Pytonica o imieniu Thelma z Louisville Zoo w Kentucky to prawdziwie niezależna samiczka. Zoolodzy potwierdzili, że poczęła potomstwo bez udziału samca. To pierwsze takie narodziny wśród pytonów siatkowych.
Pracownicy Louisville Zoo potwierdzili, że samica pytona siatkowego o imieniu Thelma poczęła potomstwo bez udziału samca. Gad cały czas przebywał w towarzystwie innych samiczek. DNA młodych również wykazało, że do ich narodzin nie przyczynił się osobnik płci przeciwnej.
To pierwsze dziewicze narodziny wśród tego gatunku.
Matka sześciu samiczek
Jak podają pracownicy Louisville, Thelma, mająca długość sześciu metrów i ważąca 91 kilogramów, stała się matką sześciu samiczek. Wszystkie wydają się zdrowe. Na razie zostaną pod opieką zoo, jednak kiedy podrosną, zostaną udostępnione innym ogrodom zoologicznym.
To nie pierwszy taki przypadek w naturze
Naukowcy potwierdzają, że nauka zna wiele przypadków, w których samice różnych gatunków zwierząt, rozmnażające się zwykle płciowo, mogą zrobić to również bez udziału samców.
Pracownik Uniwersytetu w Tulsa Warren Booth, który dokumentuje dziewicze narodziny węży, nie widzi w tym nic nadzwyczajnego.
- To nie jest rzadkie zjawisko - mówił lokalnym mediom naukowiec.
Kury domowe, indyki, rekiny wykazują zdolność rozmnażania się bezpłciowego. Naukowcy uważają, że reprodukcja następuje poprzez proces zwany terminala automixis, kiedy to komórki zwane ciałami polarnymi zachowują się jak plemniki. Są one połączone z komórką jajową. Kiedy następuje podział rozpoczyna się proces partenogenezy (dziewiorództwa). Samiczki wydają na świat potomstwo półklonów.
Autor: PW/map / Źródło: ENEX, The Courier Journal