Ewolucja, względność, przypadek. Naukowcy wybrali piękne teorie

Najpiękniejsze teorie nauki

Darwinowski ewolucjonizm czy teoria względności? A może twierdzenie, że to przypadek w dużym stopniu kształtuje ludzką osobowość? Amerykańscy uczeni wymienili teorie, które według nich są najważniejsze, najciekawsze i najpiękniejsze. Ich przegląd jest równie eklektyczny, jak sama nauka.

Uczeni wypowiedzieli się na zaproszenie Johna Brockmana. Ten impresario i agent literacki przewodniczy internetowemu serwisowi Edge.org. Co styczeń zadaje kręgowi naukowców, specjalistów od technologii komputerowych i humanistów, jedno pytanie. W tym roku odpowiadały 192 osoby.

W poprzednich latach zastanawiali się m.in. nad tym, jak internet zmienia sposób myślenia albo jaki jest najważniejszy wynalazek ostatnich 2000 lat. W tym roku Brockman zapytał o ulubione, ważne i inspirujące teorie naukowe.

Plebiscyt nie ma charakteru rankingu, odpowiedzi nie są zliczane i nie jest wyłaniany zwyięzca. Prowokuje natomiast tuzy świata nauki do wyrażenia swoich opinii i dyskusji. Zobaczmy, jak na zadane pytanie odpowiedziało kilka głośnych nazwisk.

Ewolucja bezkonkurencyjna

- Nigdy nie wyjaśniono tak wielu faktów przy tak niewielu założeniach - o teorii doboru naturalnego Karola Darwina mówi słynny biolog Richard Dawkins, emerytowany profesor Uniwersytetu w Oksfordzie, autor konktrowersyjnego "Boga urojonego". To właśnie darwinowski ewolucjonizm jest jego zdaniem najważniejszą z teorii naukowych w dziejach.

Teoria ta przewija się wśród wybranych zagadnieniem przez wielu pytanych i jest niekwestionowanym liderem plebiscytu.

Einstein i wszechświat

Po piętach depczą jej zagdnienia opracowane przez Alberta Einsteina, z teorią względności na czele. - Ta centralna idea ukształtowała nasze pojęcie nowoczesnej kosmologii i dała nam obraz rozrastającego się kosmosu - tłumaczy fizyk Steve Giddings z Uniwersytetu Kalifornia.

Teoria względności objaśnia zjawisko czarnych dziur i zakrzywienia światła. - Przedstawia nawet możliwe wytłumaczenie pochodzenia naszego wszechświata - jako ilości tuneli z "niczego" - zaznacza Giddings.

Świadome wybory? Niekoniecznie

Wielu wyróżnionych teorii nie znajdziemy w zakresach nauczania szkolnego. Szereg z nich dotyczy ponadto nauk społecznych.

Terrence Sejnowski, neurobiolog z Salt Institiute, wskazuje odkrycie, że świadomy umysł nie odpowiada za podejmowanie ważnych decyzji, takich jak ta dotycząca pracy albo osoby, którą się poślubia. Zamiast tego, jak tłumaczy, decydują jądra podstawne, do których świadomość nie ma dostępu.

Działając pod wpływem neurochemicznej dopaminy, pozwalają one "przewidzieć", jaka "nagroda" czeka po dokonaniu wyboru. - Oceniają aktualny stan kory mózgowej i informują mózg o najlepszym kierunku działania - wyjaśnia Sejnowski. Według tej teorii ludzie dopiero póżniej tworzą tłumaczenia swoich wyborów, przekonując samych siebie, że odpowiedzizalne za niego były wola i logika.

Inteligentne systemy z prostych trybików

Natomiast według neurobiologa Roberta Sapolsky'ego z Uniwersytetu Stanford najpiękniejszy jest opis procesu, w wyniku którego z bardzo prostych składowych powstaje kompleksowe zjawisko. Tak na przykład ludzki organizm powstaje z tysięcy genów, a inteligencja kolonii mrówek - pozwalająca tworzyć zawiłe podziemne gniazda - wyłania się z pozornie bezcelowych zachowan pojedynczych mrówek.

- Nie ma żadnego planu działania ani centralnego źródła komend - zachwyca się Sapolsky. Każda mrówka ma prosty algorytm, według ktorego działa w środowisku. - I z tego bierze się bardzo sprawna kolonia - tłumaczy Sapolsky.

Drugi efekt Pawłowa

Stephen Kosslyn, dyrektor Center for Advanced Study in the Behavioral Sciences at Stanford, jest z kolei pod wrażeniem efektu Pawłowa, opisującego sytuację, w której neutralny bodziec zostaje połączony z konkretnym wydarzeniem i wywołuje odpowiadające mu zachowanie - przykład psa Pawłowa jest powszechnie znany.

Mniej osób wie, że taki mechanizm w innych sytuacjach można uznać za efekt placebo. W jego wyniku pacjenci, który przez jakiś czas przyjmowali substancje przeciwbólowe, w pewnym momencie zaczynają odczuwać ulgę, zanim jeszcze leki zaczną rzeczywiście działać.

Skąd biorą się "młodzi niedojrzali"?

Psycholog Alison Gopnik z Uniwersytetu Kalifornia zwraca uwagę na teorię tłumaczącą, dlaczego nastolatki są niespokojne, lekkomyślne i emocjonalne. Według niej u młodych osób dwa układy w mózgu, emocjonalny - motywacyjny, i poznawczy - kontroli, są nieskoordynowane.

Zauważono, że system kontroli uaktywnia się później, niż obserwowano to u dotychczasowych pokoleń. System motywacyjny zaś zaczyna działać coraz wcześniej. Jak twierdzi Gopnik, w rezultacie rośnie liczba młodych dorosłych, którzy znają się na wielu sprawach i są bardzo inteligentni, ale jednocześnie nieukierunkowani. Choć wykazują dużo entuzjazmu, nie potrafią zaangażować się w konkretną prace albo relację z drugą osobą.

Przypadek kształtuje osobowość

Neurobiolog Sam Barondes z Uniwersytetu Kalifornia wskazuje teorię mówiącą, że osobowość jest kształtowana w dużej mierze przez przypadek. Przypadkową siłą jest m.in. ta, która decyduje, jakie konkretne geny z komórek ojca i matki dostanie dziecko.

Różnie potoczyć się może również to, jak poźniej rodzice potraktują genetycznie uwarunkowane skłonności dziecka np. do bycia nerwowym, otwartym, skłonnym do podejmowania nowych wyzwań itp. - czy będą je wzmacniać, czy raczej się im przeciwstawiać.

Dorosły człowiek jest zatem w znacznej mierze dziełem przypadku...

Autor: js/ŁUD / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś - piątek 15.11. Dzień przyniesie sporo chmur, będzie jednak też szansa na chwile ze słońcem. Termometry wskażą do 10 stopni Celsjusza. Biomet okaże się niekorzystny, a lokalnie może powiać silny wiatr.

Pogoda na dziś - piątek, 15.11. Będzie szansa na chwile ze słońcem

Pogoda na dziś - piątek, 15.11. Będzie szansa na chwile ze słońcem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilkanaście ostatnich dni upływało nam pod znakiem stabilnej chłodnej i pochmurnej pogody. Od czasu do czasu padał deszcz, miejscami sypał także drobny śnieg. W świetle najnowszych prognoz już niedługo "sypnąć ma konkretnie". O nadchodzącym przedzimiu pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

Źródło:
tvnmeteo.pl

W pogodzie w najbliższym czasie zajdzie zmiana. Zacznie silniej wiać, będzie też szansa na przejaśnienia. Z początkiem przyszłego tygodnia zawita do naszego kraju wir niżowy z opadami deszczu i śniegu, a także wichurami, co może sprzyjać tworzeniu się zawiei śnieżnych.

"Dużo zamieszania w pogodzie". Polska znajdzie się we władaniu wirów niżowych

"Dużo zamieszania w pogodzie". Polska znajdzie się we władaniu wirów niżowych

Źródło:
tvnmeteo.pl

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Sytuacja pogodowa w Maladze powoli stabilizuje się. Dzień wcześniej te regiony Hiszpanii nawiedziły ulewy. Trwa akcja sprzątania ulic, które znalazły się pod wodą, a szkoły od piątku mają wznowić lekcje. Policja pokazała nagrania z ulic zalanego miasta. Minionej nocy cztery tysiące osób spędziło noc poza domem po ewakuacji.

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Aktualizacja:
Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl, TVE

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Niektórzy mieszkańcy naszego kraju 11 listopada mogli zobaczyć na niebie białą smugę, a inni usłyszeli głośny huk. Nad Polską pojawił się bolid, czyli bardzo jasny meteor. Trwa sprawdzanie, czy fragmenty kosmicznej skały mogły spaść na Ziemię.

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Źródło:
skytinel.com

Do Filipin dotarł Usagi, kolejny tajfun. Żywioł, który w pewnym momencie nazywany był supertajfunem, przyniósł ulewne opady i porywisty wiatr. Władze przeprowadziły ewakuacje ponad 20 tysięcy mieszkańców. Gwałtowna pogoda tak szybko nie opuści tego azjatyckiego kraju, bo w prognozach czai się kolejne zagrożenie.

"Prosimy o zrobienie tego dla własnego bezpieczeństwa". Tajfun Usagi na Filipinach

"Prosimy o zrobienie tego dla własnego bezpieczeństwa". Tajfun Usagi na Filipinach

Źródło:
Reuters, Rappler, AlJazeera, AFP, PAGASA

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

U wybrzeży miasta Mijas w hiszpańskiej prowincji Malaga pojawiła się w środę trąba wodna. Wirujący lej widać na nagraniu.

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP