Największy czynny wulkan Europy znów jest aktywny. Nad stożkiem Etny nieustannie utrzymuje się czerwony pióropusz, a strumienie gorącej lawy spływają po zboczach.
Etna, znajdująca się na północnym wschodzie Sycylii, wybuchła po raz pierwszy w tym roku.
Pióropusz lawy
Do erupcji doszło w poniedziałek wieczorem i towarzyszyły jej nie tylko wyrzuty pyłu i materiału skalnego, ale także lawy. Nie przestawała się ona wydostawać ze stożka także we wtorek, a czerwony pióropusz rozświetlał niebo w regionie.
Wybuch, choć zaalarmował lokalnych mieszkańców, nie spowodował zamknięcia pobliskiego lotniska, znajdującego się w miejscowości Katania, u podnóża Etny. Władze portu lotniczego na bieżąco jednak monitorują sytuację.
Ostatni wybuch w 2016 roku
Przez ostatnie dwa lata wulkan w dużej mierze był uśpiony. Gdy stawał się aktywny, wydostawały się z niego tylko kłęby dymu. Taka sytuacja miała miejsce 24 stycznia 2017 roku. Ostatni wybuch Etny miał miejsce w maju 2016 roku. Wtedy wyrzucała ona z siebie gazy, popiół i dym, a erupcję poprzedziły wstrząsy, zarejestrowane przez sejsmografy.
Etna to stratowulkan o powierzchni około 1250 kmkw. i wysokości 3330 m n.p.m. Stożek ten jest obecnie największym i najwyższym wulkanem w Europie, choć jego wysokość zmianie się w wyniku erupcji.
Autor: zupi/ja / Źródło: TVN Meteo