Drugą dobę nie mają prądu. Trwa przywracanie dostaw energii

W Małopolsce trwa usuwanie awarii prądu (TVN24)
W Małopolsce trwa usuwanie awarii prądu (TVN24)
W Małopolsce trwa usuwanie awarii prądu (TVN24)

W środę po południu bez prądu pozostawało w województwie małopolskim około 3,5 tysiąca odbiorców. Awarie spowodowały poniedziałkowe i wtorkowe opady. Deszcz zamarzał na liniach energetycznych doprowadzając do ich zerwania.

Jak poinformowała spółka energetyczna Tauron Dystrybucja, wciąż trwa przywracanie zasilania dla kolejnych klientów. Liczba małopolskich odbiorców, którzy nie mają prądu spadła z ok. 40 tysięcy w nocy z poniedziałku na wtorek do 3,5 tysiąca obecnie.

Awarie prądu

Według dystrybutora energii, awarie nie mają rozległego charakteru, występują punktowo na sieci średnich i niskich napięć.

Najwięcej wyłączeń wystąpiło na północy Krakowa, w okolicach Tarnowa, Nowego Sącza, Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Według energetyków, osadzanie szadzi jest charakterystyczne dla obszaru Jury Krakowsko-Częstochowskiej i cały ten teren jest narażony na działanie tych zjawisk atmosferycznych.

Poszkodowane Podkarpacie

Najtrudniejsza sytuacja panowała na Podkarpaciu. Do wtorku do godziny 23.00 na terenie Oddziału Rzeszów prądu nie miało jeszcze około 15,5 tys. odbiorców, spośród 51 tys. poszkodowanych od samego rana, poinformowało PGE Dystrybucja.

W środę wznowiono usuwanie awarii.

Przyczyną awarii były trudne warunki atmosferyczne. Marznący deszcz oraz intensywne opady śniegu spowodowały oblodzenie i poważne uszkodzenia infrastruktury energetycznej. Na terenie Oddziału Rzeszów złamanych zostało 120 słupów energetycznych.

Udało się przywrócić prąd m.in. w szkole w Oleszycach, gdzie na skutek awarii sieci energetycznej przestało działać ogrzewanie, oraz w Wierzawicach, gdzie przebywa chory podłączony do respiratora. W obu tych miejscowościach do czasu usunięcia awarii na liniach energetycznych prąd zasilały strażackie agregaty.

Brak prądu na Podkarpaciu dotyka dziesiątek tysięcy osób (TVN24)
Brak prądu na Podkarpaciu dotyka dziesiątek tysięcy osób (TVN24)

Poszkodowana Lubelszczyzna

Trudna sytuacja była i wciąż panuje w woj. lubelskim. Bez prądu pozostaje 9 tys. odbiorców.

- Prądu nie ma w okolicach Tomaszowa Lubelskiego i Zamościa, m.in. w gminach Bełżec, Horyniec, Lubycza Królewska, Narol, Księżpol, Biszcza i Potok Górny. Wyłączona tam jest jedna linia wysokiego napięcia i 51 linii średniego napięcia - poinformowała w środę rzeczniczka PGE Dystrybucja Dorota Gajewska.

- Nad usuwaniem awarii pracuje około 400 osób z pogotowia energetycznego, zaangażowanych jest też 13 firm zewnętrznych. Do popołudnia wszystkie awarie powinny zostać usunięte - dodała Gajewska.

Dwudniowe opady śniegu i marznącego deszczu w poniedziałek i wtorek spowodowały oblodzenie infrastruktury energetycznej. Połamane pod naporem lodu drzewa i konary pozrywały linie energetyczne.

Na terenie zamojskiego oddziału PGE było 153 złamanych slupów energetycznych. We wtorek rano prądu nie miało około 20 tys. odbiorców.

Małopolska wciąż bez prądu

Skutki ataku zimy odczuli też mieszkańcy województwa małopolskiego. We wtorek o godzinie 08.00 w tym regionie Polski odnotowano awarie w 365 stacjach dystrybucyjnych, co przekładało się na ok. 27 tys. klientów bez prądu.

Służby energetyczne poinformowały, że nie ma zagrożenia długotrwałych przerw w dostawach prądu, a awarie usuwane są na bieżąco. W środę rano bez zasilania było wciąż ok. 4,5 tys. osób. Po południu liczba ta zmalała do 3,5 tysiąca. Jak poinformowała reporterka TVN24, nowe awarie się nie pojawiają, ale mieszkańcy muszą liczyć się z czasowymi wyłączeniami podczas prac energetyków.

- Nad sprawnym przywracaniem prądu w małopolskich domach od rana pracuje 500 osób. Dziś naprawy powinny się już zakończyć - poinformowała Ewa Groń z Tauronu.

Pęknięty wodociąg w Szczecinie

Z kolei w Szczecinie w środę rano na ulicy Rydla pękł wodociąg. Bez wody jest kilkuset szczecinian. Nie wiadomo jak duża jest awaria i ile potrwa jej naprawa.

Kujawsko-pomorskie też z trudnościami

Do awarii sieci ciepłowniczej doszło we Wrocławku. - We wtorek od godz. 15.00 wstrzymano dostawy centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody do budynków Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (WSM), Wspólnoty Mieszkaniowej "Kręta 4" oraz budynków szkoły i przedszkoli w dzielnicy Kazimierza Wielkiego - poinformował w oświadczeniu Zbigniew Szmajda, kierownik Biura Obsługi Klienta Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

- W tym czasie służby MPEC usuwać będą awarię wynikającą z nieszczelności sieci przy ul. XIV Pułku Piechoty - dodawał.

Problemy w woj. łódzkim naprawione

W środę rano przywrócono dostawy ciepła do budynków na osiedlu Słowackiego-Północ w Piotrkowie Trybunalskim. Ekipom remontowym udało się usunąć awarię na głównej magistrali ciepłowniczej. Przez ponad dobę ciepła nie mieli mieszkańcy ok. 80 bloków, a także kilka szkół.

Jak poinformował w środę piotrkowski magistrat, nad ranem pracownicy Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej zakończyli naprawę awarii magistrali ciepłowniczej. Przystąpiono do napełnienia odcinka wodą. Po godz. 7 rano rozpoczęło się dostarczanie ciepła oraz ciepłej wody do mieszkań na osiedlu Słowackiego-Północ.

Dzięki usunięciu awarii nie było konieczności odwoływania lekcji w szkołach na tym terenie: w III Liceum Ogólnokształcącym, Gimnazjum nr 5 oraz Szkole Podstawowej Nr 2.

W dwóch pierwszych placówkach lekcje będą skrócone do trzydziestu minut, ponieważ przez noc doszło do wychłodzenia sal lekcyjnych. W szkole podstawowej, podobnie jak we wtorek, lekcje będą zorganizowane w łączonych klasach - informuje Urząd Miasta w Piotrkowie Tryb.

Piotr Borowski o awarii ciepłowniczej w Piotrkowie Trybunalskim (TVN24)
Piotr Borowski o awarii ciepłowniczej w Piotrkowie Trybunalskim (TVN24)

Autor: adsz,mm/mj,rs / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Strażacy w południowych krajach Europy walczą z pożarami lasów. Sytuacja pozostaje bardzo niebezpieczna w Bułgarii, gdzie w jednej z miejscowości spłonęło kilkadziesiąt domów - podały władze. W Grecji w czasie akcji gaśniczej obrażenia odniosło dwóch strażaków. Ponad 50 pożarów gasili w środę strażacy w Hiszpanii i Portugalii.

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W czwartek 18.07 tylko lokalnie pojawią się słabe, przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od 24 do 29 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 18.07. Zza chmur wyjdzie słońce, do 29 stopni

Pogoda na dziś - czwartek 18.07. Zza chmur wyjdzie słońce, do 29 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl