Regularny, pokryty bielą stożek górujący nad krajobrazem to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków Japonii. Od wieków inspirował artystów, a obecnie jest popularnym celem turystycznym. Piękno świętej góry docenił Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO i wpisał ją na swoją listę.
- Stożkowy, niemal idealny kształt góry Fudżi o koronie pokrytej śniegiem od początku XIX wieku inspirował artystów, którzy tworzyli dzieła przekraczające różne kultury - oświadczyli przedstawiciele komitetu odnotowując, że góra "od stuleci jest także celem pielgrzymek".
Wpis na listę dziedzictwa kultury i przyrody objął również znajdujące się na Fudżi i u jej podnóży świątynie i azyle dla pielgrzymów, a także obiekty przyrodnicze - źródła, wodospady i lasy.
Wulkan i święta góra
Góra Fudżi znajduje się na wyspie Honsiu, ok. 100 km na południowy zachód od Tokio. Wznosząc się na wysokość 3776 m, jest najwyższym szczytem Japonii. To również czynny stratowulkan położony na węźle potrójnym, czyli miejscu, gdzie spotykają się trzy płyty tektoniczne. Średnica krateru wulkanu wynosi 500 m, a głębokość 250 m.
Fudżi jest też świętą górą dla wyznawców shintō. Szczyt przez większą część roku jest pokryty śniegiem. W lipcy i sierpniu trwa tam oficjalny sezon wspinaczkowy, od połowy listopada na północno-zachodnim zboczu góry czynne są tereny do jazdy na nartach. Na szczycie działa obserwatorium meteorologiczne.
Śledzili głosowanie na telebimach
Decyzję o wpisaniu Fudżi na listę podjęto na dorocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Phnom Penh w Kambodży, która potrwa do czwartku. Głosowanie w UNESCO nad tą kandydaturą śledziły na telebimach tysiące mieszkańców miejscowości leżących u jej stóp.
Komitet ma rozpatrzyć w sumie włączenie na listę światowego dziedzictwa 31 obiektów przyrody i kultury. Obecnie znajdują się na niej 962 obiekty ze 157 krajów. W piątek wpisano m.in. 16 drewnianych cerkwi polskiego i ukraińskiego regionu Karpat. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT NA TVN24.PL
Autor: js/ja / Źródło: PAP