Niezwykłe zdjęcia wykonał jeden z satelitów NASA. Uwiecznił on rzadko spotykane w atmosferze zjawisko optyczne - glorię. Zdjęcie wykonano nad Oceanem Spokojnym nieopodal wybrzeży Kalifornii.
Glorię uwiecznił 20 czerwca satelita Aqua, który fotografuje z Kosmosu zjawiska nad wodami naszego globu. Zdjęcia wykonano między wybrzeżem Półwyspu Kalifornijskiego i wyspą Guadalupą na Pacyfiku.
Powietrze wzburza się na wzniesieniu
Fotografia robi ogromne wrażenie. Gloria wygląda zjawiskowo na tle chmur stratocumulus. Obok można zobaczyć kolejne wyjątkowe zjawisko atmosferyczne - ścieżki wirów von Karmana. Do zjawiska dochodzi w sytuacji, kiedy wiatr napotyka na przeszkodę w postaci wysokiego wzniesienia. Powietrze wzburza się i "mąci" w chmurach. Wtedy to tworzą się symetryczne wiry.
Wyjątkowość glorii
Gloria z kolei to zjawisko optyczne, które powstaje na skutek dyfrakcji światła (ugięcia fal) na kroplach wody lub kryształkach lodu. Występuje w postaci barwnych pierścieni, niekiedy wokół cienia obserwatora widocznego na tle chmur lub mgły, przy czym niebieski pierścień ma mniejszą średnicę od czerwonego. Gloria podobna jest do wieńca, jednak powstaje nie dookoła Słońca lub Księżyca, lecz dookoła punktu, położonego po stronie przeciwnej względem tarczy ciała niebieskiego.
Niełatwo ją zaobserwować
Zjawisko bardzo przypomina tęczę. Różnica polega na powstawaniu obu zjawisk. Gloria to wynik ugięcia fal, natomiast tęcza tworzy się na skutek rozszczepienia światła białego i odbicia go wewnątrz kropel deszczu.
Glorię nie łatwo zaobserwować. Oprócz satelitów NASA, w ostatnich dniach udało się to zrobić Reporterowi 24, który na Kontakt Meteo wysłał zdjęcia glorii fotografowanej z samolotu.
Autor: adsz/rs,mj / Źródło: NASA