Staje się niemożliwe. W Portugalii odradza się populacja rysia iberyjskiego. W centrum reprodukcji tego drapieżnika w Silves narodziło się podczas tegorocznej wiosny łącznie 11 nowych okazów.
Jak poinformowała Lurdes Carvalho z Instytutu Ochrony Przyrody i Lasów (Instituto para la Conservación de la Naturaleza y los Bosques, w skrócie ICNF), narodziny rysi iberyjskich w Silves to pierwszy w historii Portugalii przypadek odnotowany poza środowiskiem naturalnym. Młode przyszły na świat z trzech samic.
Rodzicami największej grupy, czyli pięciu młodych rysiów iberyjskich, są samica Fruta oraz samiec Drago, które do Portugalii zostały sprowadzone z Hiszpanii. Przedstawiciele ICNF ujawnili, że karmienie tak dużego potomstwa wymaga od matki spożywania trzykrotnie większej ilości pokarmu w stosunku do tego, co jadła przed okoceniem.
- Ryś iberyjski rodzi się poza swoim naturalnym środowiskiem w ekstremalnie rzadkich przypadkach, stąd narodziny nowych okazów tego gatunku w Silves należy uznać za ewenement na skalę światową. Młode cieszą się bardzo dobrą kondycją zdrowotną - oceniła Carvalho.
Robią wszystko, by je ratować
Przedstawicielka ICNF przypomniała, że Portugalia od trzech lat próbuje odbudować wymarłą w tym kraju populację rysi iberyjskich.
- Warto pamiętać, że nie zawsze młode tego gatunku są w stanie przetrwać pierwsze miesiące życia. W naszym ośrodku w Silves mieliśmy już przypadki urodzonych rysi, które przedwcześnie padły - dodała Carvalho.
W 2010 roku sprowadzono do Silves kilkanaście okazów rysia iberyjskiego z hiszpańskiej Andaluzji, gdzie żyje w naturalnych warunkach jedna z nielicznych populacji tego wymierającego gatunku. Łącznie w portugalskim centrum reprodukcyjnym zamieszkuje już ponad 25 tych drapieżnych ssaków z rodziny kotowatych.
Gatunek uznany za wymarły
W 2007 roku ekologiczna organizacja Quercus poinformowała, że gatunek rysia iberyjskiego na terytorium Portugalii należy uznać za wymarły. W wydanym raporcie o występowaniu tego zwierzęcia odnotowano, że jego okazy spotykane są jedynie po hiszpańskiej stronie granicy.
Ryś iberyjski, zwany również cętkowanym, jest dwa razy mniejszy od występującego w Polsce rysia eurazjatyckiego. Żywi się głównie królikami, myszami, dzikim ptactwem, a także danielami. Obecnie na świecie żyje blisko 300 okazów tego gatunku.
Autor: map//tka / Źródło: PAP