Gatunki pająków w Polsce (i ich jadowitość) to temat, który interesuje wiele osób. Niektórzy reagują na pająki strachem lub obrzydzeniem, jednak są to bardzo pożyteczne stworzenia. Żywią się bowiem działającymi ludziom na nerwy owadami - między innymi komarami. Jakie są rodzaje pająków w Polsce?
W Polsce żyje ponad 800 gatunków pająków.
Niemal wszystkie pająki mieszkające w Polsce są jadowite.
W swoim domu najczęściej spotkasz kątnika lub nasosznika trzęsia.
Gatunki pająków w Polsce
Pająki (gromada pajęczaków) to stawonogi, które żyją głównie na lądzie. Na całym świecie jest niemal 50 tysięcy pająków, w Polsce poznano ponad 800 gatunków. Często mylone z pająkami są kosarze, które również są pajęczakami.
Samice pająków mają często większy rozmiar niż samce. Ciało pająków dzieli się na głowotułów i odwłok, które połączone są stylikiem. Większość pająków produkuje jad. Pająki są drapieżnikami, a ich pożywienie są głównie owady i drobne bezkręgowce.
Pająki jadowite w Polsce
Niemal wszystkie pająki występujące w Polsce są jadowite. Nie oznacza to jednak, że są dla człowieka śmiertelnie niebezpieczne. W wielu przypadkach pająki są zbyt małe, żeby przebić ludzką skórę. Są jednak takie gatunki, który mają tę umiejętność. Ukąszenie pająka może być bolesne, może też wywołać reakcję alergiczną. Większość gatunków jest jednak łagodna i nie atakuje bez przyczyny. Dlatego warto obchodzić się z nimi delikatnie.
Mimo tego, że pająki u wielu osób wywołują strach czy obrzydzenie, trzeba pamiętać, że są to bardzo pożyteczne zwierzęta. Żywią się one irytującymi z punktu widzenia człowieka owadami – meszkami, komarami czy muchówkami.
Pająki dużym problemem będą dla osoby cierpiącej na arachnofobię, czyli bardzo silny lęk przed pająkami.
Polskie pająki domowe
Nie sposób wymienić wszystkich spośród kilkuset gatunków występujących w Polsce. Jest jednak kilka, które spotkać można najczęściej w domach, ogrodach czy podczas spaceru.
Kątnik domowy mniejszy
Pająk ten dorasta do 1-1,2 cm (bez nóg). Na karapaksie zobaczyć można dwa ciemne pasy, a ciało kątnika pokryte jest włoskami. Nie jest to najbardziej urodziwy pająk, ponieważ ubarwienie to mieszanina szarości, czerni i brązu. Najczęściej spotkasz go w kątach i trudno dostępnych zakamarkach domów. Żywi się między innymi muchami, komarami czy rybikami cukrowymi.
Kątnik domowy większy
To jeden z największych pająków w Polsce. Rozpiętość nóg dorosłego osobnika może dochodzić do 8 cm. Wyglądem przypomina kątnika mniejszego, jednak na jego odwłoku znajduje się charakterystyczny żółty wzór. Na całym ciele kątnika zobaczysz włoski. Pająk ten szczególnie upodobał sobie ciemne zakamarki twojego mieszkania, ale możesz go znaleźć również w ogródku. Kiedy kątnik nocą wyrusza na poszukiwanie partnerki, może wpaść do wanny lub umywalki.
Kątnik domowy większy może przebić ludzką skórę, a jego ukąszenie może skutkować bólem i obrzękiem. Do ukąszenia dochodzi zwykle w sytuacji zagrożenia dla pająka, kątniki nie atakują bez powodu.
Nasosznik trzęś
Tego pająka nie sposób nie znać. Głowotułów tego pająka jest niemal przezroczysty, a jego nogi są bardzo cienkie i długie. Przez swój wygląd mogą być mylone z kosarzami. Nasosznik mieszka blisko człowieka - piwnicach, garażach, łazienkach i ciemnych zakamarkach innych pomieszczeń domu.
Sidlisz piwniczny
To niemal całkowicie czarny pająk z krótkimi odnóżami. Dorasta do 1,5-1,6 cm. Znaleźć go można najczęściej w wilgotnych i ciepłych piwnicach. Trafisz na niego też pod kamieniami i w jaskiniach. Po ukąszeniu może pojawić się bolesne zaczerwienienie.
Zyzuś tłuścioch
Wyglądem przypomina nieco czarną wdowę. Jednak podobieństwo kończy się tylko na wyglądzie. Zyzusie osiągają około 7-8 mm długości i mają ciemno-brunatne głowotułowie. Wokół odwłoka biegnie szaro-biały pas, który jest dla zuzusia charakterystyczny. Zyzusie chętnie mieszkają w ludzkich domach – w piwnicach, pod parapetami, na strychach.
Krzyżak ogrodowy
To jeden z najbardziej znanych w Polsce pająków. Na jego odwłoku zobaczyć można charakterystyczną białą plamę. Jest to dość duży pająk - jego długość wynosi 0,8-1,7 cm. Spotkasz go – jak sama nazwa wskazuje – w ogrodzie, ale też na pajęczynie rozwieszonej między drzewami w lesie. Sama pajęczyna jest kolista i ma promienisty układ nici. Najczęściej wisi na wysokości wzroku człowieka. Krzyżak potrafi przebić się przez ludzką skórę i ukąsić.
Tygrzyk paskowany
To bardzo charakterystyczny polski pająk - pokryty jest srebrzystym włosiem, a jego odwłok jest jaskrawożółty z czarnymi poprzecznymi prążkami. Wyglądem przypomina osę. Znaleźć go można na nasłonecznionych, wilgotnych łąkach. Tygrzyk potrafi przebić ludzką skórę, a jego ukąszenie jest bolesne.
Skakuny
Są to pająki o niewielkich rozmiarach (0,2-1,2 cm). Ich cechą charakterystyczną są oczy - znajdują się bowiem w przedniej części głowotułowia i po jego bokach. Skakuny dzięki grubym i mocnym nogom mogą skakać nawet na kilkadziesiąt centymetrów.
Poskocz krasny
Pająkiem, którego spotkać jest bardzo trudno, jest poskocz krasny, czyli pająk z czerwonym odwłokiem i białymi obrączkami na nogach. W Polsce objęty jest częściową ochroną gatunkową.
Autor: aw / Źródło: insektarium.net, Inspekcja Ochrony Środowiska
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock