Od Irlandii po Bałkany, jako Europejczycy wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną. Pokrewieństwo udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, badając DNA ludzi z całego kontynentu.
Każdy nasz przodek zostawia ślad w naszym DNA. Ponieważ co pokolenie liczba przodków i ich śladów podwaja się w łańcuchu, fragment wspólnego "bloku" DNA jest stosunkowo trudny do znalezienia. O ile zebranie 2 tys. próbek nie stanowiło problemu, tak dokładna analiza długich łańcuchów była dla naukowców wyzwaniem. Ich praca przyniosła jednak pożądane skutki - znaleziono wspólne "bloki" genów wśród ludzi, którzy za rodzinę się nie uważali.
Kontynentalna rodzina
- Warto zwrócić uwagę, jak bardzo podobni jesteśmy na poziomie genetycznym. To podobieństwo ma swój początek tysiące lat wstecz - powiedział Graham Coop, z Uniwersytetu Kalifornijskiego, odpowiedzialny za eksperyment. Jego zespół rozpoczął pobieranie próbek DNA przeszło dziesięć lat temu. Wtedy postawiono teorię, jakoby mieszkańcy kontynentu europejskiego mieli wspólnych przodków. Można było to udowodnić jedynie przez szczegółowe badania łańcucha genetycznego.
- Jesteśmy wszyscy spokrewnieni dlatego, że liczba przodków przypadająca na osobę, podwaja się z każdym pokoleniem. Mamy dwoje rodziców, czworo pradziadków, ośmioro pra-pradziadków itd.
Liczba ta rośnie tak szybko, że do tysiąca lat wstecz (lub do 30 pokoleń), mamy około miliarda przodków. To znacznie więcej niż cała populacji ludzi żyjąca wówczas na świecie, a co dopiero na Starym Kontynencie. W rezultacie każdy, kto tysiąc lat temu wydał na świat potomka, jest przodkiem każdego żyjącego dziś Europejczyka.
Europejczycy mają wspólny fragment DNA
Wyniki pozwalają twierdzić, że Europejczycy faktycznie mają wspólne drzewo genealogiczne. Subtelne różnice, zarówno fizyczne jak i lingwistyczne, między danymi regionami wynikają z ewolucji i przystosowania do środowiska. Genetycznie, podstawa jest bardzo zbliżona u wszystkich mieszkańców kontynentu.
Wyniki prowadzonych badań zostały opublikowane w magazynie PLOS Biology. Efekty 10 lat pracy są motywujące - zespół pragnąłby swoje badania rozszerzyć, by móc przedstawić bardziej precyzyjne wyniki.
Autor: mb/mj / Źródło: science daily