Ewolucja, względność, przypadek. Naukowcy wybrali piękne teorie

Najpiękniejsze teorie nauki

Darwinowski ewolucjonizm czy teoria względności? A może twierdzenie, że to przypadek w dużym stopniu kształtuje ludzką osobowość? Amerykańscy uczeni wymienili teorie, które według nich są najważniejsze, najciekawsze i najpiękniejsze. Ich przegląd jest równie eklektyczny, jak sama nauka.

Uczeni wypowiedzieli się na zaproszenie Johna Brockmana. Ten impresario i agent literacki przewodniczy internetowemu serwisowi Edge.org. Co styczeń zadaje kręgowi naukowców, specjalistów od technologii komputerowych i humanistów, jedno pytanie. W tym roku odpowiadały 192 osoby.

W poprzednich latach zastanawiali się m.in. nad tym, jak internet zmienia sposób myślenia albo jaki jest najważniejszy wynalazek ostatnich 2000 lat. W tym roku Brockman zapytał o ulubione, ważne i inspirujące teorie naukowe.

Plebiscyt nie ma charakteru rankingu, odpowiedzi nie są zliczane i nie jest wyłaniany zwyięzca. Prowokuje natomiast tuzy świata nauki do wyrażenia swoich opinii i dyskusji. Zobaczmy, jak na zadane pytanie odpowiedziało kilka głośnych nazwisk.

Ewolucja bezkonkurencyjna

- Nigdy nie wyjaśniono tak wielu faktów przy tak niewielu założeniach - o teorii doboru naturalnego Karola Darwina mówi słynny biolog Richard Dawkins, emerytowany profesor Uniwersytetu w Oksfordzie, autor konktrowersyjnego "Boga urojonego". To właśnie darwinowski ewolucjonizm jest jego zdaniem najważniejszą z teorii naukowych w dziejach.

Teoria ta przewija się wśród wybranych zagadnieniem przez wielu pytanych i jest niekwestionowanym liderem plebiscytu.

Einstein i wszechświat

Po piętach depczą jej zagdnienia opracowane przez Alberta Einsteina, z teorią względności na czele. - Ta centralna idea ukształtowała nasze pojęcie nowoczesnej kosmologii i dała nam obraz rozrastającego się kosmosu - tłumaczy fizyk Steve Giddings z Uniwersytetu Kalifornia.

Teoria względności objaśnia zjawisko czarnych dziur i zakrzywienia światła. - Przedstawia nawet możliwe wytłumaczenie pochodzenia naszego wszechświata - jako ilości tuneli z "niczego" - zaznacza Giddings.

Świadome wybory? Niekoniecznie

Wielu wyróżnionych teorii nie znajdziemy w zakresach nauczania szkolnego. Szereg z nich dotyczy ponadto nauk społecznych.

Terrence Sejnowski, neurobiolog z Salt Institiute, wskazuje odkrycie, że świadomy umysł nie odpowiada za podejmowanie ważnych decyzji, takich jak ta dotycząca pracy albo osoby, którą się poślubia. Zamiast tego, jak tłumaczy, decydują jądra podstawne, do których świadomość nie ma dostępu.

Działając pod wpływem neurochemicznej dopaminy, pozwalają one "przewidzieć", jaka "nagroda" czeka po dokonaniu wyboru. - Oceniają aktualny stan kory mózgowej i informują mózg o najlepszym kierunku działania - wyjaśnia Sejnowski. Według tej teorii ludzie dopiero póżniej tworzą tłumaczenia swoich wyborów, przekonując samych siebie, że odpowiedzizalne za niego były wola i logika.

Inteligentne systemy z prostych trybików

Natomiast według neurobiologa Roberta Sapolsky'ego z Uniwersytetu Stanford najpiękniejszy jest opis procesu, w wyniku którego z bardzo prostych składowych powstaje kompleksowe zjawisko. Tak na przykład ludzki organizm powstaje z tysięcy genów, a inteligencja kolonii mrówek - pozwalająca tworzyć zawiłe podziemne gniazda - wyłania się z pozornie bezcelowych zachowan pojedynczych mrówek.

- Nie ma żadnego planu działania ani centralnego źródła komend - zachwyca się Sapolsky. Każda mrówka ma prosty algorytm, według ktorego działa w środowisku. - I z tego bierze się bardzo sprawna kolonia - tłumaczy Sapolsky.

Drugi efekt Pawłowa

Stephen Kosslyn, dyrektor Center for Advanced Study in the Behavioral Sciences at Stanford, jest z kolei pod wrażeniem efektu Pawłowa, opisującego sytuację, w której neutralny bodziec zostaje połączony z konkretnym wydarzeniem i wywołuje odpowiadające mu zachowanie - przykład psa Pawłowa jest powszechnie znany.

