Gigantyczne ubytki lodu: 150 tys. km kw. dziennie

Lodu na Oceanie Arktycznym jest rekordowo mało

Rekordowo małą ilość lodu, jaki pokrywa Ocean Arktyczny, najlepiej widać na dwóch zdjęciach, jakie ostatnio opublikowała NASA. Pierwsze przedstawia minimum osiągnięte w 2012 roku (3,42 mln km kw.), drugie - w 1984 roku, prawie równe wieloletniej średniej takich minimów (6,7 mln km kw.).

W sierpniu i we wrześniu tego roku ilość lodu, który pokrywał Ocean Arktyczny, drastycznie zmalała. Tak źle nie było co najmniej od 1979 roku, kiedy zaczęto prowadzić wiarygodne pomiary satelitarne.

Jak podali w połowie września badacze NASA (National Aeronautics and Space Administration) i NSIDC (National Snow and Ice Data Center), powierzchnia, którą pokrywał arktyczny lód morski, wynosiła tylko 3,42 mln kmkw.

To wartość dużo niższa od poprzedniej uznawanej za rekordową - 4,17 mln kmkw., które odnotowano w 2007 roku. Ów wynik jest również o prawie połowę niższy niż liczona od 1979 do 2000 roku średnia takich minimów - wynosi ona 6,7 mln kmkw.

Skalę widać na zdjęciach

Jak duża jest to różnica, można zobaczyć dzięki porównaniu dwóch zdjęć satelitarnych, jakie ostatnio opublikowała NASA. Pierwsze zdjęcie to obraz satelitarny najmniejszej ilości lodu na Oceanie Arktycznym w 2012 roku, a drugie - w 1984 roku, kiedy minimum było zbliżone do średniej 6,7 mln kmkw.

Uwaga: białe koła nad biegunem północnym na obu obrazach to luka w danych, jakie wynikały z faktu, że satelity nie przeleciały bezpośrednio nad nim.

Arktyczne minimum, 1984 (NASA)
Arktyczne minimum, 2012 (NASA)

Dzień w dzień ubywały wielkie ilości

Latem 2012 roku nie brakowało okresów, w których pokrywa lodowa na Oceanie Arktycznym malała w zastraszającym tempie. W trakcie kilku czerwcowych dni co 24 godziny ubywało 170-175 tys. km kw. lodu. W sierpniu, tak jak to bywa zazwyczaj, topnienie spowolniło. Nadal jednak, szczególnie w pierwszej połowie miesiąca, było gigantyczne - wynosiło 100-150 tys. km kw. dziennie. Średnia dla sierpnia to tylko 60-70 tys. km kw. zanikającego w czasie doby lodu.

Przyczyny: świeży lód i burza

Dlaczego lód na Oceanie Arktycznym topniał tak szybko? Stało sie tak przede wszystkim dlatego, że od dekady jego wody pokrywa więcej świeżego "lodu pierwszorocznego", czyli lodu, który powstał od razu po okresie wzmożonego topnienia (przeważnie ma on miejsce latem). Obserwuje się natomiast ubytek grubego lodu wieloletniego, który jest bardziej odporny na topnienie.

Nie bez znaczenia był również fakt, że w sierpniu nad Oceanem Arktycznym przeszła burza, która połamała lód i przesunęła go na niższe szerokości geograficzne.

Autor: map/mj / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości

Co najmniej 10 osób zginęło w pożarach, które szaleją w hrabstwie Los Angeles. Strażacy walczą z ogniem w pięciu miejscach. Największy pożar Palisades zniszczył do tej pory ponad 10 tysięcy konstrukcji i wciąż nie został opanowany. Walkę z żywiołem utrudniał gorący, porywisty wiatr.

Kolejne ofiary wielkiego pożaru. "Muszę uciekać, ogień jest tuż przed domem"

Kolejne ofiary wielkiego pożaru. "Muszę uciekać, ogień jest tuż przed domem"

Źródło:
CNN, Washington Post, TVN24, tvnmeteo.pl

Zima wróci do Polski w weekend. W niektórych regionach śniegu spadnie naprawdę dużo. Ponadto silnie powieje.

Sypnie śniegiem, miejscami naprawdę mocno. Sprawdź prognozę na weekend

Sypnie śniegiem, miejscami naprawdę mocno. Sprawdź prognozę na weekend

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W kilku województwach piątek zapowiada się śnieżnie - lokalnie może dosypać nawet 20 centymetrów. Miejscami spodziewany jest również silny wiatr.

Obfite opady śniegu, silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW

Obfite opady śniegu, silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W piątek 10.01 prawie wszędzie pojawią się mieszane opady, ale śnieg należy spodziewać się głównie wieczorem. Temperatura w całym kraju będzie wyrównana.

Pogoda na dziś - piątek 10.01. Deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Pogoda na dziś - piątek 10.01. Deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z powodu obfitych opadów w Szczecinie w czwartek wieczorem kilka linii autobusowych kursowało z problemami. W rejonie ulic Duńskiej i Rostockiej utknęły cztery pojazdy obsługujące linię 87, na ul. Łącznej autobus 68 stanął w poprzek jezdni.

Intensywne opady śniegu w Szczecinie. Autobusy utknęły

Intensywne opady śniegu w Szczecinie. Autobusy utknęły

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Listopad był jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym średnia temperatura powietrza była w Polsce niższa niż zazwyczaj. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie pozostałe miesiące okazały się cieplejsze niż zwykle, a wśród nich szczególnie wyróżnił się luty.

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Źródło:
IMGW

Trwa kolejna doba walki z serią pożarów w hrabstwie Los Angeles. Do tej pory ogień pochłonął co najmniej 11300 hektarów terenu. Potężny żywioł niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze. Zdjęcia satelitarne, zrobione przed i po katastrofie, pokazują druzgocącą siłę ognia.

Pożary w Kalifornii. Los Angeles na zdjęciach satelitarnych przed i po

Pożary w Kalifornii. Los Angeles na zdjęciach satelitarnych przed i po

Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Silne burze z ulewami spowodowały podtopienia w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Woda zalała domy i ulice. Strażacy ratowali kierowców uwięzionych w autach.

Ulewy w Hiszpanii. Kierowcy uwięzieni na drogach

Ulewy w Hiszpanii. Kierowcy uwięzieni na drogach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śliskie drogi i opóźnienia na lotniskach - to niektóre skutki fali intensywnych opadów śniegu, jaka nawiedziła Belgię w ostatnich godzinach. Utrudnienia komunikacyjne wystąpiły między innymi w Brukseli. Krajowa Agencja Meteorologiczna wydała pomarańczowe i żółte ostrzeżenia.

Zrobiło się biało. Poważne utrudnienia komunikacyjne

Zrobiło się biało. Poważne utrudnienia komunikacyjne

Źródło:
The Brussels Times, Reuters

Intensywne opady deszczu w ostatnich dniach doprowadziły do zalań i podtopień w wielu regionach Boliwii. Największe zniszczenia wystąpiły w centralnej i południowo-zachodniej części kraju. Kryzys związany z powodziami trwa w Boliwii od listopada ubiegłego roku. Zginęło 16 osób.

Ostatnia ofiara śmiertelna to niemowlę. Od listopada zginęło 16 osób

Ostatnia ofiara śmiertelna to niemowlę. Od listopada zginęło 16 osób

Źródło:
Ministerio de Defensa Bolivia, PAP, AP, Opinion.com

Mocno sypnęło śniegiem na południu Norwegii. W dzielnicy Disen w Oslo, stolicy kraju, odnotowano rekordowe opady puchu. W ciągu doby spadło go tam ponad 30 centymetrów.

Takiego śniegu w styczniu nie było tu od blisko 30 lat

Takiego śniegu w styczniu nie było tu od blisko 30 lat

Źródło:
ENEX, nrk.no, inyheter.no

Ogromny i jadowity atraks wzbogacił zasoby ogrodu zoologicznego Australian Reptile Park. Okaz został nazwany na cześć braci Hemsworth, słynnych aktorów. - To nasz największy pająk - powiedziała Emma Teni, opiekunka tych zwierząt w parku.

Pająk gigant. Tak wielkiego jeszcze nie widzieli

Pająk gigant. Tak wielkiego jeszcze nie widzieli

Źródło:
CNN

Silne wichury uderzyły w poniedziałek wieczorem w północne i zachodnie Niemcy. Co najmniej trzy osoby zostały ranne. Trudne warunki pogodowe spowodowały zakłócenia w transporcie drogowym, kolejowym i promowym.

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Źródło:
ENEX, tagesspiegel.de, wetteronline.de

Amerykański Park Narodowy Yellowstone stracił jednego ze swoich najsłynniejszych mieszkańców. 11-letnia jednooka wilczyca pod koniec grudnia zginęła w starciu z wrogą watahą.

