Wykryto niewielkie fale tsunami po podwodnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7, które nawiedziło w poniedziałek rano czasu lokalnego okolice Nowej Kaledonii na Oceanie Spokojnym - poinformował Reuters.
Po podmorskim trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7, które nawiedziło wyspy leżące na Oceanie Spokojnym: Nową Kaledonię i Vanuatu, zaobserwowano fale tsunami na tych terytoriach - poinformowało Pacyficzne Centrum Ostrzeżeń o Tsunami (Pacific Tsunami Warning Center).
Mogły one dochodzić do wysokości jednego metra w części Nowej Kaledonii. Nieco mniejsze fale odnotowano w Vanuatu.
Według informacji przekazanych przez Pacyficzne Centrum Ostrzeżeń o Tsunami poziom morza może się wahać w ciągu najbliższych kilku godzin. Aktualnie nie ma już zagrożenia.
Trzęsienie odczuwalne na lądzie
Do podmorskiego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 doszło w odległości 82 kilometrów na wschód od Wysp Lojalności stanowiących część Nowej Kaledonii o godzinie 9.43 czasu lokalnego, w poniedziałek. Początkowo jego magnitudę określano jako 7.3.
- Trochę się boimy. Mieliśmy trzęsienie ziemi poprzedniej nocy, a dzisiejsze było dość duże - mówił Wayan Rigault, kierownik do spraw komunikacji w jednym z hoteli na wyspie Mare. Dodał, że nie odnotowano żadnych szkód, ale hotelowi goście byli przygotowani na ewentualną ewakuację.
Nowa Kaledonia jest położona 1400 km na wschód od Australii i 1500 km na północny zachód od Nowej Zelandii.
Autor: //aw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: USGS