- Na Mazurach powinny powsta膰 le艣ne uzdrowiska oferuj膮ce "leczenie lasem" - uwa偶aj膮 botanicy z Uniwersytetu Warmi艅sko-Mazurskiego. To w艂a艣nie oni, jako jedni z pierwszych w Polsce, zaj臋li si臋 metod膮 "forest therapy", czyli badaniem pozytywnego wp艂ywu lasu na ludzkie zdrowie.
Pomys艂, 偶eby mieszka艅cy wielkich miast mogli uczestniczy膰 na Mazurach w tzw. drzewoterapii, pojawi艂 si臋 dzi臋ki wsp贸艂pracy Regionalnej Dyrekcji Las贸w Pa艅stwowych w Olsztynie z Uniwersytetem Warmi艅sko-Mazurskim.
"Forest therapy" na Mazurach
Krystyna Kuszewska z wydzia艂u Biologii UWM, kt贸ra zainteresowa艂a olszty艅skich le艣nik贸w badaniami wp艂ywu lasu na popraw臋 samopoczucia i stanu zdrowia m贸wi, 偶e metoda "forest therapy" jest coraz popularniejsza na 艣wiecie. Dotychczas jednak nie zainteresowali si臋 ni膮 polscy naukowcy.
- Drzewoterapia mo偶e z powodzeniem rozwija膰 si臋 w naszym kraju, a Mazury, ze wzgl臋du na swoj膮 specyfik臋, maj膮 do tego wprost wymarzone warunki - powiedzia艂a Kuszewska. Wed艂ug niej wypoczywaj膮cy w le艣nych o艣rodkach mogliby, w razie potrzeb, otrzyma膰 fachow膮 pomoc przeszkolonych terapeut贸w.
- Las jest doskona艂ym organizmem, wp艂ywaj膮cym na nasze samopoczucie - stwierdzi艂 Marcin 呕urkowski z Regionalnej Dyrekcji Las贸w Pa艅stwowych w Olsztynie. Zaznaczy艂 r贸wnie偶, 偶e dzi臋ki wydzielanym przez drzewa fitoncydom i olejkom eterycznym w le艣nym powietrzu jest o po艂ow臋 mniej bakterii ni偶 w miejskim.
Las zmniejsza stres
Badania Japo艅czyk贸w, pionier贸w metody "forest therapy", udowodni艂y, 偶e nawet kr贸tki pobyt w lesie powoduje wyra藕ny spadek hormonu stresu. Spacer w艣r贸d drzew, nazywany "le艣n膮 k膮piel膮", pozwala zachowa膰 r贸wnowag臋 psychiczn膮, wzmacnia uk艂ad odporno艣ciowy i pobudza organizm do odnowy.
Zaobserwowano r贸wnie偶 r贸偶nice w oddzia艂ywaniu poszczeg贸lnych typ贸w las贸w. Bory sosnowe uspokajaj膮, obni偶aj膮 ci艣nienie i wspomagaj膮 uk艂ad oddechowy. Li艣ciaste gr膮dy pobudzaj膮, poprawiaj膮 nastr贸j i wspomagaj膮 zdolno艣膰 koncentracji.
W wielu krajach podj臋to pr贸by wykorzystania "le艣nych k膮pieli" wo przypadkach autyzmu, depresji, niepe艂nosprawno艣ci i dolegliwo艣ci zwi膮zanych z podesz艂ym wiekiem. Uruchomiono tak偶e o艣rodki terapeutyczne dla uzale偶nionych, kt贸re realizuj膮 programy "Spotkaj drzewo". W samej tylko Japonii o艣rdk贸w "forest therapy" jest a偶 30.
Polacy lubi膮 stare lasy
Piotra Go艂os z Instytutu Badawczego Le艣nictwa w Warszawie uwa偶a, 偶e zainteresowanie "forest therapy" mog艂oby stanowi膰 kolejn膮 form臋 dotarcia do 艣wiadomo艣ci spo艂ecze艅stwa z informacjami, jak膮 rol臋 w 偶yciu cz艂owieka pe艂ni las.
Instytut przeprowadzi艂 badania ankietowe i okre艣li艂 model drzewostanu, jaki Polacy uznaj膮 za najlepsze miejsce dla wypoczynku i rekreacji. - Ankietowani opisali go jako las wysoki, stary, z du偶膮 ilo艣ci膮 艣wiat艂a, o mieszanym sk艂adzie gatunkowym i bogatym runie le艣nym - powiedzia艂 Go艂os.
Autor: map//aq / 殴r贸d艂o: PAP