Gdańsk – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i miejsca do zwiedzenia

Aktualizacja:
[object Object]
Tropikalne upały i egzotyczne choroby. Tak może być nad Bałtykiem w 2050 rokuFakty TVN
wideo 2/15

Gdańsk to nie tylko Długi Targ, Żuraw i Fontanna Neptuna. Będąc w tym historycznym mieście warto wybrać się również do Parku Oliwskiego, zobaczyć Falowce na Przymorzu czy przespacerować się bastionami w opływie Motławy. Podpowiadamy, co można zwiedzić w Gdańsku i gdzie wypocząć.

Główną atrakcją turystyczną Gdańska jest Trakt Królewski. Tam można zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki miasta.Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywany koroną miasta Gdańska, to największa ceglana gotycka świątynia w Europie.Długim Pobrzeżem warto przespacerować się wieczorem – to wtedy zdjęcia będą najbardziej klimatyczne.

Nieoczywistymi atrakcjami Gdańska są między innymi falowce czy bastiony w opływie Motławy.Na będącej częścią Gdańska Wyspie Sobieszewskiej łączna długość plaż to aż 11 km. Droga Królewska, Trakt Królewski Przejście Drogą Królewską, czyli ulicą Długą i Długim Targiem, gwarantuje możliwość zobaczenia wszystkich głównych zabytków w Gdańsku. Trasa zaczyna się przy Bramie Wyżynnej, a kończy przy Zielonej Bramie. Przy ulicy Długiej zobaczyć można typowe dla Gdańska kamienice o wąskich fasadach zwieńczonych szczytami lub attykami. Budynki są bogato zdobione herbami, figurami alegorycznymi i antycznymi postaciami. Długi Targ to natomiast miejsce, gdzie wzniesiono najważniejsze budynki – Ratusz i Dwór Artusa.

ZOBACZ TEŻ: Odkrywaj województwo pomorskie z Reporterami 24

Ratusz Głównego Miasta

Dawniej była to siedziba władz miasta. Budowano ją w latach 1379-1492. Ratusz stoi u zbiegu Długiego Targu i ulicy Długiej. Hełm wieży zwieńczony jest metalowym, złoconym posągiem króla Zygmunta Augusta. Na południowo-wschodniej części wieży (narożnik przy zbiegu ulic Długiej i Kramarskiej) zobaczyć można również zegar słoneczny. Powstał w drugiej połowie XVI wieku.

Dwór Artusa

Spacerując Długim Targiem, nie sposób nie zauważyć okazałego budynku – Dworu Artusa. Budynki tego typu powstawały w całej Europie i były miejscami spotkań zamożnego patrycjatu, kupców i rzemieślników. Wzorowano je na legendarnym Okrągłym Stole rycerzy króla Artura. Dwór po pożarze w 1552 roku otrzymał nową fasadę.

Fontanna Neptuna

Przed Dworem Artusa od 1633 roku stoi niekwestionowany symbol Gdańska – Fontanna Neptuna. Autorem projektu był Abraham van den Blocke. W XVIII wieku fontanna została nieco zmodyfikowana i odnowiona w stylu rokoko. Neptun, bóg mórz i oceanów, jest nawiązaniem do połączenia Gdańska z morzem.

Neptun i starówka w GdańskuShutterstock

Brama Żuraw

Podczas spaceru nad Motławą na pewno zwrócisz uwagę na wielką drewnianą budowlę – będzie to żuraw, największy dźwig portowy średniowiecznej Europy. Służył do przeładowywania towarów i balastu na statki, pełnił również funkcję bramy miejskiej. Wygląd, jaki możemy oglądać obecnie, uzyskano w latach 1442–1444. Po pożarze z 1945 roku odbudowano go w latach 50.

Długie Pobrzeże

Po zobaczeniu Żurawia warto przespacerować się Długim Pobrzeżem, czyli jedyną nadwodną ulicą Gdańska znaną już w XIV wieku. Teraz pełni funkcję deptaka, który ciągnie się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Dawniej miejsce to nazywane było Długim Mostem.

Miejsce to jest wyjątkowo fotogeniczne. Zwłaszcza wieczorem, kiedy światła odbijają się od powierzchni Motławy.

Gdańsk

Bazylika Mariacka

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywany koroną miasta Gdańska, to największa ceglana gotycka świątynia w Europie. Bazylika powstawała przez 159 lat, w latach 1343-1502. Oprócz zwiedzenia świątyni warto wejść na jej 82-metrową wieżę, która jest jednocześnie dzwonnicą. By dotrzeć na wieńczący ją taras widokowy, trzeba pokonać kręte schody o 409 stopniach.

Ulica Mariacka

Bezpośrednio od Bazyliki Mariackiej odchodzi ulica Mariacka. Charakteryzuje się niepowtarzalnym, romantycznym klimatem. Ciągnie się od bazyliki do Bramy Mariackiej. To miejsce idealne na spokojny spacer wśród kamienic.

Molo w Gdańsku Brzeźnie

Wizytę w Gdańsku można połączyć ze spacerem po molo. Molo w Brzeźnie powstało w 1900 roku i początkowo miało 100 metrów długości. W okresie międzywojennym rozrosło się do 215 metrów. Przed I wojną światową można było tam dojechać linią tramwajową. W trakcie wojny zostało rozebrane, później odbudowane i ponownie zniszczone w 1945 roku.

Ostatecznie molo zostało zbudowane przy ulicy Jantarowej (pierwotnie było przedłużeniem ulicy Zdrojowej) w latach 1993-1996.

Park im. Ronalda Reagana

Na miejscu tymczasowych ogródków działkowych powstał w latach 2003-2006 park o powierzchni 85 hektarów. Ten ogromny teren nazwano Parkiem im. Ronalda Reagana. Rozciąga się w zachodniej części pasa nadmorskiego od Brzeźna po Jelitkowo. Znajduje się w nim około pięć i pół kilometra ścieżek dla pieszych i rowerów, pięć placów zabaw, place rekreacyjne, wypoczynkowe i górka saneczkowa.

Co zobaczyć w Gdańsku? Archikatedra Oliwska

Jedną z dzielnic Gdańska wartą odwiedzin jest Oliwa. To tam znajduje się Archikatedra Oliwska, czyli Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda, który wzniesiono w XIII wieku. Była to świątynia cysterska. W 1350 roku odbudowano ją w stylu gotyckim i w tej formie – bez większych zmian – dotrwała do obecnych czasów.

Park Oliwski

W pobliżu Katedry Oliwskiej na powierzchni ponad 11 hektarów rozciąga się Park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Powstał w XVIII wieku na terenie ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Jego wygląd zmieniał się na przestrzeni lat.

Obecnie w Parku Oliwskim zobaczyć można ogród skalny, oranżerię, groty szeptów i kaskadę Potoku Oliwskiego, 112-metrową aleję strzyżonych lip, którą cystersi nazywali Drogą do wieczności, oraz aleję grabową.

Wyjątkowo ciekawe są groty szeptów. Kiedy osoba stojąca w jednej grocie mówi półszeptem, druga osoba – stojąca w drugiej grocie – doskonale ją słyszy. Nie usłyszy ich jednak nikt, kto stoi na zewnątrz.

Park Oliwski w Gdańskukawkin/shutterstock.com

Westerplatte Będąc w Gdańsku trudno pominąć Westerplatte, czyli półwysep przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. To symbol wybuchu II wojny światowej.

Obecnie na 20-metrowym kopcu stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża, który kształtem przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. W okolicy pomnika zobaczyć można wiele zachowanych obiektów. To między innymi wartownie i koszary.

Most Miłości

Jest to tak naprawdę Most Chlebowy, który zbudowany został około 1350 roku. Łączy ulice Kowalską i Korzenną. Nazwę Most Chlebowy zawdzięcza znajdującym się na nim od XIV wieku budynkom, w których sprzedawano chleb. W ostatnich latach zyskał miano Mostu Miłości, na którego balustradach zakochani wieszają kłódki z inicjałami.

Gdańsk – atrakcje turystyczne: falowce na Przymorzu

Na gdańskim Przymorzu znajdzie się również atrakcja dla fanów nowożytnej architektury. To właśnie w tej dzielnicy stoi siedem z ośmiu gdańskich falowców. Najbardziej wyróżnia się ten przy ul. Obrońców Wybrzeża. Jest najprawdopodobniej najdłuższym tego typu budynkiem w Polsce.

Falowiec to typ budynku, który przypomina falę. Wejścia do mieszkań znajdują się w galeriach. Falowiec z ul. Obrońców Wybrzeża powstawał w latach 1970-1973. Liczy aż 860 metrów długości, ma 32 metry wysokości, 10 pięter, 16 klatek schodowych i 1792 mieszkania.

Ciekawe miejsca w Gdańsku: bastiony w opływie Motławy

Tereny te nie są aż tak popularne wśród turystów, chociaż leżą dość blisko ścisłego centrum. Jednak naprawdę warto je odwiedzić – zwłaszcza, jeżeli zależy ci na ciszy, spokoju, zieleni i wodzie. Obszar tego parku to aż 12 hektarów.

Można tam pospacerować po nowożytnych fortyfikacjach zamienionych w tereny parkowe. Zachowane zostały bastiony św. Gertrudy, Żubr, Wilk, Wyskok, Miś i Królik. Obecnie są na nich place wypoczynkowe i punkty widokowe. To niesamowicie klimatyczne miejsce, o którym wielu turystów po prostu nie wie.

Wyspa Sobieszewska

To jedna z trzech wysp polskiego pobrzeża Bałtyku. Oddalona od centrum miasta o 15 minut jazdy samochodem, jest uważana za „gdańskie płuca”. W 1994 r. zyskała status wyspy ekologicznej, dzięki czemu jej przyroda jest zachowywana w naturalnym stanie. Wyspa Sobieszewska zajmuje 35 km kwadratowych. Łączna długość plaż na niej to aż 11 km. W rezerwatach Ptasi Raj oraz Mewia Łacha bytują tysiące gatunków ptaków.

Autor: aw

Pozostałe wiadomości

Nocą w niektórych regionach kraju pojawią się opady deszczu, a także śniegu. Środa również zapowiada się mokro, pochmurno i zimno. Termometry w najcieplejszej chwili dnia wskażą od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Nocą w części kraju może spaść śnieg

Nocą w części kraju może spaść śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zanim zza szczelnej warstwy chmur zacznie przebijać się słońce, czekają nas opady. W części kraju pojawi się deszcz ze śniegiem. Najwyższa temperatura, jakiej spodziewamy się w tym tygodniu, to 10 stopni Celsjusza.

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejna fala złej pogody nadciągnęła nad wschodnią i południową Hiszpanię. Dużymi ulewami jest zagrożona Majorka i obszary przybrzeżne w kontynentalnej części kraju.

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

Źródło:
ENEX, El Pais, tvnmeteo.pl, Reuters

Warunki drogowe w ciągu najbliższej nocy będą niebezpieczne na przeważającym obszarze Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź.

Ostrzeżenia IMGW przed marznącymi opadami. Uwaga na gołoledź!

Ostrzeżenia IMGW przed marznącymi opadami. Uwaga na gołoledź!

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Spłonęło ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Rok 2024 będzie najcieplejszy w historii, gorętszy nawet niż 2023, który pobił wszystkie poprzednie rekordy - powiedziała sekretarz generalna Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Celeste Saulo na rozpoczętym w poniedziałek w Baku szczycie klimatycznym COP29.

"Po raz kolejny ogłaszamy czerwony alert"

"Po raz kolejny ogłaszamy czerwony alert"

Źródło:
PAP

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Do Filipin dotarł tajfun Toraji - kolejny tego typu żywioł, jaki uderzył w ten kraj w ciągu ostatnich kilku tygodni. Wiatr łamał drzewa i pozbawił mieszkańców prądu. Władze ewakuowały kilka tysięcy wiosek zagrożonych osunięciami ziemi i powodziami. Z prognoz meteorologów wynika jednak, że na horyzoncie rysuje się kolejne pogodowe zagrożenie.

Uderzył w nich kolejny tajfun. Ewakuacja kilku tysięcy wiosek

Uderzył w nich kolejny tajfun. Ewakuacja kilku tysięcy wiosek

Źródło:
AP, Rappler, ABS-CBN News

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

W poniedziałek w stolicy Azerbejdżanu, Baku, rozpoczął się oficjalnie międzynarodowy szczyt klimatyczny COP29, który potrwa do 22 listopada. Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda.

"Jesteśmy na drodze do upadku". Rozpoczął się COP29

"Jesteśmy na drodze do upadku". Rozpoczął się COP29

Źródło:
PAP, Reuters

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w niedzielę w spustoszonej w ostatnich tygodniach przez potężny huragan wschodniej części Kuby. Sprzątanie i przywracanie energii elektrycznej trwa też na zachodzie wyspy, którą kilka dni temu nawiedził inny cyklon tropikalny. W dwóch prowincjach odbyły się antyrządowe protesty zdesperowanych brakiem prądu, wody i żywności ludzi.

Kolejny huragan i blackout, teraz trzęsienie ziemi. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"

Kolejny huragan i blackout, teraz trzęsienie ziemi. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański stan Kolorado w ostatnich dniach nawiedziła potężna śnieżyca. W Denver takich opadów śniegu w listopadzie nie widziano od kilku dekad. Z powodu gwałtownej pogody wielu kierowców utknęło w zaspach na autostradach, były też przerwy w dostawie prądu.

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Źródło:
CBS News, Denver7

Część Australii zmaga się z piekielnymi upałami. Są takie miejsca, gdzie prognozowana temperatura na niedzielę może sięgnąć nawet 43 stopnie Celsjusza. Wysokie wartości na termometrach pogarszają zagrożenie pożarowe. W innych regionach kraju spodziewane są burze.

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Źródło:
The Guardian, news.com.au

Tysiące osób zgromadziły się w sobotę w centrum Walencji, by skrytykować działania podejmowane podczas październikowej powodzi, która pochłonęła życie ponad 200 osób. Protestujący domagają się między innymi ustąpienia Carlosa Mazóna, prezydenta wspólnoty autonomicznej.

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

Źródło:
Reuters, AP

W chorwackim Splicie i okolicach jest tak ciepło, że mieszkańcy i turyści sobotę spędzili tak, jakby była pełnia lata - plażując i pływając w morzu.

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Źródło:
Reuters

Dzięki satelitom naukowcy mają każdego dnia dostęp do wielu informacji dotyczących zanikania lądolodów, pożarów roślinności czy koncentracji gazów cieplarnianych na Ziemi. Zdaniem fizyczki atmosfery doktor Aleksandry Kardaś dane te pokazują, jak coraz szybciej nasza planeta się zmienia.

Z orbity widać "narastające zaburzenia" na Ziemi

Z orbity widać "narastające zaburzenia" na Ziemi

Źródło:
PAP