Geny neandertalczyków zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

[object Object]
"W ostatnich kilku tygodniach wyraźnie pogarszają się wszelkie wskaźniki epidemiologiczne"tvn24
wideo 2/21

Pewne warianty genów, które w odległej przeszłości nasi przodkowie przejęli od neandertalczyków, mogą wiązać się z większą podatnością na ciężki przebieg COVID-19 - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".

Niektóre osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzą chorobę nim wywołaną lżej lub wręcz bezobjawowo, inni zaś dużo ciężej. Istnieje wiele przyczyn, które decydują o tej różnicy, w tym wiek pacjenta czy obecność chorób współistniejących.

Naukowcy Hugo Zeberg ze Szwecji i Svante Paabo, także Szwed, ale pracujący w Japonii, dowiedli, że również czynniki genetyczne mogą wpływać na przebieg COVID-19. Wykazali, iż warianty genów znajdujących się na chromosomie trzecim mogą sprawiać, że u osoby zakażonej koronawirusem wystąpią ciężkie objawy.

Ciężki przebieg COVID-19 zapisany w genach?

W badaniu opublikowanym w środę w czasopiśmie "Nature" naukowcom udało się wykazać, że warianty genów znajdujących się na chromosomie trzecim są niemal identyczne z wariantami genetycznymi obecnymi 50 tysięcy lat temu u neandertalczyków zamieszkujących południową Europę. Chromosomy to struktury, które znajdują się w jądrach komórkowych, nimi przenoszony jest materiał genetyczny organizmu. Ludzie mają 23 pary chromosomów.

Dalsze analizy genetyczne pozwoliły naukowcom na sprecyzowanie, że warianty genetyczne trafiły do naszego genomu - w wyniku krzyżowania się naszych przodków z neandertalczykami - już około 60 tysięcy lat temu. - To uderzające, że genetyczne dziedzictwo przejęte od neandertalczyków ma tak tragiczne konsekwencje w trakcie obecnej pandemii - komentuje genetyk, profesor Svante Paabo, który kierował zespołem z Uniwersytetu Technologicznego na Okinawie w Japonii.

Naukowcy zbadali ponad trzy tysiące ludzi, w tym pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkich objawów COVID-19, jak i pacjentów, którzy lżej przechodzili chorobę. Zidentyfikowany obszar na trzecim chromosomie jest długi, tworzy go bowiem 49 400 par zasad. Warianty genetyczne odpowiedzialne za większą podatność na COVID-19 są ze sobą powiązane. Jeżeli pacjent ma jeden z nich, wówczas jest bardzo prawdopodobne, że będzie miał również wszystkie 13.

Schemat budowy koronawirusaTVNMETEO.PL/PAP

Geny nierównomiernie rozmieszczone na świecie

Naukowcy potwierdzili, że warianty genetyczne pochodzą od neandertalczyków w wyniku krzyżowania się z nimi. Analizy genetyczne wykluczyły, że ich źródłem mógł być wspólny ewolucyjny przodek obu podgatunków, który żył około 550 tysięcy lat temu.

Zdaniem badaczy, pacjenci, którzy odziedziczyli neandertalskie warianty genów, mogą mieć do trzech razy większe ryzyko wystąpienia silnych objawów, przy których wymagane jest zastosowanie respiratora.

Neandertalskie warianty genów nie są równomiernie rozmieszczone w światowej populacji. Dla przykładu w południowej Azji nosicielami tych wariantów jest około 50 procent populacji, podczas gdy we wschodniej Azji praktycznie nie występują.

Autor: anw / Źródło: www.oist.jp, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

W czwartek pogoda w Polsce jest dynamiczna i niebezpieczna. W kilku województwach wieje silny wiatr, a na północy kraju prognozowane są burze. W niemal całej Polsce pojawią się oblodzenia, przez co nawierzchnie dróg i chodników będą śliskie. Obowiązują żółte alarmy IMGW.

Burze, oblodzenie, silny wiatr. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Burze, oblodzenie, silny wiatr. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Turyści spędzający czas w Tatrach mierzą się dziś z trudnymi warunkami pogodowymi. Głównym zagrożeniem jest silny wiatr, który w porywach przekracza 100 km/h. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność.

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

Źródło:
TVN24, TPN

W pierwszych dniach roku nadal czeka nas zima w łagodnej postaci. Do Polski dotrze zimne powietrze, a razem z nim pojawią się opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W niektórych regionach może zrobić się biało, jednak to ochłodzenie nie potrwa długo.

Zimno spłynie z północy. Będzie sypać śnieg

Zimno spłynie z północy. Będzie sypać śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W czwartek 02.01 w niemal całej Polsce trzeba spodziewać się opadów. Deszcz będzie po południu przechodzić w śnieg. Termometry wskażą jeszcze wysokie wartości jak na początek stycznia, ale będzie silnie wiać.

Pogoda na dziś - czwartek 02.01. Warto mieć ze sobą parasol

Pogoda na dziś - czwartek 02.01. Warto mieć ze sobą parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem. SMS-owy alert otrzymały w środę osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Alert RCB wciąż jest w mocy w części powiatów województw północnych.

Alert RCB. Tu będzie niebezpiecznie

Alert RCB. Tu będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Na Bałyku panuje sztorm, a wiatr na wybrzeżu może rozpędzać się do ponad 100 kilometrów na godzinę. Z powodu trudnych warunków pogodowych opóźniony został prom ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji.

Sztorm na Bałtyku. Prom do Szwecji opóźniony

Sztorm na Bałtyku. Prom do Szwecji opóźniony

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ulewny deszcz w nocy z wtorku na środę spowodował podtopienia w północnej Anglii. Drogi znalazły się pod wodą. Z powodu trudnych warunków pogodowych odwołane zostały też liczne połączenia kolejowe.

Drogi pod wodą w Manchsterze

Drogi pod wodą w Manchsterze

Źródło:
Reuters, BBC, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Warunki w górach są trudne. Miejscami na szlakach zalega śnieg, który w większości jest twardy i zmrożony. W Tatrach, Beskidach i Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy GOPR interweniowali w sylwestrową noc.

Uraz kręgosłupa, poszukiwania turysty. Nocne interwencje GOPR

Uraz kręgosłupa, poszukiwania turysty. Nocne interwencje GOPR

Źródło:
PAP, GOPR

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Cały świat powitał 2025 rok. Jako ostatni kartkę w kalendarzu zmienili mieszkańcy Dalekich Wysp Mniejszych Stanów Zjednoczonych. Wcześniej Nowy Rok rozpoczął się też w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych.

Oni na 2025 rok musieli czekać najdłużej

Oni na 2025 rok musieli czekać najdłużej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Władze Parku Narodowego Wulkanów Hawai'i informują o "szokujących wydarzeniach", jakie kilka dni temu rozegrały się w pobliżu wulkanu Kilauea. Dziecko przebywające tam z rodziną wymknęło się opiekunom i nieomal spadło z wysokiego na 120 metrów urwiska. Strażnicy apelują do odwiedzających o ostrożność i przestrzegają przed łamaniem obowiązujących w parku zasad.  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Sztorm szalał na Morzu Czarnym. Porywy wiatru przekraczały prędkość 90 kilometrów na godzinę. W Konstancy, największym porcie handlowym Rumunii, odnotowano rekordowe fale o wysokości 7,5 metra.

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Źródło:
ENEX, cugetliber.ro