do jednych z pierwszych osadników Wikingów. Naukowcy z deCODE potrafią śledzić trendy chorobowe poprzez analizy drzewa genealogicznego. Więc badacze mają większe szanse na odkrycie mutacji lub błędnego genu. Populacja Islandii pozostała stosunkowo długo odcięta od reszty świata.

- Odkryliśmy trzy lub cztery lata temu, coś co może zapewnić nam ochronę przed chorobą Alzheimera. Jest to rzadka odmiana genetyczna stwierdzona u około 1 procenta populacji islandzkiej. Jeśli nosisz ten gen, jesteś prawie całkowicie chroniony przed tą chorobą. Jednakże te geny, które zostały zidentyfikowane w jednorodnej populacji islandzkiej, mogą okazać się nieskuteczne wśród bardziej heterogenicznej populacji - wyjaśnił Stefansson. - To, co mówi genetyk Steffanson, jest niesamowite, jeśli chodzi o ludzką genetykę. Naukowcy mogą rzeczywiście ustalić związek tych genów z chorobą - dodaje Sean Harper, szef działu badań i rozwoju firmy Amgen.

Są obawy

Wielu krytyków badań, ma wątpliwości dotyczące prywatności i dotrzymywania tajemnicy lekarskiej. Również nie ma gwarancji, że dane, które obejmują szczegółowe badania genetyczne dużej części populacji, nie trafią w niepowołane ręce. - Mamy dzisiaj wgląd do genomu wszystkich Islandczyków. Jednym z głównych pytań jest to, jak społeczeństwo może z tego skorzystać. Są przeszkody, które społeczeństwo musi przełamać, zanim będzie mogło wykorzystać potencjał badań - powiedział Steffanson.

DNA niczym karta zdrowia

W Islandii jest tylko jedna mutacja BRCA2 - genu raka piersi. Posiada go jedynie 0,8 procent populacji, ale u tych kobiet istnieje 86 procentowe prawdopodobieństwo rozwoju nieuleczalnego raka. - Dzięki tym badaniom, możemy po specjalnym szyfrze dotrzeć do tych kobiet. Dzięki temu istnieje szansa na profilaktykę lub szybsze i skuteczniejsze działanie - powiedział Stefansson. - Obecnie Islandczycy borykają się z tym, czy i jak wykorzystać te badania. Jedną z obaw jest to, czy docierając do kobiet nie naruszają prawa do prywatności. W naszym społeczeństwie, podobnie jak w wielu innych, staramy się ocalić każde życie. Zwłaszcza kiedy mamy tak duży potencjał związany z rozwojem medycyny - dodał. - Jesteśmy różni i możemy mieć odmienne poglądy. Nie wiadomo, czy każdy z nas chciałby otrzymać znienacka informacje o śmiertelnej chorobie - mówi Williams.

Zobacz erupcje islandzkiego wulkanu:

Autor: wd / Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 24.05. Noc przeważnie będzie pogodna. Dzień przyniesie części kraju opady deszczu. Termometry wskażą maksymalnie 17 stopni.

Pogoda na jutro - sobota 24.05. Zmokniemy, do 17 stopni na termometrach

Pogoda na jutro - sobota 24.05. Zmokniemy, do 17 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami deszczu, a także przymrozkami. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Fala upałów nawiedziła pakistańską prowincję Sindh. W piątek termometry pokazały tam prawie 50 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia przed wysoką temperaturą.

Prawie 50 stopni. Żar leje się z nieba

Prawie 50 stopni. Żar leje się z nieba

Źródło:
Reuters

Weekend przyniesie pochmurną aurę i opady deszczu. W nowym tygodniu również będzie padać, pojawić się też mogą burze. Od wtorku zacznie się wypogadzać.

Niespokojna aura i deszcz. Pogoda na pięć dni

Niespokojna aura i deszcz. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Źródło:
PAP

Pan Szymon z Władysławowa (województwo pomorskie) we wtorek wybrał się do Wejherowa. Pod tamtejszym szpitalem miał okazję podziwiać dwa białe daniele.

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Źródło:
Kontakt24

Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl