Efekt cieplarniany. Gdzie najbardziej odczuwamy jego skutki?


Gdzie efekt cieplarniany najbardziej wpływa na środowisko? Portal weather.com wyłonił 10 miejsc, gdzie globalne ocieplenie oddziałuje na przyrodę w największym stopniu. Na liście znalazły się m.in.: Floryda, Grenlandia czy Antarktyda. Sprawdź gdzie jeszcze i z jakim rezultatem przyroda zmieniła się za sprawą wzrostu globalnej temperatury powietrza.

Nie ulega wątpliwości, że obecnie klimat się ociepla. Klimatolodzy potwierdzają to danymi statystycznymi. Większość naukowców uważa, że jest to normalna sytuacja. Tłumaczą, że przez całą historię naszego globu klimat ulega fluktuacjom i akurat teraz znaleźliśmy się w fazie wzrostu globalnej temperatury powietrza. Jedynym aspektem wzbudzającym niepokój jest ingerencja człowieka. Od XIX w wydzielamy do atmosfery rekordowe ilości gazów cieplarnianych, które potęgują efekt cieplarniany.

Zobacz, w jakich regionach Ziemi, mieszkańcy najbardziej odczuwają zmiany klimatu.

Floryda

Rejon Miami i południowa Floryda od lat zmaga się ze wzrostem poziomu wody w Zatoce Meksykańskiej i Oceanie Atlantyckim - od 1880 roku o ponad 30 cm. Z analizy wynika, że do końca obecnego stulecia może on się podnieść od 30 do nawet 90 centymetrów.

Skutkiem tego słona woda wedrze się do zasobów podziemnych wód słodkich. Dodatkowo, dzięki porowatym skałom wapiennym, budującym półwysep, zmniejszą się zasoby wody pitnej dla Florydy.

Floryda

Grenlandia

Większość Grenlandii leży na terenie północnego koła podbiegunowego. Jest to miejsce na Ziemi, gdzie ocieplenie postępuje w najszybszym tempie. Lodowiec Zacharie od 2003 roku wycofał się (roztopił) na długości 20 kilometrów. Wyższa temperatura powietrza sprzyja topnieniu lodowców, pod którymi znajdują się rozległe złoża diamentów. Mniejsza pokrywa lodowa ułatwi ich wydobycie.

Grenlandia

Antarktyda

Lodowy kontynent, zajmujący powierzchnię 5,4 mln km, otacza Biegun Południowy. Tylko pozornie wydaje się być wielką twierdzą lodu i śniegu. Przy bliższym spotkaniu, uwidacznia się inna cecha tej krainy. Wielkie obrywy mas lodowych w zastraszającym tempie lądują do oceanicznych wód. Skutkiem tego jest podwyższenie się poziomu wody w światowym oceanie. Zmiany klimatu zmniejszają przy tym powierzchnię lądową kontynentu.

Antarktyda

Bangladesz

Gęsto zaludnione państwo w południowej Azji, leży w dolinie i delcie dwóch dużych rzek: Bramaputry i Gangesu. Takie położenie czyni ten kraj szczególnie podatnym na podtopienia i powodzie. Dodatkowo, kraj często nawiedzany jest przez huragany. Najmniejszy wzrost poziomu wody w oceanie światowym może na zawsze zalać duże obszary tego kraju i zasolić słodkie wody. Wzrost stanu wody o 30 cm zmusiło by 5 milionów ludzi do przesiedlenia. Bangladesz głównie utrzymuje się z rolnictwa i utrata ziem spowoduje pogorszenie się i tak już nie najlepszej sytuacji gospodarczej. W rezultacie przewiduje się, że wyostrzyłoby to konflikt z Indiami.

Bangladesz

Wyspiarskie kraje Oceanu Spokojnego

Takie państwa jak Tavalu, Kiribati i Wyspy Marshalla wznoszą się jedynie kilka metrów nad poziom oceanu. Z tego powodu są one najbardziej wrażliwe na wahania stanu wody. Od 1990 roku podniósł się on w ich pobliżu o ponad 60 cm. Jeśli trend się utrzyma, mieszkańcy będą musieli opuścić najniżej położone wyspy. Dodatkowo sztormy przyczyniły się do zmniejszenia zasobów wody pitnej, które w państwach sąsiadującymi jedynie z oceanem i tak są niewielkie.

Australia

Kontynentalne państwo nie obawia skutków topnienia lodowców. Zamiast tego, boryka się z falami upałów, które ostatnimi laty dotykają kraj. Rok 2013 zapisał się jako najcieplejszy w historii Australii. W każdym miesiącu średnia temperatura powietrza była przynajmniej o 0,5 st. C wyższa niż średnia z ubiegłych lat, co doprowadziło to do plagi pożarów.

Australia

Kraje tropikalne

W bujnych lasach tropikalnych m.in. w Indonezji zmieniają się właściwości szaty roślinnej. Unikalne na światową skalę gatunki roślin stają się coraz bardziej wrażliwe na temperaturę powietrza. Wzrost średniej temperatury o jeden stopień powoduje, że rośliny rocznie uwalniają do atmosfery aż o 2 miliardy ton więcej dwutlenku węgla. Ponadto ich zdolność do pochłaniania tego gazu jest coraz mniejsza. Cała cyrkulacja przypomina błędne koło. Większe stężenie dwutlenku węgla w atmosferze przyśpiesza efekt cieplarniany, a to spowoduje wzrost globalnej temperatury.

Tropiki

Afryka

Na "czarnym lądzie" ludność walczy z postępującym pustynnieniem. Od Senegalu po Etiopię przez całą szerokość kontynentu (na południe od Sahary), budowany jest naturalny mur z drzew, krzewów i innych roślin. Ma on stanowić barierę o długości 6,5 tys. km przeciw szerzeniu się terenów suchych. Plemiona, które osiedliły się na granicy strefy pustynnej i sawanny, żyją z rolnictwa. Więcej terenów suchych zmniejsza obszary rolnicze. Przewiduje się, ze jeżeli pustynnienie nie spowolni, zniszczy się dwie trzecie terenów rolniczych na kontynencie.

Afryka

Oceany

Temperatura powietrza kształtuje ciepło wód. Im wyższa temperatura powietrza, tym cieplejszy jest ocean. Podwodna fauna i flora nie jest przystosowana do szybkich zmian w przyrodzie. Badania wykazują, że 80 proc. morskich stworzeń wędruje w poszukiwaniu lepszych warunków do życia.

Oceany

Arktyka

Arktyka jest najszybciej ocieplającym się regionem na Ziemi. Zmiany w Arktyce wpływają też na niższe szerokości geograficzne. Mniejsza powierzchnia lodowa powoduje, że w innych regionach na Ziemi zima staje się cieplejsza. W 2016 roku odbędzie się pierwszy turystyczny rejs, który rozpocznie się na Oceanie Atlantyckim a zakończy na Pacyfiku. Obecnie podróż statkiem przez Arktykę jest zbyt niebezpieczna, z powodu ryzyka zderzenia z górą lodową.

Arktyka

Autor: AD/mk / Źródło: weather.com

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. W środę 24.07 do osób przebywających na terenie południowych powiatów województwa małopolskiego został rozesłany SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący wyładowaniom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Gdzie jest burza? W środę 24.07 rano nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Poranek głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Poranek głośny od grzmotów

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, czyli środę 24.07. W wielu miejscach będzie pochmurno i deszczowo. Lokalnie mogą pojawić się burze z silnym wiatrem. Temperatura maksymalna wyniesie 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Upały odpuściły, ale nie na długo. W weekend temperatura w cieniu znów będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. W prognozie pogody na ten tydzień widać też burze, które najsilniejsze mają być w środę.

Odpoczynek od upału będzie krótki

Odpoczynek od upału będzie krótki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

W Kolumbii Brytyjskiej i Albercie szaleją pożary, ewakuowano tysiące osób. Dym generowany przez płomienie przekracza północny Atlantyk - poinformowało europejskie centrum monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS).

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Źródło:
Reuters, PAP, cbc.ca, nytimes.com

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Tajfun Gaemi zbliża się do wybrzeży Tajwanu. Towarzyszą mu podmuchy wiatru sięgające 155 kilometrów na godzinę. W przygotowaniu na nadejście żywiołu odwołana została część dorocznych ćwiczeń wojskowych, wstrzymano połączenia promowe. Po przejściu nad Tajwanem Gaemi ma uderzyć w Chiny.

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Źródło:
Reuters, Taiwan News, Focus Taiwan

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de