Lepsze warunki życia, nowoczesny model rodziny i urozmaicona dieta. To wszystko doprowadziło do tego, że między połową XIX wieku,a latami 70. XX wieku przeciętny Europejczyk stał się o 11 cm wyższy.
Naukowcy z University of Essex przeanalizowali setki danych dotyczących przecietnego wzrostu mężczyzn z 15 krajów europejskich, którzy przyszli na świat od połowy XIX wieku do połowy XX wieku. Zebrane informacje pochodziły z rejestrów poborowych i przekrojowych i uwzględniono w nich jedynie mężczyzn, ponieważ nie istnieją wystarczające dane z tego okresu dla kobiet.
Zdrowsi znaczy wyżsi
Pomimo tego, że geny są determinującym czynnikiem wzrostu, nie można na ich podstawie wytłumaczyć tego, co stało się ze wzrostem na przestrzeni życia 4-5 pokoleń. Badacze tłumaczą, że na wzrost człowieka wpływa to, co dzieje się w pierwszych 2 latach życia człowieka, czyli wskaźnik chorób. A ten stale się poprawia.
- Na taki wzrost nie ma żadnego ewolucyjnego tłumaczenia. W XX wieku żyli ludzie, którzy wcześniej nie byliby w stanie przetrwać - wytłumaczył prof. Tim Hatton z University of Essex.
Wzrost skutkiem nowoczesności
Kolejny czynnik to nowoczesny model rodziny. Obecnie kobiety rodzą mniej dzieci, a to według naukowców oznacza, że podnosi się standard sanitarny, jak również oziom dochodów i wiedzy na temat zdrowia i odżywiania.
Wojny i kryzysy nie zatrzymały rozwoju
Co ciekawe, badania wykazały, że w północnej części Europy w okresie wojen i kryzysu gospodarczego (przed wprowadzeniem publicznego systemu opieki zdrowotnej) odnotowano przyspieszenie wzrostu. Naukowcy tłumaczą to długofalowymi skutkami poprawiającej się higieny i odżywiania. W krajach południowej Europy gwałtowne przyspieszenie wzrostu nastąpiło dopiero po drugiej wojnie światowej, ponieważ dopiero wtedy w tych krajach odnotowano wzrost dochodów i poprawę warunków życiowych.
Jednak naukowcy jednogłośnie twierdzą, że ich badanie przynosi więcej pytań niż odpowiedzi i należy zastanowić się nad tym, co robić, żeby systematycznie poprawiać stan zdrowia człowieka.
Wyniki opublikowano w "Oxford Economic Papers".
Autor: kt/mj / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock