Woda na Lubelszczyźnie powoli opada. W ciągu minionej doby poziom wody na Bugu obniżył się o 10 cm. Dzisiaj po raz pierwszy można dostać się pieszo do odciętych od tygodnia Mościc Dolnych. Sytuacja na rzekach stabilizuje się - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
W powiatach włodawskim i bialskim nadal odciętych od świata pozostaje 130 gospodarstw. Woda opadła jednak na tyle, że do miejscowości można dostać się już nie tylko łodzią, ale także ciągnikiem.
Woda opada
MAC poinformowało w komunikacie wydanym w poniedziałek, że wzrosty stanów wód nie niosą zagrożenia powodzią. O godz. 13.30 wygasło jedno ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia IMGW, dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wód powyżej stanów alarmowych na terenie województwa pomorskiego. W poniedziałek po południu odnotowano przekroczenie stanów alarmowych na 15 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (maksymalnie we Włodawie na Bugu, bo aż o 117 cm) i na trzech w dorzeczu Odry (najwięcej, bo o 15 cm, w Nietkowie na Odrze). Z kolei stan ostrzegawczy Wisła przekracza na 23 stacjach, Odra na 31 stacjach. Na rzekach Przymorza stan ostrzegawczy jest przekroczony na dwóch stacjach.
Stany ostrzegawcze i alarmowe
Stan wody powyżej stanu alarmowego utrzymuje się w województwach: dolnośląskim - na rzece Bystrzyca w miejscowości Mietków; lubelskim - na rzekach: Wieprz w Krasnymstawie, Krzna w Malowej Górze, Bug we Włodawie; lubuskim - na rzece Obra w Bledzewie oraz na rzece Odra w miejscowościach Nietków, Cigacice i Połęcko; mazowieckim - na rzece Narew w Ostrołęce, na Wiśle w Kępie Polskiej i na rzece Liwiec w miejscowości Zaliwie-Piegawki; podlaskim - na rzekach: Biebrza w Dębowie, Bug w miejscowości Frankopol, Narew w miejscowościach Wizna i Piątnica-Łomża; pomorskim - na Wiśle w miejscowościach: Tczew, Gdańska Głowa i Gdańsk Przegalin.
Prognozy optymistyczne, ale nie brak fal wezbraniowych
W najbliższych dniach, jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na większości rzek w kraju obserwować będziemy stabilizację stanu wod, a następnie jej powolne opadanie w obecnych strefach.
Na rzekach dorzecza Odry stan wody kształtował się będzie w strefie wody średniej i wysokiej, ale przekroczenia stanów ostrzegawczych (lokalnie alarmowych) utrzymają się. Dolną Odrą będzie przemieszczać się fala roztopowa o kulminacji w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych. W poniedziałek kulminacja fali roztopowej minęła Słubice i dalej przemieszcza się w dół rzeki.
Na górnej Wiśle oraz na jej dopływach prognozuje się powolne opadanie poziomu wody głównie w strefie wody średniej. Na środkowej Wiśle oraz dopływach środkowej i dolnej Wisły prognozuje się powolne opadanie poziomu wody w aktualnych strefach. Kulminacja fali wezbraniowej minęła ujście Wisły, a - jak zaznacza IMGW - na całym odcinku dolnej Wisły obserwować będziemy dalszy spadek stanu wody (przy przekroczonych stanach ostrzegawczych).
W dorzeczu Narwi obserwować będziemy na ogół opadanie stanów wody związane ze spływem wód roztopowych, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. Na Narwi poniżej Łomży prognozuje się wzrosty stanów wody przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i lokalnie alarmowych.
Obecnie kulminacja fali wezbraniowej na Bugu znajduje się pomiędzy Krzyczewem a Frankopolem. Na granicznym odcinku Bugu prognozuje się spadki stanu wody przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych. Poniżej Krzyczewa, aż do Zalewu Zegrzyńskiego, prognozowane są niewielkie wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych związane z przemieszczaniem się wód roztopowych. W miarę przemieszczania się fala kulminacyjna będzie się wydłużać i obniżać.
Autor: pk,map/mj,rs / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24