Gdańsk – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i miejsca do zwiedzenia

Aktualizacja:
[object Object]
Tropikalne upały i egzotyczne choroby. Tak może być nad Bałtykiem w 2050 rokuFakty TVN
wideo 2/15

Gdańsk to nie tylko Długi Targ, Żuraw i Fontanna Neptuna. Będąc w tym historycznym mieście warto wybrać się również do Parku Oliwskiego, zobaczyć Falowce na Przymorzu czy przespacerować się bastionami w opływie Motławy. Podpowiadamy, co można zwiedzić w Gdańsku i gdzie wypocząć.

Główną atrakcją turystyczną Gdańska jest Trakt Królewski. Tam można zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki miasta.Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywany koroną miasta Gdańska, to największa ceglana gotycka świątynia w Europie.Długim Pobrzeżem warto przespacerować się wieczorem – to wtedy zdjęcia będą najbardziej klimatyczne.

Nieoczywistymi atrakcjami Gdańska są między innymi falowce czy bastiony w opływie Motławy.Na będącej częścią Gdańska Wyspie Sobieszewskiej łączna długość plaż to aż 11 km. Droga Królewska, Trakt Królewski Przejście Drogą Królewską, czyli ulicą Długą i Długim Targiem, gwarantuje możliwość zobaczenia wszystkich głównych zabytków w Gdańsku. Trasa zaczyna się przy Bramie Wyżynnej, a kończy przy Zielonej Bramie. Przy ulicy Długiej zobaczyć można typowe dla Gdańska kamienice o wąskich fasadach zwieńczonych szczytami lub attykami. Budynki są bogato zdobione herbami, figurami alegorycznymi i antycznymi postaciami. Długi Targ to natomiast miejsce, gdzie wzniesiono najważniejsze budynki – Ratusz i Dwór Artusa.

ZOBACZ TEŻ: Odkrywaj województwo pomorskie z Reporterami 24

Ratusz Głównego Miasta

Dawniej była to siedziba władz miasta. Budowano ją w latach 1379-1492. Ratusz stoi u zbiegu Długiego Targu i ulicy Długiej. Hełm wieży zwieńczony jest metalowym, złoconym posągiem króla Zygmunta Augusta. Na południowo-wschodniej części wieży (narożnik przy zbiegu ulic Długiej i Kramarskiej) zobaczyć można również zegar słoneczny. Powstał w drugiej połowie XVI wieku.

Dwór Artusa

Spacerując Długim Targiem, nie sposób nie zauważyć okazałego budynku – Dworu Artusa. Budynki tego typu powstawały w całej Europie i były miejscami spotkań zamożnego patrycjatu, kupców i rzemieślników. Wzorowano je na legendarnym Okrągłym Stole rycerzy króla Artura. Dwór po pożarze w 1552 roku otrzymał nową fasadę.

Fontanna Neptuna

Przed Dworem Artusa od 1633 roku stoi niekwestionowany symbol Gdańska – Fontanna Neptuna. Autorem projektu był Abraham van den Blocke. W XVIII wieku fontanna została nieco zmodyfikowana i odnowiona w stylu rokoko. Neptun, bóg mórz i oceanów, jest nawiązaniem do połączenia Gdańska z morzem.

Neptun i starówka w GdańskuShutterstock

Brama Żuraw

Podczas spaceru nad Motławą na pewno zwrócisz uwagę na wielką drewnianą budowlę – będzie to żuraw, największy dźwig portowy średniowiecznej Europy. Służył do przeładowywania towarów i balastu na statki, pełnił również funkcję bramy miejskiej. Wygląd, jaki możemy oglądać obecnie, uzyskano w latach 1442–1444. Po pożarze z 1945 roku odbudowano go w latach 50.

Długie Pobrzeże

Po zobaczeniu Żurawia warto przespacerować się Długim Pobrzeżem, czyli jedyną nadwodną ulicą Gdańska znaną już w XIV wieku. Teraz pełni funkcję deptaka, który ciągnie się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Dawniej miejsce to nazywane było Długim Mostem.

Miejsce to jest wyjątkowo fotogeniczne. Zwłaszcza wieczorem, kiedy światła odbijają się od powierzchni Motławy.

Gdańsk

Bazylika Mariacka

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywany koroną miasta Gdańska, to największa ceglana gotycka świątynia w Europie. Bazylika powstawała przez 159 lat, w latach 1343-1502. Oprócz zwiedzenia świątyni warto wejść na jej 82-metrową wieżę, która jest jednocześnie dzwonnicą. By dotrzeć na wieńczący ją taras widokowy, trzeba pokonać kręte schody o 409 stopniach.

Ulica Mariacka

Bezpośrednio od Bazyliki Mariackiej odchodzi ulica Mariacka. Charakteryzuje się niepowtarzalnym, romantycznym klimatem. Ciągnie się od bazyliki do Bramy Mariackiej. To miejsce idealne na spokojny spacer wśród kamienic.

Molo w Gdańsku Brzeźnie

Wizytę w Gdańsku można połączyć ze spacerem po molo. Molo w Brzeźnie powstało w 1900 roku i początkowo miało 100 metrów długości. W okresie międzywojennym rozrosło się do 215 metrów. Przed I wojną światową można było tam dojechać linią tramwajową. W trakcie wojny zostało rozebrane, później odbudowane i ponownie zniszczone w 1945 roku.

Ostatecznie molo zostało zbudowane przy ulicy Jantarowej (pierwotnie było przedłużeniem ulicy Zdrojowej) w latach 1993-1996.

Park im. Ronalda Reagana

Na miejscu tymczasowych ogródków działkowych powstał w latach 2003-2006 park o powierzchni 85 hektarów. Ten ogromny teren nazwano Parkiem im. Ronalda Reagana. Rozciąga się w zachodniej części pasa nadmorskiego od Brzeźna po Jelitkowo. Znajduje się w nim około pięć i pół kilometra ścieżek dla pieszych i rowerów, pięć placów zabaw, place rekreacyjne, wypoczynkowe i górka saneczkowa.

Co zobaczyć w Gdańsku? Archikatedra Oliwska

Jedną z dzielnic Gdańska wartą odwiedzin jest Oliwa. To tam znajduje się Archikatedra Oliwska, czyli Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda, który wzniesiono w XIII wieku. Była to świątynia cysterska. W 1350 roku odbudowano ją w stylu gotyckim i w tej formie – bez większych zmian – dotrwała do obecnych czasów.

Park Oliwski

W pobliżu Katedry Oliwskiej na powierzchni ponad 11 hektarów rozciąga się Park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Powstał w XVIII wieku na terenie ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Jego wygląd zmieniał się na przestrzeni lat.

Obecnie w Parku Oliwskim zobaczyć można ogród skalny, oranżerię, groty szeptów i kaskadę Potoku Oliwskiego, 112-metrową aleję strzyżonych lip, którą cystersi nazywali Drogą do wieczności, oraz aleję grabową.

Wyjątkowo ciekawe są groty szeptów. Kiedy osoba stojąca w jednej grocie mówi półszeptem, druga osoba – stojąca w drugiej grocie – doskonale ją słyszy. Nie usłyszy ich jednak nikt, kto stoi na zewnątrz.

Park Oliwski w Gdańskukawkin/shutterstock.com

Westerplatte Będąc w Gdańsku trudno pominąć Westerplatte, czyli półwysep przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. To symbol wybuchu II wojny światowej.

Obecnie na 20-metrowym kopcu stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża, który kształtem przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. W okolicy pomnika zobaczyć można wiele zachowanych obiektów. To między innymi wartownie i koszary.

Most Miłości

Jest to tak naprawdę Most Chlebowy, który zbudowany został około 1350 roku. Łączy ulice Kowalską i Korzenną. Nazwę Most Chlebowy zawdzięcza znajdującym się na nim od XIV wieku budynkom, w których sprzedawano chleb. W ostatnich latach zyskał miano Mostu Miłości, na którego balustradach zakochani wieszają kłódki z inicjałami.

Gdańsk – atrakcje turystyczne: falowce na Przymorzu

Na gdańskim Przymorzu znajdzie się również atrakcja dla fanów nowożytnej architektury. To właśnie w tej dzielnicy stoi siedem z ośmiu gdańskich falowców. Najbardziej wyróżnia się ten przy ul. Obrońców Wybrzeża. Jest najprawdopodobniej najdłuższym tego typu budynkiem w Polsce.

Falowiec to typ budynku, który przypomina falę. Wejścia do mieszkań znajdują się w galeriach. Falowiec z ul. Obrońców Wybrzeża powstawał w latach 1970-1973. Liczy aż 860 metrów długości, ma 32 metry wysokości, 10 pięter, 16 klatek schodowych i 1792 mieszkania.

Ciekawe miejsca w Gdańsku: bastiony w opływie Motławy

Tereny te nie są aż tak popularne wśród turystów, chociaż leżą dość blisko ścisłego centrum. Jednak naprawdę warto je odwiedzić – zwłaszcza, jeżeli zależy ci na ciszy, spokoju, zieleni i wodzie. Obszar tego parku to aż 12 hektarów.

Można tam pospacerować po nowożytnych fortyfikacjach zamienionych w tereny parkowe. Zachowane zostały bastiony św. Gertrudy, Żubr, Wilk, Wyskok, Miś i Królik. Obecnie są na nich place wypoczynkowe i punkty widokowe. To niesamowicie klimatyczne miejsce, o którym wielu turystów po prostu nie wie.

Wyspa Sobieszewska

To jedna z trzech wysp polskiego pobrzeża Bałtyku. Oddalona od centrum miasta o 15 minut jazdy samochodem, jest uważana za „gdańskie płuca”. W 1994 r. zyskała status wyspy ekologicznej, dzięki czemu jej przyroda jest zachowywana w naturalnym stanie. Wyspa Sobieszewska zajmuje 35 km kwadratowych. Łączna długość plaż na niej to aż 11 km. W rezerwatach Ptasi Raj oraz Mewia Łacha bytują tysiące gatunków ptaków.

Autor: aw

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W piątek 25.04 nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silny wiatr.

Gdzie jest burza? Grzmi i obficie pada

Gdzie jest burza? Grzmi i obficie pada

Źródło:
tvnmeteo.pl

W świetle najnowszych wyliczeń amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS wyraźnie widać, że początek majówki będzie przyjemny, choć umiarkowanie ciepły. Potem w pogodzie ma zadziać się więcej.

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Źródło:
TVN24+

Mieszkańcy południowych regionów Polski powinni dziś uważnie obserwować niebo - mówią synoptycy. Najbliższe godziny mogą przynieść tam kolejne porcje obfitych opadów deszczu. O szczegółach opowiada Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

"Uważnie patrzyłbym w niebo. To jeszcze nie koniec tych opadów"

"Uważnie patrzyłbym w niebo. To jeszcze nie koniec tych opadów"

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi. W południowej części kraju mogą dziś wystąpić silne opady deszczu oraz burze. Z kolei w nocy i nad ranem w wielu regionach pojawią się przymrozki. Sprawdź szczegóły.

Silny deszcz z burzami i przymrozki. Są nowe ostrzeżenia IMGW

Silny deszcz z burzami i przymrozki. Są nowe ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Źródło:
CNN, TVN24, G1 Globo

Od soboty turyści ponownie będą mogli zwiedzać Jaskinię Mroźną w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Każdego roku to miejsce jest zamykane na okres zimowy, który przypada na okres od 1 listopada od 25 kwietnia. W tym czasie służy jako schronienie dla zimujących nietoperzy.

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Źródło:
PAP, TPN

Pogoda na dziś. Piątek 25.04 zapowiada się znacznie spokojniej niż czwartek, chociaż miejscami wciąż może zagrzmieć i spaść więcej deszczu. Na termometrach zobaczymy od 10 do 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek, 25.04. Miejscami przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - piątek, 25.04. Miejscami przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burzowa aura nie pozostanie z nami na długo. Już w weekend chmury się rozwieją, a pogoda będzie sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Na horyzoncie widać także wzrost temperatury.

Kiedy front opuści Polskę. Pogoda na 5 dni

Kiedy front opuści Polskę. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+

Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Źródło:
ALAS, PAP, THE Guardian, NPR, CBS News

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Źródło:
PAP

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News