Fala mrozów w Polsce

Fala mrozów w Polsce

Ofiary śmiertelne, awarie prądu, z którymi zmagały się dziesiątki tysięcy odbiorców, rekordowe opóźnienia pociągów. Początek trzeciej dekady stycznia 2014 roku to czas, w którym Polskę nawiedziła fala mrozów, mająca wiele przykrych konsekwencji.

W niedzielę 19 stycznia Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo, poinformował w prognozie 16-dniowej o nadchodzących mrozach.

Spadek temperatur rzeczywiście nastąpił, a wszystko za sprawą wyżu znad Rosji, który sprowadzał mroźne powietrze nad północno-wschodnią część kraju. Do południowych i zachodnich krańców Polski dopływało wówczas cieplejsze powietrze polarno-morskie, przez co tam temperatury były nieco wyższe.

Poniedziałek, 20 stycznia: zrywały się oblodzone linie energetyczne

O ile w niedzielę 19 stycznia termometry wskazywały w najcieplejszym momencie dnia od -9 st. C na Suwalszczyźnie do 7 st. C w Małopolsce, o tyle w poniedziałek 20 stycznia lokalnie mróz był już dwucyfrowy.

Nie tylko Suwalszczyzna była zimna. Tego dnia gołoledź i marznąca mżawka utrudniały poruszanie się po drogach w województwie świętokrzyskim i lubelskim. Na trasach krajowych i wojewódzkich pracowało wówczas 38 piaskarek i solarek. Śliska nawierzchnia stała się ogromnym problemem dla tirów, które nie mogły poradzić sobie z podjazdem pod wzniesienia na trasach krajowych i wojewódzkich.

Z powodu oblodzeń odnotowano również wiele interwencji pogotowia ratunkowego. Aż ponad 100 wezwań do urazów zanotowało w poniedziałek późnym popołudniem i wieczorem szczecińskie pogotowie ratunkowe.

Problemem stały się także awarie w dostępie do prądu. Ponad 30 gospodarstw w województwie lubelskim pozostawało bez dostaw energii elektrycznej. Wszystko dlatego, że rwały się obciążone lodem linie energetyczne, uszkodzenia powodowały też łamiące się drzewa i konary, które upadały na przewody.

Agnieszka Cegielska wyjaśnia, dlaczego pojawiają się opady marznącego deszczu
Agnieszka Cegielska wyjaśnia, dlaczego pojawiają się opady marznącego deszczutvn24

Ponad tysiąc minut opóźnienia

Tego dnia doszło również do awarii trakcji kolejowej w Ostrowie Wielkopolskim. W efekcie czego powstały wielogodzinne opóźnienia pociągów na terenie całego kraju. - Trwa odladzanie sieci trakcyjnej, wszystkie nasze służby intensywnie pracują - informował Zbigniew Wolny, rzecznik PKP PLK S.A.

Biuro prasowe PKP PLK podało w poniedziałek po południu, że marznący deszcz spowodował w poniedziałek oblodzenie sieci trakcyjnej w 57 miejscach w całej Polsce, wskutek czego 82 składy odnotowały opóźnienia przekraczające 60 minut. Tego dnia, na tablicach dworca kolejowego w Poznaniu informowano nawet o 600-minutowych opóźnieniach. Jak się później okazało - to wcale nie był rekord. Największe opóźnienie, sięgające 1100 minut, odnotował pociąg relacji Warszawa-Jelenia Góra

Jak informowała Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo, w poniedziałek w najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci w wielu miejscach kraju spadły poniżej -10 st. C. Jeszcze mroźniej zrobiło się w nocy z 20 na 21 stycznia. Wówczas temperatura spadła do około -17 st. C na północnym wschodzie. "Cieplej" było na Dolnym Śląsku, gdzie odnotowano wartości rzędu -4 st. C.

Niestety nie był to jednorazowy spadek wartości temperatur, synoptycy informowali o tym, że przez kolejnych kilka nocy słupki rtęci będą wędrować jeszcze niżej. Tak też się stało.

Wtorek, 18 stycznia: dalszy brak prądu

We wtorek o poranku około 18 tys. odbiorców z Podkarpacia pozostawało bez prądu - informowała spółka PGE Dystrybucja. Z kolei na Ziemi Łódzkiej blisko 11,3 tys. gospodarstw nie miało dostępu do elektryczności. Również w województwie świętokrzyskim odnotowano awarie linii energetycznych. PGE Dystrybucja informowała o 27 tys. gospodarstw bez prądu. Powodem awarii nadal było oblodzenie linii energetycznych. Tego dnia pojawiały się też problemy w ruchu pociągów. Według informacji PKP PLK, w całym kraju ponad dwugodzinne opóźnienie miało 18 składów.

W nocy znowu nastąpił gwałtowny spadek temperatury. Około -17 st. C odnotowano na północnym wschodzie, a -5 st. C na Dolnym Śląsku.

Środa, 22 stycznia: mróz w całym kraju

W środę 22 stycznia w całym kraju pojawił się mróz. Tego dnia temperatura wynosiła od -12 st. C na północnym wschodzie kraju, do -1 st. C na południowym zachodzie. Wówczas nadal na Podkarpaciu około 10 tys. odbiorców pozostawało bez prądu. Z kolei w województwie łódzkim po awariach spowodowanych m.in. oblodzeniem linii energetycznych około 2,5 tys. odbiorców było pozbawionych prądu.

W środę z powodu trudnych warunków pogodowych w 30 szkołach województwa świętokrzyskiego nie odbyły się zajęcia lekcyjne. Część uczniów miała problemy z dotarciem do szkół, a w części placówek nie było prądu.

W nocy termometry po raz kolejny odnotowały od -20 st. C na Suwalszczyźnie. Cieplej było na Dolnym Śląsku, tam słupki rtęci spadły do -5 st. C.

- W czwartek rano energia elektryczna nie dociera do 8 tys. odbiorców, głównie północnej części województwa świętokrzyskiego. To o cztery tysiące mniej niż w środę wieczorem – informował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Czwartek, 23 stycznia: bardzo zimna noc

23 stycznia był kolejnym dniem z mrozem, wówczas temperatura spadła do -14 st. C na północnym wschodzie, a -3 st. C na Dolnym Śląsku. Tego dnia Arleta Unton-Pyziołek informowała przed kolejnymi utrudnieniami w pogodzie. - Czeka nas siedem dni opadów śniegu. Nie będą to wielkie opady, ale każdego dnia dosypie kolejnych kilka centymetrów. Silny mróz spowoduje, że pokrywa śnieżna będzie przyrastać - powiedziała.

Noc z czwartku na piątek znowu okazała się bardzo mroźna. O poranku najchłodniej było w Białowieży. Tam termometry odnotowały -24,2 st. C. Niewiele "cieplej" było na północnym wschodzie, w Białymstoku odnotowano -22 st. C, a w Suwałkach -20 st. C - informował Wojciech Raczyński. Z kolei najcieplej było w Zgorzelcu, gdzie o poranku temperatura wynosiła -5 st. C.

Synoptyk TVN Meteo o mrozach, jakie odnotujemy w najbliższych dniach
Synoptyk TVN Meteo o mrozach, jakie odnotujemy w najbliższych dniachtvn24

Piątek, 24 stycznia: -21 w Białymstoku

W piątek rano nadal tysiące odbiorców pozostawały bez prądu. Tego dnia energia elektryczna nie docierała do ok. 5 tys. gospodarstw w województwie świętokrzyskim. A z powodu uszkodzenia oblodzonej trakcji kolejowej w Starachowicach nadal nie kursowały pociągi na linii między Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim.

24 stycznia słupki rtęci w najcieplejszym momencie dnia powędrowały do -13 st. C na północnym wschodzie i do -4 na Dolnym Śląsku. Z kolei w nocy temperatura spadła do -21 st. C w Białymstoku.

Mroźny poranek w Polsce
Mroźny poranek w Polscetvn24

Sobota, 25 stycznia: dzień usuwania awarii

W sobotę 25 stycznia sytuacja nieznacznie uległa poprawie. Służby energetyczne stopniowo usuwały awarie. W sobotę nad ranem, energia elektryczna nie docierała do około 900 odbiorców z województwa świętokrzyskiego.

Przybywa ofiar mrozów w Polsce
Przybywa ofiar mrozów w Polscetvn24

Niedziela, 26 stycznia: ofiary śmiertelne mrozu

Z kolei w niedzielę 26 stycznia znowu wzrosła liczba odbiorców bez prądu. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało wówczas o 2,1 tys. gospodarstw z województwa świętokrzyskiego, które nie miały dostępu do prądu. Usuwanie awarii sieci energetycznych było jednak znacznie utrudnione przez kolejną porcję opadów śniegu.

Silne mrozy zebrały śmiertelne żniwo. Z każdym dniem przybywało informacji o ofiarach niskich temperatur. Jak wynika z raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, do 26 stycznia z powodu wychłodzenia organizmu zginęły 34 osoby.

Poniedziałek, 27 stycznia: awarie energetyczne trwały

Mimo, że siarczyste mrozy ustąpiły, do poniedziałku 27 stycznia nadal nie udało się uporać z problemami związanymi z siecią energetyczną. Rano w województwie świętokrzyskim prądu nie miało około 690 odbiorców.

Idzie odwilż

Na szczęście prognozy synoptyków TVN Meteo niosły dobre wieści, dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za siarczystym mrozem. - Jeszcze do środy (29 stycznia) temperatura będzie spadać - informował 27 stycznia Tomasz Zubilewicz. Jednak już "pierwsza dekada lutego przyniesie odwilż i ocieplenie" poinformowała Arleta Unton-Pyziołek w prognozie długoterminowej.

Według prognoz, do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze, jednak będą i takie miejsca, gdzie zima będzie o sobie przypominać. - Zima pozostanie na wschodzie i na południu kraju - wyjaśnił prezenter.

Pod koniec tygodnia do kraju wkroczy odwilż
Pod koniec tygodnia do kraju wkroczy odwilżtvn24
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę 29.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Słychać grzmoty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. Po upalnej, dusznej końcówce czerwca, lipiec zacznie się niezwykle niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Wraz z ochłodzeniem przyjdzie jednak zachmurzenie, mogące zepsuć plany urlopowe wielu z nas.

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed wysoką temperaturą. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia obowiązują w niemal całej Polsce. Miejscami mogą tez pojawić się burze.

Mapa żółta i pomarańczowa od ostrzeżeń. Może być nawet 35 stopni

Mapa żółta i pomarańczowa od ostrzeżeń. Może być nawet 35 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Ogień szaleje w Arizonie. Gigantyczny pożar nieopodal stolicy stanu, Phoenix, od czwartkowego popołudnia strawił ponad 1500 hektarów terenów zielonych. Mieszkańcy niektórych miejscowości musieli opuścić swoje domy w środku męczącej fali upałów, z temperaturami wzrastającymi do 43 stopni Celsjusza.

Języki ognia sięgały na wysokość 12 metrów. "Coś takiego powoduje, że od razu zaczynasz wpadać w panikę"

Języki ognia sięgały na wysokość 12 metrów. "Coś takiego powoduje, że od razu zaczynasz wpadać w panikę"

Źródło:
NWS Phoenix, Reuters, CNN, AZ Central

Burze przetoczyły się w piątek nad Polską. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali 1818 razy. Ich działania polegały głównie na wypompowaniu wody z zalanych ulic i piwnic, a także usuwaniu połamanych gałęzi.

Blisko dwa tysiące interwencji po piątkowych burzach

Blisko dwa tysiące interwencji po piątkowych burzach

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP, Nowe Pomorze Kościerzyna

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Pogoda w sobotę 29.06 będzie dopisywać prawie w całej Polsce. Spadnie deszcz i zagrzmi w południowo-wschodniej części kraju. Termometry wskażą od 25 do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 29.06. W części kraju pojawią się burze

Pogoda na dziś - sobota 29.06. W części kraju pojawią się burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Męczący upalny dzień, a po nim bardzo ciepła noc, podczas której trudno zasnąć. Latem z okolicznościami, które nie pozwalają nam się zregenerować, mierzymy się raz po raz. Co robić, żeby odpocząć po gorącym dniu? Oto praktyczne rady.

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Źródło:
The Independent, tvnmeteo.pl

Co najmniej dziewięć osób, w tym troje dzieci, zginęło na zachodzie Nepalu w wyniku osunięć się ziemi spowodowanych przez deszcze monsunowe - poinformowały w sobotę służby ratunkowe tego kraju.

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje dziewięć osób, w tym dzieci

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje dziewięć osób, w tym dzieci

Źródło:
Reuters, PAP

Open'er Festival 2024 wystartuje już w najbliższą środę. Jakiej pogody należy się spodziewać w Gdyni? Sprawdź wstępną prognozę na wszystkie festiwalowe dni, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Damiana Zdonka.

Open'er Festival 2024. Mamy wstępną prognozę pogody

Open'er Festival 2024. Mamy wstępną prognozę pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Astronauci Sunita "Suni" Williams i Barry "Butch" Wilmore, którzy dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na pokładzie kapsuły Starliner, wciąż nie wiedzą, kiedy wrócą do domu. Wcześniej konieczne jest usunięcie usterek kapsuły, co może zająć inżynierom "kilka tygodni" - poinformował Steve Stich z NASA.

NASA: Usterki Starlinera zbyt poważne, by astronauci wrócili. Trzeba je naprawić

NASA: Usterki Starlinera zbyt poważne, by astronauci wrócili. Trzeba je naprawić

Źródło:
Reuters, PAP, CNN, space.com

Plażowicze w Łazach mogli się przestraszyć. Na niebie pojawiła się sunąca w kierunku lądu, groźnie wyglądająca chmura. Wał szkwałowy, bo o niego chodzi, często zwiastuje nadejście burzy.

Wał szkwałowy sunął w kierunku plażowiczów w Łazach

Wał szkwałowy sunął w kierunku plażowiczów w Łazach

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ciągu dwóch dni w masywie Mont Blanc po francuskiej i włoskiej stronie doszło do śmiertelnych wypadków. Wśród ofiar jest Polak - podała w piątek agencja ANSA.

Polak zginął w czasie wspinaczki na Mont Blanc

Polak zginął w czasie wspinaczki na Mont Blanc

Źródło:
PAP

Kąpiel łosia w przydomowym stawie nagrał pan Piotr z miejscowości Gajewo (woj. warmińsko-mazurskie). Mężczyzna wysłał film na Kontakt 24.

Łoś wykąpał się w stawie pana Piotra, bo było mu za gorąco. Nagranie

Łoś wykąpał się w stawie pana Piotra, bo było mu za gorąco. Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Po silnych opadach deszczu zawalił się dach na głównym lotnisku w stolicy Indii, Nowym Delhi. Zginęła jedna osoba, kilka zostało rannych. W wyniku gwałtownej pogody wstrzymano loty.

Pod naporem deszczu runął dach na lotnisku. Jedna osoba nie żyje

Pod naporem deszczu runął dach na lotnisku. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Grecka prokuratura postawiła zarzuty ośmiu obywatelom Kazachstanu. Chodzi o pożar, który wybuchł 21 czerwca na wyspie Hydra w pobliżu Aten. Według świadków z jachtu wyczarterowanego przez zagranicznych turystów wystrzelono fajerwerki.

Pożar na greckiej wyspie. Są zarzuty dla ośmiu obywateli Kazachstanu

Pożar na greckiej wyspie. Są zarzuty dla ośmiu obywateli Kazachstanu

Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjski satelita rozpadł się na orbicie okołoziemskiej. Jak przekazała NASA, w wyniku tego zdarzenia powstało ponad 100 odłamków, które mogły zagrozić bezpieczeństwu astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do zdarzenia doszło w środowy wieczór.

