Gdańsk – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i miejsca do zwiedzenia

Aktualizacja:
[object Object]
Tropikalne upały i egzotyczne choroby. Tak może być nad Bałtykiem w 2050 rokuFakty TVN
wideo 2/15

Gdańsk to nie tylko Długi Targ, Żuraw i Fontanna Neptuna. Będąc w tym historycznym mieście warto wybrać się również do Parku Oliwskiego, zobaczyć Falowce na Przymorzu czy przespacerować się bastionami w opływie Motławy. Podpowiadamy, co można zwiedzić w Gdańsku i gdzie wypocząć.

Główną atrakcją turystyczną Gdańska jest Trakt Królewski. Tam można zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki miasta.Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywany koroną miasta Gdańska, to największa ceglana gotycka świątynia w Europie.Długim Pobrzeżem warto przespacerować się wieczorem – to wtedy zdjęcia będą najbardziej klimatyczne.

Nieoczywistymi atrakcjami Gdańska są między innymi falowce czy bastiony w opływie Motławy.Na będącej częścią Gdańska Wyspie Sobieszewskiej łączna długość plaż to aż 11 km. Droga Królewska, Trakt Królewski Przejście Drogą Królewską, czyli ulicą Długą i Długim Targiem, gwarantuje możliwość zobaczenia wszystkich głównych zabytków w Gdańsku. Trasa zaczyna się przy Bramie Wyżynnej, a kończy przy Zielonej Bramie. Przy ulicy Długiej zobaczyć można typowe dla Gdańska kamienice o wąskich fasadach zwieńczonych szczytami lub attykami. Budynki są bogato zdobione herbami, figurami alegorycznymi i antycznymi postaciami. Długi Targ to natomiast miejsce, gdzie wzniesiono najważniejsze budynki – Ratusz i Dwór Artusa.

ZOBACZ TEŻ: Odkrywaj województwo pomorskie z Reporterami 24

Ratusz Głównego Miasta

Dawniej była to siedziba władz miasta. Budowano ją w latach 1379-1492. Ratusz stoi u zbiegu Długiego Targu i ulicy Długiej. Hełm wieży zwieńczony jest metalowym, złoconym posągiem króla Zygmunta Augusta. Na południowo-wschodniej części wieży (narożnik przy zbiegu ulic Długiej i Kramarskiej) zobaczyć można również zegar słoneczny. Powstał w drugiej połowie XVI wieku.

Dwór Artusa

Spacerując Długim Targiem, nie sposób nie zauważyć okazałego budynku – Dworu Artusa. Budynki tego typu powstawały w całej Europie i były miejscami spotkań zamożnego patrycjatu, kupców i rzemieślników. Wzorowano je na legendarnym Okrągłym Stole rycerzy króla Artura. Dwór po pożarze w 1552 roku otrzymał nową fasadę.

Fontanna Neptuna

Przed Dworem Artusa od 1633 roku stoi niekwestionowany symbol Gdańska – Fontanna Neptuna. Autorem projektu był Abraham van den Blocke. W XVIII wieku fontanna została nieco zmodyfikowana i odnowiona w stylu rokoko. Neptun, bóg mórz i oceanów, jest nawiązaniem do połączenia Gdańska z morzem.

Neptun i starówka w GdańskuShutterstock

Brama Żuraw

Podczas spaceru nad Motławą na pewno zwrócisz uwagę na wielką drewnianą budowlę – będzie to żuraw, największy dźwig portowy średniowiecznej Europy. Służył do przeładowywania towarów i balastu na statki, pełnił również funkcję bramy miejskiej. Wygląd, jaki możemy oglądać obecnie, uzyskano w latach 1442–1444. Po pożarze z 1945 roku odbudowano go w latach 50.

Długie Pobrzeże

Po zobaczeniu Żurawia warto przespacerować się Długim Pobrzeżem, czyli jedyną nadwodną ulicą Gdańska znaną już w XIV wieku. Teraz pełni funkcję deptaka, który ciągnie się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Dawniej miejsce to nazywane było Długim Mostem.

Miejsce to jest wyjątkowo fotogeniczne. Zwłaszcza wieczorem, kiedy światła odbijają się od powierzchni Motławy.

Gdańsk

Bazylika Mariacka

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywany koroną miasta Gdańska, to największa ceglana gotycka świątynia w Europie. Bazylika powstawała przez 159 lat, w latach 1343-1502. Oprócz zwiedzenia świątyni warto wejść na jej 82-metrową wieżę, która jest jednocześnie dzwonnicą. By dotrzeć na wieńczący ją taras widokowy, trzeba pokonać kręte schody o 409 stopniach.

Ulica Mariacka

Bezpośrednio od Bazyliki Mariackiej odchodzi ulica Mariacka. Charakteryzuje się niepowtarzalnym, romantycznym klimatem. Ciągnie się od bazyliki do Bramy Mariackiej. To miejsce idealne na spokojny spacer wśród kamienic.

