Co roku 5 czerwca ponad 100 krajów obchodzi Światowy Dzień Środowiska ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych ponad 40 lat temu. Ten dzień ma przypominać o zgodności rozwoju cywilizacji z otaczającym nas światem. Szczególnie takim krajom jak Indie.
Z okazji Światowego Dnia Środowiska indyjski premier Narenda Modi zasadził drzewko, wzywając do tego samego wszystkie rodziny w kraju.
- Życie w zgodzie z naturą jest jedynym sposobem na uniknięcie katastrofy - powiedział premier.
Te oznaki dobrej woli bardzo kontrastują z niezwykle zanieczyszczonym otoczeniem i wszechobecnymi śmieciami, zalegającymi na ulicach, plażach, torach kolejowych, w jeziorach, jednym słowem - wszędzie.
Zanieczyszczenie, które zabija
Jeśli chodzi o degradację środowiska, kraj ten zdecydowanie wyprzedził swojego ogromnego sąsiada - Chiny. Spośród 20 najbardziej zanieczyszczonych miast świata 13 leży właśnie w Indiach (w Chinach tylko trzy). Według badań życie mieszkańców tych miast skraca się o 3,2 roku z powodu degradacji środowiska. Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia, zanieczyszczenie co roku zabija około ośmiu milionów ludzi, a liczba ta ciągle rośnie.
- Cierpię na astmę alergiczną z powodu kurzu i temperatury - powiedział mieszkaniec New Delhi Ashish Jain. - Wystarczy, że na chwilę otworzę okno samochodu, a zaraz poczuję szczypanie oczu - dodał.
Coraz gorzej
Zanieczyszczenie powietrza od 2000 roku wzrosło o 20 procent. Unoszące się w powietrzu toksyny wpływają negatywnie na życie przeciętnego mieszkańca kraju.
Według raportu organizacji pozarządowej Centrum Nauki i Środowiska w 2015 r. ilość śmieci w miastach, a także jakość powietrza i wody w rzekach przedstawia się gorzej niż 30 lat temu.
- Degradacja środowiska jest problemem uderzającym w zdrowie publiczne i potęgującym ubóstwo - mówi Sunita Narain, dyrektor generalny organizacji. - Musimy działać szybko. W przeciwnym razie zapłacimy zdrowiem milionów ludzi - dodała.
Czyste Indie?
Myśl ekologiczna zaczyna kiełkować. Środowiskowe inicjatywy podejmowane są w całym kraju. Klub rowerowy w Bangalore zorganizował akcję wykorzystania odpadów miejskich jako nawóz organiczny. Zainicjował także przekształcenie nieużytków w obszar produkcji rolnej.
Powstają też grupy młodych działaczy, do których należy np. Ritwick Dutta, którzy pozwali władze za naruszanie przepisów ochrony środowiska oraz prawa obywateli do życia w czystym otoczeniu.
W najbliższych latach rząd planuje wzmocnienie przepisów ekologicznych.
Hasła przewodnie
Dlatego właśnie tak ważnym jest, aby co roku przypominać sobie o najważniejszych hasłach zapisanych na konferencji ONZ w 1972 roku.
Siedem miliardów marzeń, jedna planeta, korzystaj z jej zasobów z troską - tak brzmi tegoroczne hasło. Pamiętaj o nim w codziennym życiu.
Autor: ab/map / Źródło: oneindia.com, hindustantimes.com
Źródło zdjęcia głównego: PAP