Grypa coraz groźniejsza. "Jedyną ochroną jest szczepienie"

[object Object]
Jakie mogą być objawy grypy?tvn24
wideo 2/20

Gorączka, kaszel, katar, ból gardła, ogólne osłabienie. Symptomów grypy nie należy lekceważyć. Od początku sezonu zachorowań z powodu grypy zmarło już w Polsce 25 osób.

Jak mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" doktor Aneta Górska-Kot, pediatra i ordynator oddziału dziecięcego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr med. Jana Bogdanowicza, ludzie często zapominają, że grypa również może być poważną chorobą. Jak stwierdziła, bagatelizujemy podwyższoną temperaturę i myślimy, że dwa-trzy dni w łóżku sprawią, że nasze samopoczucie się poprawi. Często pobłażliwe traktowanie grypy może być tragiczne w skutkach.

- Tej grypie, którą teraz widzimy, nie zawsze musi towarzyszyć bardzo wysoka gorączka. To, co ja widzę u dzieci, ale też u osób starszych, bo często całe rodziny chorują, to takie totalne, ogromne osłabienie. Żaden inny wirus nie daje takiego umęczenia, boleści całego ciała, choroby całym sobą. Nawet gorączka nie jest tak wysoka. Trochę kaszlu, trochę bólu gardła. Grypa to nie tylko trzy dni w łóżku, to mogą być również powikłania. I tych powikłań najbardziej się boimy - mówiła doktor.

Jako powikłania po grypie wymieniła zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie mózgu. W najgorszym wypadku grypa może zakończyć się śmiercią.

Wirus mutuje

W ubiegłym roku, do połowy lutego, w sezonie grypowym zmarło czterech chorych. W tym roku jest to już 25 osób. Doktor Górska-Kot mówiła, że wraz z unowocześnianiem szczepionek wirus mutuje i staje się silniejszy. - Myślę, że problem z grypą będzie narastać, bo wirusy są mądre i umieją nas przechytrzyć. Najbardziej narażone są małe dzieci, które mają jeszcze niedojrzały układ immunologiczny, a także osoby starsze, u których układ immunologiczny się starzeje, oraz cierpiący na choroby przewlekłe, bo ich organizm broni się słabiej - wyjaśniła doktor.

Pediatra zauważyła, że nie zawsze przeleżenie grypy wystarczy. Ryzyko powikłań jest tym większe, im bardziej ignorujemy chorobę. Wiele jednak zależy od naszej odporności na ten typ wirusa.

Zapobiegać, czyli szczepić

Najlepszym zabezpieczeniem się przed zachorowaniem jest zapobieganie. - Wszystkie dane światowe mówią, że jedyną rzeczywistą ochroną przed grypą jest szczepienie. Nie mamy lepszego narzędzia na dzisiaj. Szczepienie chroni przed zachorowaniem bądź powoduje łagodniejszy przebieg choroby - mówiła pediatra.

Według niej, to jedna z nielicznych szczepionek, która co roku jest modyfikowana. Dlatego żeby mieć pełną ochronę przed zachorowaniem, należy się szczepić co roku.

Grypa w Polsce (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Gdy dziecko jest chore

W sezonie grypowym warto dokładnie obserwować swoje dziecko, szczególnie jeśli miało kontakt z chorym na grypę. Doktor Górska-Kot poleca podanie oseltamiviru, czyli leku przeciwwirusowego, najczęściej w formie zawiesiny lub tabletek. - Zalecenia mówią, że nawet jeśli jest sezon grypowy, jeśli objawy sugerują nam grypę, czyli jest wysoka gorączka, trochę bólu gardła, trochę suchego kaszlu, lejący się katar z nosa i totalne osłabienie, to im szybciej go [oseltamivir] włączymy, tym lepiej. Jeżeli to jest pierwsza, druga doba, tym lepiej działa - uważa lekarka.

Potwierdziła, że często rodzice obawiają się iść z osłabionym, gorączkującym dzieckiem od razu do lekarza, aby nie złapało dodatkowej infekcji. - Jeśli to nie jest pierwszy dzień, to tego drugiego warto jednak, mimo wszystko, dziecko pokazać, zrobić szybki wymaz, sprawdzić, czy to nie jest grypa, bądź czasem w ciemno - jeśli wszyscy dookoła chorują na grypę - podać lekarstwo - stwierdziła.

Dbać o siebie

W przypadku osoby dorosłej również warto pomyśleć o szczepieniu. Według doktor, na działanie takiej szczepionki nie czeka się miesiącami, a jedynie kilka dni. - Szczepienie nawet dziś, w lutym, ma sens. A jak już się tak zdarzy, że ktoś zachoruje i lekarz podejrzewa grypę , to lepiej zostać w domu te kilka dni, przeleżeć, wygrzać się, jak mówią stare porzekadła, bo to daje szansę, że się łagodniej tę grypę przejdzie - dodała doktor.

Prócz oczywistego leczenia farmakologicznego nie należy zapominać o domowych sposobach na chorobę - Sok malinowy, syrop z cebuli, czosnek, przytulenie do mamy, taty... - wymieniła pediatra.

Całość rozmowy obejrzysz tutaj:

Pediatra dr Aneta Górska-Kot o grypie, nie tylko wśród dzieci
Pediatra dr Aneta Górska-Kot o grypie, nie tylko wśród dziecitvn24

Autor: kw/rp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, które miejscami mogą być gwałtowne. Obowiązują też alarmy przed spiekotą. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Ostrzeżenia w 14 województwach. Przed nami trudne godziny

Ostrzeżenia w 14 województwach. Przed nami trudne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W nadchodzących dniach gorące zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte znad Polski. Pojawią się burze, podczas których będzie mocno wiać i obficie padać. Już w pierwszy dzień weekendu rozpogodzi się i temperatura sięgnie 32 stopni.

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl