W wielu regionach obowiązują alerty pogodowe i hydrologiczne. Ostrzega się w nich przed ulewnym deszczem, silnym wiatrem i sztormem na Bałtyku. Miejscami alerty mają drugi stopień, a zjawiska mogą zagrażać życiu. Dotychczas strażacy interweniowali 150 razy.
Jak na antenie TVN24 powiadomił Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej, ulewny deszcz, silny wiatr i podtopienia mogą stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.
Pogoda w ciągu ostatniej doby była dynamiczna i wyrządziła szkody.
- Od poniedziałku strażacy interweniowali blisko 150 razy. Większość tych zdarzeń związanych jest z usuwaniem połamanych gałęzi i konarów przez silny wiatr. Najwięcej odnotowano ich w woj. wielkopolskim, mazowieckim, śląskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim - powiedział Frątczak. - Pompujemy wodę z zalanych obiektów oraz działamy prewencyjnie czyli zabezpieczamy workami z piaskiem wiele obiektów przed możliwością potencjalnego podtopienia - podsumował, dodając, że alarm powodziowy wniesiono na Żywiecczyźnie, gdzie w poniedziałek zostały zalane fundamenty nowo budowanego szpitala.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. Są one związane z intensywnymi opadami.
Najsilniejsze opady
Alerty drugiego, prawie najwyższego stopnia obowiązują w województwach:
- śląskim: do wtorku do godz. 18. Wystąpią tam opady o natężeniu umiarkowanym, a miejscami silnym. Prognozowana wysokość opadów wynosi od 35 do 50 l/mkw.
- małopolskim: do wtorku do godz. 20. Do wtorku do godz. 8 opady wyniosą miejscami od 35 do 50 l/mkw. Od godziny 8 we wtorek lokalnie spadnie od 25 do 40 l/mkw. wody.
- podkarpackim: od wtorku do godz. 18. W tym regionie także wystąpią opady o umiarkowanym i silnym natężeniu. Miejscami spadnie od 40 do 55 l/mkw. deszczu, a lokalnie nawet 70 l/mkw. Największe natężenie opadów wystąpi w Beskidzie Niskim i w Bieszczadach.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Alerty pierwszego stopnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w województwach:
- lubelskim (poniedziałku od godz. 20 do wtorku do godz. 20). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 25 l/mkw do 40 l/mkw.
- mazowieckim i podlaskim (od środy od godz. 5 do czwartku do godz. 12). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30 l/mkw. do 45 l/mkw.
Silny wiatr
IMGW ostrzega również przed silnym wiatrem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje w woj. pomorskim w subregionie nadmorskim do czwartku do godziny 15. Północny i północno-wschodni wiatr w porywach osiągnie prędkość do 80 km/h, a w środę do 90-95 km/h.
Alarm drugiego stopnia przed sztormem jest ważny w całej strefie brzegowej. Silny wiatr północno-wschodni osiągnie 7 do 9 w skali Beauforta. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 22 w części wschodniej i do godziny 8 w strefie zachodniej.
Co oznaczają ostrzeżenia?
Ostrzeżenie drugiego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności".
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i możliwe jest zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne".
Ostrzeżenia hydrologiczne
Poza alertami meteorologicznymi, IMGW wydał także alerty hydrologiczne. W woj. zachodniopomorskim na terenie Zalewu Szczecińskiego obowiązuje alert hydrologiczny pierwszego stopnia. Jest ważny do wtorku do godz. 15. W związku z przewidywanym silnym wiatrem z kierunku północno-wschodniego na Zalewie Szczecińskim prognozuje się wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej. Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano w woj.:
- województwo pomorskim i warmińsko-mazurskim (do środy do godz. 12) na obszarze Żuław i zalewu Wiślanego;
- zachodniopomorskie (do środy do godz. 12)na całym wybrzeżu;
- dolnośląskim (do środy do godz. 10.30). Lokalnie, szczególnie w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Bobru, Kaczawy i Bystrzycy;
- śląskim (do środy do północy). Zlewnie: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły powyżej kaskady zbiorników;
- świętokrzyskim (do wtorku do godz. 18). Zlewnie: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej;
- małopolskim (do środy do północy);
- podkarpackim (do środy do północy) - zlewnie: Wisłoki, Sanu, Wisłoka;
W związku z prognozowanymi opadami deszczu, w wyżej wymienionych zlewniach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie województwa, prognozowane są wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) do strefy stanów wysokich. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Na Bałtyku i uchodzących do niego rzekach może wystąpić zjawisko cofki. Jest to podwyższenie lustra wody postępujące w górę biegu rzeki, powstające wskutek podnoszenia się stanu wody w morzu.
Co oznaczają ostrzeżenia hydrologiczne?
Alert hydrologiczny pierwszego stopnia informuje, że stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6 godz., 12 godz. lub doby.
Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia informują, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych lecz poniżej stanów alarmowych.
Autor: AP,zupi,agr,AD/jap / Źródło: IMGW, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: IMGW/ TVN Meteo