Molo w Gdańsku Brzeźnie

Wizytę w Gdańsku można połączyć ze spacerem po molo. Molo w Brzeźnie powstało w 1900 roku i początkowo miało 100 metrów długości. W okresie międzywojennym rozrosło się do 215 metrów. Przed I wojną światową można było tam dojechać linią tramwajową. W trakcie wojny zostało rozebrane, później odbudowane i ponownie zniszczone w 1945 roku.

Ostatecznie molo zostało zbudowane przy ulicy Jantarowej (pierwotnie było przedłużeniem ulicy Zdrojowej) w latach 1993-1996.

Park im. Ronalda Reagana

Na miejscu tymczasowych ogródków działkowych powstał w latach 2003-2006 park o powierzchni 85 hektarów. Ten ogromny teren nazwano Parkiem im. Ronalda Reagana. Rozciąga się w zachodniej części pasa nadmorskiego od Brzeźna po Jelitkowo. Znajduje się w nim około pięć i pół kilometra ścieżek dla pieszych i rowerów, pięć placów zabaw, place rekreacyjne, wypoczynkowe i górka saneczkowa.

Co zobaczyć w Gdańsku? Archikatedra Oliwska

Jedną z dzielnic Gdańska wartą odwiedzin jest Oliwa. To tam znajduje się Archikatedra Oliwska, czyli Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda, który wzniesiono w XIII wieku. Była to świątynia cysterska. W 1350 roku odbudowano ją w stylu gotyckim i w tej formie – bez większych zmian – dotrwała do obecnych czasów.

Park Oliwski

W pobliżu Katedry Oliwskiej na powierzchni ponad 11 hektarów rozciąga się Park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Powstał w XVIII wieku na terenie ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Jego wygląd zmieniał się na przestrzeni lat.

Obecnie w Parku Oliwskim zobaczyć można ogród skalny, oranżerię, groty szeptów i kaskadę Potoku Oliwskiego, 112-metrową aleję strzyżonych lip, którą cystersi nazywali Drogą do wieczności, oraz aleję grabową.

Wyjątkowo ciekawe są groty szeptów. Kiedy osoba stojąca w jednej grocie mówi półszeptem, druga osoba – stojąca w drugiej grocie – doskonale ją słyszy. Nie usłyszy ich jednak nikt, kto stoi na zewnątrz.

Park Oliwski w Gdańskukawkin/shutterstock.com

Westerplatte Będąc w Gdańsku trudno pominąć Westerplatte, czyli półwysep przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. To symbol wybuchu II wojny światowej.

Obecnie na 20-metrowym kopcu stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża, który kształtem przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. W okolicy pomnika zobaczyć można wiele zachowanych obiektów. To między innymi wartownie i koszary.

Most Miłości

Jest to tak naprawdę Most Chlebowy, który zbudowany został około 1350 roku. Łączy ulice Kowalską i Korzenną. Nazwę Most Chlebowy zawdzięcza znajdującym się na nim od XIV wieku budynkom, w których sprzedawano chleb. W ostatnich latach zyskał miano Mostu Miłości, na którego balustradach zakochani wieszają kłódki z inicjałami.

Gdańsk – atrakcje turystyczne: falowce na Przymorzu

Na gdańskim Przymorzu znajdzie się również atrakcja dla fanów nowożytnej architektury. To właśnie w tej dzielnicy stoi siedem z ośmiu gdańskich falowców. Najbardziej wyróżnia się ten przy ul. Obrońców Wybrzeża. Jest najprawdopodobniej najdłuższym tego typu budynkiem w Polsce.

Falowiec to typ budynku, który przypomina falę. Wejścia do mieszkań znajdują się w galeriach. Falowiec z ul. Obrońców Wybrzeża powstawał w latach 1970-1973. Liczy aż 860 metrów długości, ma 32 metry wysokości, 10 pięter, 16 klatek schodowych i 1792 mieszkania.

Ciekawe miejsca w Gdańsku: bastiony w opływie Motławy

Tereny te nie są aż tak popularne wśród turystów, chociaż leżą dość blisko ścisłego centrum. Jednak naprawdę warto je odwiedzić – zwłaszcza, jeżeli zależy ci na ciszy, spokoju, zieleni i wodzie. Obszar tego parku to aż 12 hektarów.

Można tam pospacerować po nowożytnych fortyfikacjach zamienionych w tereny parkowe. Zachowane zostały bastiony św. Gertrudy, Żubr, Wilk, Wyskok, Miś i Królik. Obecnie są na nich place wypoczynkowe i punkty widokowe. To niesamowicie klimatyczne miejsce, o którym wielu turystów po prostu nie wie.

Wyspa Sobieszewska

To jedna z trzech wysp polskiego pobrzeża Bałtyku. Oddalona od centrum miasta o 15 minut jazdy samochodem, jest uważana za „gdańskie płuca”. W 1994 r. zyskała status wyspy ekologicznej, dzięki czemu jej przyroda jest zachowywana w naturalnym stanie. Wyspa Sobieszewska zajmuje 35 km kwadratowych. Łączna długość plaż na niej to aż 11 km. W rezerwatach Ptasi Raj oraz Mewia Łacha bytują tysiące gatunków ptaków.

Autor: aw

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels