Islandia - kraina lodu i ognia ma w swoim skarbcu coś niezwykle cennego


Islandia kryje wiele skarbów natury: wulkany, lodowce, niesamowite plaże. Jednak za ciężkimi drzwiami chłodni, w piwnicy skromnego budynku kampusu uniwersyteckiego, znajduje się prawdopodobnie najcenniejszy skarb tego kraju.

Wewnątrz chłodni, temperatura wynosi minus dziesięć stopni Celsjusza. Powietrze jest tak suche, że nie widać pary wodnej wydobywającej się z ust naukowców.

W takich warunkach w probówkach przechowywany jest skarb Islandii. Badacze zgromadzili około 500 000 próbek zawierających DNA mieszkańców Islandii, które zostały pobrane od około 150 000 osób. W zamrażarkach zgromadzono materiał, obejmujący połowę populacji Islandczyków. To właśnie ich krew i kod genetyczny, może pomóc naukowcom w dotarciu do odpowiedzi na nurtujące pytania, związane z diagnozą i leczeniem poważnych chorób. Naukowcy również, próbują poprzez badania genomu, zrozumieć ludzką inteligencję.

Czystość genów

Islandia słynie ze swojej dzikości. Wyspa jest opuszczona, oddalona i odizolowana od pozostałych zaludnionych krajów. Można śmiało powiedzieć, że Islandia jest naturalnym cudem, która może poszczycić się wodospadami i lodowcami. Tak naprawdę wszystko zaczęło się od Wikingów, którzy osiedlili się na tych terenach ponad 1200 lat temu. Ze względu na wyspiarskie położenie, ludność Islandii pozostawała stosunkowo odcięta od reszty świata. Skutkiem tego Islandczycy mają dość jednorodną pulę genów. Około 90% ludności zamieszkującej wyspę to Islandczycy o czystych genach. Jest to unikalna pula genów, którą po 20 latach z za granicy przywiózł neurolog i genetyk Kari Stefansson.

- Kiedy zaczniesz patrzeć na genetykę, kiedy zaczniesz myśleć o życiu w sposób całościowy, okazuje się, że życie na Ziemi zakorzenione jest w kodzie DNA - powiedział Stefansson.

- Na naszej Planecie nie ma życia, które nie opierałoby się na informacjach, zawartych w tej cudownej makrocząsteczce, którą nazywamy kodem DNA - dodał.

Lato na Islandii

DNA jest kluczem

Stefansson wrócił do Islandii dwie dekady temu i założył firmę deCode, której ambitnym celem były mapowania genomu całego kraju. Jak zauważył byłoby to wyzwanie, ale nic nie jest niemożliwe. Mając na uwadze, że w 2016 r. Ludność Islandii liczyła około 332 000 osób. Obecnie naukowcy posiadają dane niemal połowy społeczeństwa. - Prawdopodobnie możemy porządkować całe pule genów dla bardzo dużej liczby ludzi - powiedział Stefansson. Jedynym organem, który nie jest do końca poznany to nasz mózg. Według naukowca, kluczem do wszystkiego jest nasza genetyka. Genom to zbiór DNA, związków chemicznych zawierający tzw. wskazówki genetyczne. Jest to kodeks, który mówi naszemu ciału, jak ma funkcjonować, od naszych narządów, aż po nasze najmniejsze komórki. Ostatecznie jest to około 6 miliardów zestawów danych, tworzących setki tysięcy genów. Zespół Stefanssona wraz z naukowcami z deCODE zidentyfikował geny, które wpływają i zwiększają szansę rozwoju takich chorób jak Alzheimer, choroby serca i rak piersi. Badania obejmowały również zagadnienia dotyczącego problemów związanych z kreatywnością. Naukowcy z deCODE mogą powiedzieć, opierając się na konkretnym kodzie genetycznym, czy dana osoba lubi rozwiązywać krzyżówki, bądź ma artystyczne zdolności.

"Zdjęcie zostało zrobione na wulkanicznej plaży w Stokksnes w południowo-wschodniej Islandii w lutym 2015. Wykorzystałem 2-sekundową ekspozycję, zby uchwycić przepływ wody, kiedy fale wycofują się, odsłaniając skały. Słońce znajdowało się dokładnie za mną, oświetlając potężny masyw Vesturhorn oraz niektóre szczyty w oddali."
Islandzka plaża"Zdjęcie zostało zrobione na wulkanicznej plaży w Stokksnes w południowo-wschodniej Islandii w lutym 2015. Wykorzystałem 2-sekundową ekspozycję, zby uchwycić przepływ wody, kiedy fale wycofują się, odsłaniając skały. Słońce znajdowało się dokładnie za mną, oświetlając potężny masyw Vesturhorn oraz niektóre szczyty w oddali."http://www.natgeo.com/travelerphotocontest

Jesteśmy różni

- Badania związane z genomem człowieka pozwalają na pokazanie różnorodności ludzkiej. Dzięki temu, uzyskujemy informacje, w którym miejscu genomu znajduje się określona cecha. Na przykład genealogia daje możliwość, przekazywania informacji z jednego pokolenia na drugie - powiedział Stefansson.

Historia zapisana w DNA

Większość Islandczyków może prześledzić swoje pochodzenie do jednych z pierwszych osadników Wikingów. Naukowcy z deCODE potrafią śledzić trendy chorobowe poprzez analizy drzewa genealogicznego. Więc badacze mają większe szanse na odkrycie mutacji lub błędnego genu. Populacja Islandii pozostała stosunkowo długo odcięta od reszty świata.

- Odkryliśmy trzy lub cztery lata temu, coś co może zapewnić nam ochronę przed chorobą Alzheimera. Jest to rzadka odmiana genetyczna stwierdzona u około 1 procenta populacji islandzkiej. Jeśli nosisz ten gen, jesteś prawie całkowicie chroniony przed tą chorobą. Jednakże te geny, które zostały zidentyfikowane w jednorodnej populacji islandzkiej, mogą okazać się nieskuteczne wśród bardziej heterogenicznej populacji - wyjaśnił Stefansson. - To, co mówi genetyk Steffanson, jest niesamowite, jeśli chodzi o ludzką genetykę. Naukowcy mogą rzeczywiście ustalić związek tych genów z chorobą - dodaje Sean Harper, szef działu badań i rozwoju firmy Amgen.

Są obawy

Wielu krytyków badań, ma wątpliwości dotyczące prywatności i dotrzymywania tajemnicy lekarskiej. Również nie ma gwarancji, że dane, które obejmują szczegółowe badania genetyczne dużej części populacji, nie trafią w niepowołane ręce. - Mamy dzisiaj wgląd do genomu wszystkich Islandczyków. Jednym z głównych pytań jest to, jak społeczeństwo może z tego skorzystać. Są przeszkody, które społeczeństwo musi przełamać, zanim będzie mogło wykorzystać potencjał badań - powiedział Steffanson.

DNA niczym karta zdrowia

W Islandii jest tylko jedna mutacja BRCA2 - genu raka piersi. Posiada go jedynie 0,8 procent populacji, ale u tych kobiet istnieje 86 procentowe prawdopodobieństwo rozwoju nieuleczalnego raka. - Dzięki tym badaniom, możemy po specjalnym szyfrze dotrzeć do tych kobiet. Dzięki temu istnieje szansa na profilaktykę lub szybsze i skuteczniejsze działanie - powiedział Stefansson. - Obecnie Islandczycy borykają się z tym, czy i jak wykorzystać te badania. Jedną z obaw jest to, czy docierając do kobiet nie naruszają prawa do prywatności. W naszym społeczeństwie, podobnie jak w wielu innych, staramy się ocalić każde życie. Zwłaszcza kiedy mamy tak duży potencjał związany z rozwojem medycyny - dodał. - Jesteśmy różni i możemy mieć odmienne poglądy. Nie wiadomo, czy każdy z nas chciałby otrzymać znienacka informacje o śmiertelnej chorobie - mówi Williams.

Zobacz erupcje islandzkiego wulkanu:

Autor: wd / Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

W czasie weekendu w wielu regionach kraju spodziewamy się deszczu i burz, które mogą być gwałtowne. Zmiana pogody czeka nas na początku przyszłego tygodnia.

Uwaga, w weekend pogoda będzie gwałtowna!

Uwaga, w weekend pogoda będzie gwałtowna!

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W piątek rano grzmiało i błyskało się na wschodzie kraju. Zjawiska wygasły, ale powróciły po południu. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocniej wieje w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocniej wieje w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Przelot rakiety Falcon 9, która w piątek wyniesie na niską orbitę okołoziemską największego jak dotąd polskiego satelitę EagleEye, będzie widoczny nad naszym krajem - informuje Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Falcon 9 wyniesie w kosmos polskiego satelitę. Rakietę będzie widać nad Polską

Falcon 9 wyniesie w kosmos polskiego satelitę. Rakietę będzie widać nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Trzy popularne wśród turystów greckie wyspy były w nocy z czwartku na piątek pozbawione prądu. Jak podał portal eKathimerini, awaria była spowodowana wysoką temperaturą i ogromnym popytem na energię elektryczną w związku z dużą liczbą turystów.

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Źródło:
PAP, ekathimerini.com

Panda wielka o imieniu Ying Ying urodziła w czwartek bliźniaki - poinformowała stacja BBC. Jak przekazali opiekunowie z Ocean Park Hong Kong, poród trwał pięć godzin.

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Źródło:
Reuters, PAP

IMGW ostrzega przed skwarem. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem w piątek 16.08 obowiązują w prawie całym kraju. Synoptycy ostrzegają też przed burzami.

W tych miejscach pogoda będzie dziś groźna. Ostrzeżenia IMGW

W tych miejscach pogoda będzie dziś groźna. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Potężny tajfun dotarł do wschodniej Japonii, grożąc gwałtownymi powodziami i niszczycielskimi porywami wiatru. W dwóch miastach nakazano ewakuację setek tysięcy ludzi. Japońskie linie lotnicze odwołały kilkaset lotów.

"Wiatr może przewracać jadące ciężarówki"

"Wiatr może przewracać jadące ciężarówki"

Źródło:
Reuters, japantimes.co.jp

Temperatura wody w Morzu Adriatyckim na wybrzeżu Chorwacji tego lata dochodzi do niemal 30 stopni Celsjusza. Specjaliści ostrzegają przed skutkami takiego ocieplenia w dłuższej perspektywie. - Sytuacja będzie się pogarszać, przez co szybko staniemy się Morzem Czerwonym - ostrzegł meteorolog Duszko Kraljev.

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na zachodzie i północnym zachodzie Turcji trwają próby ugaszenia czterech pożarów lasów. Jeden z nich wybuchł w czwartek w nadmorskiej prowincji Izmir.

W Turcji trwa walka z czterema pożarami

W Turcji trwa walka z czterema pożarami

Źródło:
Reuters

W Seulu wiedzą, co to znaczy gorąca noc. Temperatura w stolicy Korei Południowej przez 26 dni nocy z rzędu przekraczała 25 stopni Celsjusza. To najdłuższa taka seria od 117 lat - poinformowały w piątek miejscowe władze.

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Źródło:
PAP, straitstimes.com

Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w piątek na niską orbitę okołoziemską poleci największy jak dotąd polski satelita. EagleEye, czyli "Oko Orła", pozwoli na obserwacje Ziemi z wyjątkową rozdzielczością. - To moment, na który czekaliśmy od dawna wraz z całą polską branża kosmiczną - powiedział Grzegorz Brona, prezes zarządu firmy Creotech Instruments SA, która zbudowała urządzenie.

Polskie "Oko Orła" dziś poleci w kosmos. Na rakiecie Elona Muska

Polskie "Oko Orła" dziś poleci w kosmos. Na rakiecie Elona Muska

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 16.08 w większości kraju okaże się upalny. Temperatura miejscami sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza. Spodziewane są opady deszczu, a lokalnie też burze.

Pogoda na dziś - piątek 16.08. Ponad 30 stopni w wielu miejscach kraju

Pogoda na dziś - piątek 16.08. Ponad 30 stopni w wielu miejscach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Od środy hiszpańskie Baleary zmagają się z gwałtowną pogodą. Ulewne deszcze zalały drogi, odwołano kilkadziesiąt lotów. Kilka osób zostało rannych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polki, która utknęła na lotnisku na Majorce.

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Diario de Mallorca, Kontakt 24

Czwartek w niektórych regionach Polski był burzowy. W Szczecinie po ulewie zamknięto jedną z ulic. Wśród miejsc, w których pogoda mocno się pogorszyła, znalazła się również pomorska Ustka.

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Turyści na plaży w Krynicy Morskiej zauważyli dzika, który nietypowo się zachowywał - był osłabiony, nie potrafił wyjść z wody. Na miejsce przyjechała policja. Wezwano też weterynarza, lecz tuż przed jego przyjazdem zwierzę padło. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Do Polski dotarły upały i z modeli meteorologicznych wynika, że wysoka temperatura prędko nas nie opuści. O fali gorąca, która zawładnęła naszym krajem i ma zostać z nami nawet do końca wakacji, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Późnym popołudniem wznowiono loty na lotnisku we włoskiej Katanii. Ruch do tej pory był zawieszony z powodu kolejnego wybuchu Etny. Płytę portu pokryła gruba warstwa pyłu wulkanicznego.

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Nagranie, na którym widać stado danieli pasące się na jednym z osiedli w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie), dostaliśmy na Kontakt 24. - Zatrzymały się pod moim balkonem. Pasły się około dwóch godzin, a później przeszły pod kolejny - opowiadała autorka filmu pani Anna.

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Źródło:
Kontakt 24

W gminie Ontinyent w Walencji po ulewnych opadach deszczu zawaliła się część dachu supermarketu. Z budynku ewakuowano kilkaset osób. Nikt nie został ranny, ale woda wyrządziła szkody.

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Źródło:
ENEX, El Espanol, Levante-EMV

W Rudniku nad Sanem niedaleko Niska (Podkarpackie) paliły się las i nieużytki. W akcji gaśniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej. Jak poinformował w czwartek wieczorem rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, pożar został opanowany.

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Źródło:
PAP, IBL

Bliskie spotkanie Jowisza i Marsa było widać na niebie nocą ze środy na czwartek. Spektakularną koniunkcję tych obu planet udało się sfotografować Reporterom 24.

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

Huragan Ernesto uderzył w karaibską wyspę Portoryko. Setki tysięcy domów i budynków przedsiębiorstw zostały pozbawione prądu. Doszło do powodzi.

Huragan Ernesto natarł na Portoryko

Huragan Ernesto natarł na Portoryko

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ubiegłotygodniowego osuwiska, do którego doszło na ogromnym wysypisku śmieci w stolicy Ugandy. Policja poinformowała również o dziesiątkach zaginionych osób.

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Źródło:
PAP

Jak wynika ze wstępnych danych instytutu British Antarctic Survey, tegoroczny lipiec na Antarktydzie był najcieplejszy od ponad 40 lat. Średnia temperatura dla tego miesiąca była w tym regionie o 3,1 stopnia Celsjusza wyższa od norm sezonowych. - To może być wyjątkowo ciepła antarktyczna zima - przekazał Thomas Caton Harrison, ekspert BAS.

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, AFP, BAS

Lek na koci katar został opracowany przez naukowców z Polski. Aleksandra Synowiec, która brała udział w badaniach laboratoryjnych, wyjaśniła w rozmowie z TVN24, że leczenie tej choroby utrudnia fakt, że wywołują ją dwa wirusy. Związek opracowany przez zespół badawczy działa na obydwa.

Polacy opracowali lek na koci katar

Polacy opracowali lek na koci katar

Źródło:
TVN24, PAP

W tym roku strażacy często wzywani są do likwidacji gniazd szerszeni i os - informują czeskie media. Do tej pory odnotowano już ponad sześć tysięcy takich interwencji, a w całym 2023 roku było ich ponad 5,5 tysiąca.

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Źródło:
PAP, Lidove Noviny, pozary.cz, uwm.edu.pl

Jak wygląda zorza polarna widziana z przestrzeni kosmicznej? Astronauta Matthew Dominick z NASA prowadził w niedzielę11 sierpnia obserwacje Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i udało mu się uchwycić niezwykły widok.

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Pożar, który w niedzielę wybuchł niedaleko Aten, spowodował poważne szkody na obszarze prawie 10 tysięcy hektarów. Gdy w Attyce rozpoczyna się szacowanie strat, mieszkańcy zniszczonych terenów zastanawiają się, dlaczego płomienie dotarły aż tak blisko stolicy.

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

Źródło:
Reuters, eKathimerini

Po raz pierwszy od 400 lat w Londynie na świat przyszły bobry. Gryzonie, które najprawdopodobniej urodziły się wiosną tego roku, zauważono na nagraniach z kamer.

Takich narodzin nie było w Londynie od 400 lat

Takich narodzin nie było w Londynie od 400 lat

Źródło:
Reuters, BBC, Wildlife Ealing Group

Burze z silnym deszczem oraz gradobiciem nawiedziły zachodnie regiony Austrii minionej nocy. Opady wywołały lawiny błotne i podtopienia. Strażacy musieli również gasić pożary wywołane uderzeniami piorunów. Odnotowano blisko 400 interwencji.

Pożary po uderzeniu pioruna, lawina błotna zatrzymała pociąg

Pożary po uderzeniu pioruna, lawina błotna zatrzymała pociąg

Źródło:
PAP, Die Presse

W zeszłym roku ponad 47 tysięcy mieszkańców Europy zmarło z powodu upałów. Hiszpańscy naukowcy przeanalizowali związki pomiędzy temperaturą a śmiertelnością w 2023 roku. Badacze wyjaśnili, że gdyby nie coraz lepsza adaptacja do upałów, wartość ta mogłaby być znacznie większa.

Przez gorąco zmarło 47 tysięcy ludzi. Ofiar mogło być jeszcze więcej

Przez gorąco zmarło 47 tysięcy ludzi. Ofiar mogło być jeszcze więcej

Źródło:
PAP, ISGlobal