"Królowa wilków" zabita

"Królowa wilków" zabita

Źródło:
LiveScience

Blisko 40 plaż w stanie Sao Paulo, na południowym wschodzie Brazylii, zostało zamkniętych przez służby sanitarno-epidemiologiczne w związku ze skażeniem wody przez wirusy. Według lokalnych mediów szpitale są przepełnione chorymi turystami.

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Źródło:
PAP

W stanie Missouri kierowca w trakcie jazdy wyskoczył z samochodu, gdy ten wpadł w poślizg. Do zdarzenia doszło w sobotę, podczas ataku zimy w środkowych Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna tłumaczył później, że po raz pierwszy prowadził w zimowych warunkach i spanikował.

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Źródło:
Local12, CNN

Strata 11-letniej wilczycy z amerykańskiego parku Yellowstone wywołała ogromne poruszenie wśród naukowców. Samica, znana jako 907F, była nazywana "królową wilków" ze względu na swoją dominującą rolę w stadzie. Tak stare okazy nie zdarzają się często w populacjach tego gatunku. Jak się jednak okazuje, w Polsce również znane są przypadki "długowiecznych" wilków. O ich życiu opowiedziała nam prof. Sabina Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grupa orek zaatakowała w rejonie zachodniego wybrzeża Portugalii jacht z dwuosobową załogą na pokładzie. Zwierzęta zniszczyły ster jednostki. To nie pierwszy atak orek na statki w tym regionie, a naukowcy wciąż nie są pewni, co jest powodem takiego zachowania.

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Źródło:
PAP, CM TV, tvnmeteo.pl

Plastyczność mózgu jest niezbędna, by skutecznie uczyć się zachowań społecznych. Polscy badacze odkryli, że kluczową rolę w tym procesie pełni kora przedczołowa, struktura zaangażowana także w rozwiązywanie problemów. Lepsze poznanie tego mechanizmu może pomóc nam zrozumieć nieprawidłowości w działaniu mózgu w zaburzeniach, w których zmniejszona jest zdolność adaptacji społecznej.

To jest niezbędne "do wyjścia poza istniejące wzorce aktywności mózgu"

To jest niezbędne "do wyjścia poza istniejące wzorce aktywności mózgu"

Źródło:
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN

Półwysep Iberyjski nawiedziły ulewy związane z niżem Floriane. W związku z gwałtowną aurą portugalscy strażacy przeprowadzili prawie 300 interwencji. W gminie Peniche pojawiła się trąba powietrzna. W Hiszpanii meteorolodzy ostrzegają przed sztormem.

Sztorm, podtopienia i trąba powietrzna. Niespokojnie na Półwyspie Iberyjskim

Sztorm, podtopienia i trąba powietrzna. Niespokojnie na Półwyspie Iberyjskim

Źródło:
PAP, theportugalnews.com, portugalresident.com

Marineland w Antibes na Riwierze Francuskiej, słynny morski park rozrywki, został w niedzielę oficjalnie zamknięty. Los żyjących w nim ponad czterech tysięcy zwierząt, w tym dwóch orek, pozostaje niepewny.

Zamknięto słynny morski park rozrywki. Ważą się losy orek

Zamknięto słynny morski park rozrywki. Ważą się losy orek

Źródło:
PAP, BBC, france24.com

Obfite opady śniegu wywołały potężną lawinę w górach w amerykańskim stanie Utah. Udało się ją uchwycić na nagraniu. Śnieg dotarł do pobliskiej drogi, na kilka godzin ją zamknięto.

Lawina pędzi i schodzi na drogę. Nagranie

Lawina pędzi i schodzi na drogę. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox13now.com

32 delfiny zginęły po wycieku mazutu, do którego doszło w połowie grudnia wskutek katastrofy dwóch tankowców w Cieśninie Kerczeńskiej - przekazali w niedzielę aktywiści Centrum Ratownictwa Delfinów Delfa.

Wyciek niebezpiecznej substancji z zatopionych tankowców. Zginęły dziesiątki delfinów

Wyciek niebezpiecznej substancji z zatopionych tankowców. Zginęły dziesiątki delfinów

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Kalifornii patrol policji zatrzymał mężczyznę, który przekroczył prędkość i był pod wpływem alkoholu. W jego aucie znaleziono wychudzonego i chorego czepiaka.

Przekroczył prędkość, będąc pod wpływem. W aucie miał wychudzonego czepiaka

Przekroczył prędkość, będąc pod wpływem. W aucie miał wychudzonego czepiaka

Źródło:
ABC7NY