Mniej osób wie, że taki mechanizm w innych sytuacjach można uznać za efekt placebo. W jego wyniku pacjenci, który przez jakiś czas przyjmowali substancje przeciwbólowe, w pewnym momencie zaczynają odczuwać ulgę, zanim jeszcze leki zaczną rzeczywiście działać.

Skąd biorą się "młodzi niedojrzali"?

Psycholog Alison Gopnik z Uniwersytetu Kalifornia zwraca uwagę na teorię tłumaczącą, dlaczego nastolatki są niespokojne, lekkomyślne i emocjonalne. Według niej u młodych osób dwa układy w mózgu, emocjonalny - motywacyjny, i poznawczy - kontroli, są nieskoordynowane.

Zauważono, że system kontroli uaktywnia się później, niż obserwowano to u dotychczasowych pokoleń. System motywacyjny zaś zaczyna działać coraz wcześniej. Jak twierdzi Gopnik, w rezultacie rośnie liczba młodych dorosłych, którzy znają się na wielu sprawach i są bardzo inteligentni, ale jednocześnie nieukierunkowani. Choć wykazują dużo entuzjazmu, nie potrafią zaangażować się w konkretną prace albo relację z drugą osobą.

Przypadek kształtuje osobowość

Neurobiolog Sam Barondes z Uniwersytetu Kalifornia wskazuje teorię mówiącą, że osobowość jest kształtowana w dużej mierze przez przypadek. Przypadkową siłą jest m.in. ta, która decyduje, jakie konkretne geny z komórek ojca i matki dostanie dziecko.

Różnie potoczyć się może również to, jak poźniej rodzice potraktują genetycznie uwarunkowane skłonności dziecka np. do bycia nerwowym, otwartym, skłonnym do podejmowania nowych wyzwań itp. - czy będą je wzmacniać, czy raczej się im przeciwstawiać.

Dorosły człowiek jest zatem w znacznej mierze dziełem przypadku...

Autor: js/ŁUD / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

Przymrozki pojawią się w ciągu najbliższej nocy na terenie części kraju. Temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW w sześciu województwach

Ostrzeżenia IMGW w sześciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to okres w maju, kiedy zazwyczaj obawiamy się ochłodzenia. Czy ogrodnicy i botanicy powinni się mieć na baczności? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza w modelach meteorologicznych, co czeka nas w kolejnych dniach w pogodzie.

Co w prognozach na zimnych ogrodników? "Sytuacja wymaga czujności"

Co w prognozach na zimnych ogrodników? "Sytuacja wymaga czujności"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nocą z wtorku na środę w części kraju możliwe są przymrozki. W dzień aura będzie dopisywać, a termometry wskażą od 12 do 19 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 08.05. Noc z przymrozkami, dzień ze słońcem

Pogoda na jutro - środa 08.05. Noc z przymrozkami, dzień ze słońcem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do 90 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ogromnych powodzi w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul. Ponad 130 osób jest zaginionych. Skala zniszczeń jest ogromna, a utrzymująca się wysoka woda znacznie utrudnia służbom dokładną ocenę sytuacji. Lotnisko w stolicy stanu Porto Alegre wstrzymało loty na czas nieokreślony, występują też utrudnienia w ruchu pociągów.

"Jestem bez jedzenia od trzech dni. Nie wiem, gdzie jest moja rodzina"

"Jestem bez jedzenia od trzech dni. Nie wiem, gdzie jest moja rodzina"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Środek tygodnia będzie słoneczny, a później pogoda się pogorszy. Weekend zacznie się deszczowo. Do Polski dociera chłodne powietrze. W niektórych regionach termometry będą wskazywać niewiele ponad 10 stopni Celsjusza.

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Oklahomy mają za sobą niespokojną noc. Przez stan przetoczyły się burze, wraz z nimi pojawiło się tornado. Zginęła jedna osoba, a wiele jest rannych. Żywioł niszczył domy i łamał drzewa. Gwałtowna pogoda nie oszczędziła też sąsiednich stanów. W Kansas wyładowaniom towarzyszyły opady gradu, który miejscami osiągał wielkość jabłek.

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
CNN, ABC News, tvnmeteo.pl

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Statek Starliner od Boeinga nie poleciał w pierwszy, załogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja z dwoma astronautami na pokładzie w poniedziałek została odwołana z powodu usterki w rakiecie nośnej.

Pierwszy załogowy lot Starlinera odwołany

Pierwszy załogowy lot Starlinera odwołany

Źródło:
PAP, Reuters, NASA

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr