Północne regiony oraz Wielkopolska i Mazowsze znajdują się w strefie burz, które przemieszczają się na południowy wschód. Uaktywniły się po południu na jednym z dwóch chłodnych frontów atmosferycznych przechodzących nad krajem. Z drugim frontem związane są przelotne opady deszczu i silny, porywisty wiatr.
News (Prognoza na pięć dni: początek nowego tygodnia ze słońcem i 27 stopniami): 125858Alarm TVN Meteo na Twitterze. Śledź @alarm_pogodowy
Jak poinformowała po godz. 17.00 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, burze występują w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim.
"Grzmi w rejonie Drezdenka, Piły, Chodzieży i Rogoźna, oraz w rejonie Chełmna i Chełmży, Elbląga, Morąga, Olsztynka i Nidzicy, oraz Ciechanowa i Przasnysza" - relacjonuje synoptyk.
Burze przemieszczają się na południowy wschód. Natężenie opadów podczas nich wynosi 10-20 l/mkw. Oprócz nich na tych obszarach występują przelotne opady deszczu.
Niż i dwa fronty
Arleta Unton-Pyziołek wyjaśniła, że pogodę w Polsce kształtuje dziś niż Ela znad Zatoki Fińskiej. Związany z nim główny chłodny front atmosferyczny przemieszczający się nad krajem z północy na południe. Późnym popołudniem rozciągnął się nad Ziemią Lubuską, Dolnym Śląskiem, Wielkopolską, Ziemią Łódzką, Mazowszem i Podlasiem.
Na tym froncie występują przelotne opady deszczu o natężeniu do 10 l/mkw. i silny wiatr wiejący ze średnią prędkością około 30 km/h, w porywach osiągający 65 km/h" - relacjonuje synoptyk. Najsilniejsze porywy odnotowano w Warszawie (65 km/h), Łebie (60 km/h), Łodzi i Poznaniu (50 km/h.
Burzowa północ
Za tym pierwszym frontem płynie chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie z północy, znad Skandynawii. "W nim przemieszcza się kolejna strefa frontowa, wąska i bardziej aktywna, z występującymi na niej przelotnymi opadami deszczu do 20 l/mkw. i burzami o natężeniu słabym i umiarkowanym" - opisała synoptyk. To właśnie na nim po południu uaktywniły się burze.
Wyładowania odnotowano w rejonie Mrzeżyna i Trzebiatowa, Wałcza, Iławy oraz Mławy i Ostrołęki). Później grzmiało w rejonie Trójmiasta i Wejherowa, w pasie Krzyż Wlkp.-Trzcianka-Piła, w rejonie Elbląga, Morąga i Nidzicy oraz Ciechanowa.
Legenda: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.
Autor: js/mj / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: sat24.com