Rosyjski satelita rozpadł się w kosmosie

Rosyjski satelita rozpadł się w kosmosie

Źródło:
Reuters, NASA, Forbes

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 nawiedziło region Arequipa u południowych wybrzeży Peru. Osiem osób zostało rannych. Wystąpiły też wstrząsy wtórne, po których na drogi osunęła się ziemia. Mieszkańcy ze strachu wybiegali z domów, są doniesienia o uszkodzonych budynkach. Było ryzyko wystąpienia tsunami.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Peru. Są ranni

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Peru. Są ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, CNN

Nowy gatunek egzotycznego kleszcza został znaleziony niedaleko Sztokholmu. Jak przekazał szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii, pajęczaki te mogą być wektorem niebezpiecznych chorób. Eksperci ostrzegli, że gatunek ten może rozprzestrzeniać się na kolejne regiony kraju.

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Źródło:
PAP, SVA

Południowoafrykańscy naukowcy poinformowali, że wstrzyknęli nietoksyczny radioaktywny materiał w rogi dwudziestu żywych nosorożców. Celem nieszkodliwego dla tych zwierząt zabiegu było ratowanie ich przed kłusownikami.

Radioaktywne nosorożce. Niezwykły pomysł badaczy wszedł w życie

Radioaktywne nosorożce. Niezwykły pomysł badaczy wszedł w życie

Źródło:
tvn24.pl

W czasie ostatnich upalnych dni w Karaczi w Pakistanie gwałtownie wzrosła liczba zgonów. Tamtejsza fundacja Edhi podała, że tylko we wtorek do miejskiej kostnicy przywieziono ponad 140 ciał, a w niecały tydzień - blisko 600.

W niecały tydzień do kostnicy trafiło 586 ciał. Mógł się do tego przyczynić upał

W niecały tydzień do kostnicy trafiło 586 ciał. Mógł się do tego przyczynić upał

Źródło:
PAP, BBC

Upały wiążą się z wieloma zagrożeniami dla naszego zdrowia. Jednym z nich, dosyć nieoczywistym, jest smog letni. Jak powstaje to zjawisko i czym się objawia? Opowiadał o nim w rozmowie z TVN24 doktor Tymoteusz Sawiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Nad wezbraną rzeki Blue Earth w amerykańskim stanie Minnesota zawisł dom. Budowla runęła, a moment ten można zobaczyć na nagraniu.

Dom zwisa z klifu i wpada do rzeki. Dramatyczne nagranie

Dom zwisa z klifu i wpada do rzeki. Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

We wtorek Madryt nawiedziła silna burza z gradem. Ulewny deszcz zalewał ulice, a podmuchy wiatru łamały drzewa. Służby interweniowały blisko 100 razy, by usunąć skutki żywiołu. Na jednej ze stacji pogodowych odnotowano znaczny spadek temperatury w bardzo krótkim czasie.

W Madrycie w kilka minut temperatura spadła o prawie 20 stopni

W Madrycie w kilka minut temperatura spadła o prawie 20 stopni

Źródło:
Reuters, ENEX, eldario.es, elconfidencial.com, eltiempo.es, lavanguardia.com

W USA panują wysokie temperatury. Takiej pogody nie wytrzymała znajdująca się w Waszyngtonie woskowa rzeźba byłego prezydenta kraju Abrahama Lincolna. Część pomnika stopiła się, co doprowadziło do jego znacznej deformacji.

Pomnik Abrahama Lincolna nie wytrzymał upału

Pomnik Abrahama Lincolna nie wytrzymał upału

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Wysokie fale spowodowały szkody w popularnej miejscowości wypoczynkowej w Meksyku. Fala sztormowa wdarła się do hoteli i klubów oraz zabrała spory kawałek plaży. Za zniszczenia odpowiedzialna jest burza Alberto, która w zeszłym tygodniu przeszła nad Meksykiem.

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Źródło:
Reuters