Do Gruzji na lampkę wina

Pola winogron widziane z monastyru

Wrzesień i październik to jedne z najbardziej depresyjnych pór roku. Kończy się okres wakacji, dni stają się szare, krótkie i robi się coraz zimniej. Jednym z najlepszych sposobów, aby skutecznie walczyć z jesienną depresją jest wyruszenie w podróż. A najlepiej do Gruzji na szklaneczkę półsłodkiego białego Kisi.

Legenda głosi, że podczas rozdzielania ziem narodom przez Boga, Gruzini, zamiast walczyć o swoje, siedzieli w cieniu drzewa Cyprysu, pili wino i radośnie się bawili. Kiedy Bóg skończył rozdzielanie ziem, zobaczył Gruzinów. Nie mając już miejsca dla nich, przydzielił im te najpiękniejsze, które pozostawił sobie.

Sighnaghi. Miasteczko położone na szczycie góry. Prawie z każdego okna rozpościera się podobny widok na dolinę i wiecznie ośnieżone szczyty Kaukazu (Kontakt Meteo/Łukasz Firsowski, Marcin Skowronek)

I rzeczywiście. Gruzja, choć nie jest wiele większa od piątej części obszaru Polski, to na jej terenie znajdziemy krajobrazy całego świata. To miejsce pełne historii i duchowości. To wszystko, w połączeniu z gruzińską gościnnością i otwartością na innych, sprawia, że czujemy, jakbyśmy znaleźli się w naprawdę wyjątkowym miejscu.

Tu wszystko się zaczyna. Pola pełne krzewów winogron ciągnące się po horyzont(Kontakt Meteo/Łukasz Firsowski, Marcin Skowronek)

Wino, skarb Gruzji

Jednym z największych skarbów Gruzji poza ludźmi jest wino. W gwarnym Tbiilisi na balkonie, w altance przydrożnej chałupy, z bram większości domów zwisają pełne kiście białych i czerwonych winogron. To właśnie z terenów Kaukazu, poprzez inne kraje Azji Mniejszej, Grecję i Cesarstwo Rzymskie wino dotarło do Europy. Winorośl to bardzo popularny motyw w sztuce ludowej i sakralnej.

Leżakujące wino czeka na najlepszy moment by opuścić piwnicę i ruszyć w świat (Kontakt Meteo/Łukasz Firsowski, Marcin Skowronek)

W poszukiwaniu historii

W Gruzji możemy wyróżnić 5 głównych regionów winnych. Kachetia, Kartlia, Imeretia, Racza, Magrelia.

Kachetia to najbardziej prestiżowy i największy rejon winny w Gruzji. Położona na wschód od Tbilisi Kachetia to miejsce, które powinno znaleźć się w planie każdej wyprawy. Szczególnie we wrześniu i październiku, kiedy rozpoczynają się zbiory winogron.

Tak winogrona trafiają do fabryki. Brutalnie zrzucane są z naczepy (Kontakt Meteo/Łukasz Firsowski, Marcin Skowronek)

Warto zrobić sobie bazę wypadową w jednym z miasteczek regionu, aby codziennie ruszać w poszukiwaniu historii. A jest jej tam pełno. Nie można nie odwiedzić min. skalnego kompleksu monastyrów David Garedży, dawnej stolicy Kacheti, Gremi; monastyru Alawerdi, Szuamnty czy położonej na szczycie i otoczonej murem małej miejscowość Signahi.

Chwila zadumy, modlitwy i wdzięczności za wspaniały dzień. Wizyta w cerkwi uspakaja i wycisza(Kontakt Meteo/Łukasz Firsowski, Marcin Skowronek)

Nie tylko wino

Warto na chwilę przystanąć w drodze i przyjrzeć się zbiorom winogron, których krzewy ciągnął się po horyzont. Można odwiedzić przydrożne winne muzea, w których dowiemy się o tajnikach przydomowej produkcji nie tylko wina, ale i Czaczy (odpowiednik winiaka o smaku podobnym do samogonu, produkowany z winogron).

Warto odwiedzić fabryki wina, które otwarte są w większości za darmo. Każda fabryka oferuje swoje produkty do degustacji.

Wizyta w fabryce to element promocji. Wino z danej fabryki możemy spróbować za darmo w dowolnej ilości (Kontakt Meteo/Łukasz Firsowski, Marcin Skowronek)

Przy odrobinie szczęścia trafimy na moment rozlewania koniaku i dane nam będzie za darmo popróbować destylatów 5 letnich (od mojej wizyty w Gruzji śmiem twierdzić, że gruzińskie koniaki o niebo przebijają te Francuskie z okolicy wsi Cognac).

Zwiedzasz fabrykę a tu nagle otacza Ciebie woń koniaku. Podchodzisz, parę pozdrowień, uśmiechów i butelka ląduje w twojej ręce. Pięcioletni koniak prosto z beczki smakuje niesamowicie(Kontakt Meteo/Łukasz Firsowski, Marcin Skowronek)
Zwiedzasz fabrykę a tu nagle otacza Ciebie woń koniaku. Podchodzisz, parę pozdrowień, uśmiechów i butelka ląduje w twojej ręce. Pięcioletni koniak prosto z beczki smakuje niesamowicie(Kontakt Meteo/Łukasz Firsowski, Marcin Skowronek)

Jak Polak z Gruzinem

A wieczorem polecam udać się na suprę. Tradycyjną gruzińską ucztę gdzie wraz z gospodarzami domu, przy dźwięku szlaczek z młodym winem będziemy mieli okazję scementować przyjaźń polsko-gruzińską.

Głodny. Na co czekasz. To nie kiełbasa. To gruziński snickers – czurczchela. Orzechy laskowe nawleczone na nitkę, oblane stygnącym sokiem z winogron. Niesamowicie energetyczne (Kontakt Meteo/Łukasz Firsowski, Marcin Skowronek)

Bardzo ciepła, jesienna Kachetia, niech stanie się waszym pierwszym punktem odwiedzin Gruzji i niech zaostrzy apetyt na resztę kraju. Powodzenia w odkrywaniu smaków radosnej i pełnej słońca wrześniowo – październikowej gruzińskiej krainy.

Autor: Łukasz Firsowski/mm//aq / Źródło: Kontakt Meteo

Pozostałe wiadomości

Weekend w części kraju będzie upalny. Miejscami temperatura sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza. Pojawią się też burze z wiatrem sięgającym w porywach do 80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na weekend: czeka nas uderzenie upału

Pogoda na weekend: czeka nas uderzenie upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na piątek 26.07. W nocy temperatura miejscami wyniesie zaledwie 11 stopni Celsjusza. Dzień przyniesie przeważnie małe i umiarkowane zachmurzenie, lokalnie może zagrzmieć.

Pogoda na jutro - piątek, 26.07. Nocą temperatura ledwie przekroczy 10 stopni

Pogoda na jutro - piątek, 26.07. Nocą temperatura ledwie przekroczy 10 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W amerykańskim mieście New Gloucester w stanie Maine baribal przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z przymocowaną do niego kamerą. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu skradzionego urządzenia.

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Źródło:
Reuters

W czwartek u wybrzeży Manili zatonął filipiński tankowiec. W wyniku tego zdarzenia zginął jeden członek załogi. Na pokładzie znajdowało się 1,4 miliona litrów oleju opałowego. Jeśli całość ładunku przedostanie się do wody, może być to największa katastrofa ekologiczna w historii Filipin.

"Walka z czasem" u wybrzeży Filipin. Zginął członek załogi

"Walka z czasem" u wybrzeży Filipin. Zginął członek załogi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Utwór Missy Elliott został wysłany... na Wenus. NASA dokonała transmisji za pomocą anteny wchodzącej w skład sieci Deep Space Network. "The Rain (Supa Dupa Fly)" to pierwsza hip-hopowa piosenka, która trafiła w przestrzeń pozaziemską.

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Włochy przygotowują się na uderzenie antycyklonu afrykańskiego Charon. Przyniesie on kolejną falę upałów z temperaturą sięgającą 40 stopni w miastach. Atak gorąca, który miał trwać do końca lipca, będzie nękać kraj także w sierpniu.

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Źródło:
PAP, ilgiornale.it, milanopavia.news, ANSA

Do ponad 250 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które w poniedziałek zeszły w południowej Etiopii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w katastrofie mogło zginąć dwa razy więcej osób. W rejonie trwają akcje poszukiwawcze oraz ewakuacja mieszkańców.

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Źródło:
Reuters, UN OCHA

Tajfun Gaemi przemieszcza się nad Tajwanem, niosąc za sobą burze, gwałtowne wichury i ulewne deszcze. Na wyspie zginęły co najmniej dwie osoby. Z powodu sztormu u wybrzeżu wyspy zatonął statek towarowy pod banderą Tanzanii. Trwa akcja poszukiwawcza załogi.

Gaemi szaleje na Tajwanie. Zatonął statek towarowy

Gaemi szaleje na Tajwanie. Zatonął statek towarowy

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Strażacy w Kalifornii walczą z kolejnym pożarem lasu, który wybuchł w środę w pobliżu miejscowości Chico. W obawie przed zagrożeniem życia lokalne władze ewakuowały mieszkańców.

Pożar opanowany w zaledwie trzech procentach, gaszenie może potrwać kilka dni

Pożar opanowany w zaledwie trzech procentach, gaszenie może potrwać kilka dni

Źródło:
Reuters, fire.ca.gov, San Franciso Chronicles

Waran z Komodo, największa współcześnie żyjąca jaszczurka, posiada cienką warstwę żelaza pokrywającą zęby - wynika z najnowszych badań. Zdaniem naukowców, ta dość nietypowa cecha pozwala mu skutecznie zabijać ofiary i zdobywać pożywienie.

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Źródło:
Nature, phys.org, The Guardian

Płonie Park Narodowy Jasper w Kanadzie. W środę płomienie objęły swoim zasięgiem pobliski kurort, zmuszając mieszkańców i turystów do ewakuacji. Strażacy próbują opanować ogień, zanim dotrze on do krytycznej infrastruktury, w tym rurociągu transportującego produkty naftowe.

Płonie park narodowy i położony w nim kurort

Płonie park narodowy i położony w nim kurort

Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire

Oceany stają się zbyt głośne dla zwierząt. Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazały, że dźwięki emitowane przez źródła antropogeniczne mogą zagłuszać naturalne odgłosy oceanu. Utrudnia to życie m.in. ostrygom, które mają problemy z kierowaniem się w optymalne miejsca do żerowania.

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Źródło:
University of Adelaide, EEA

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się sfotografować planetę, która nie była wcześniej obserwowana z Ziemi. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba ich oczom ukazała się niezwykła egzoplaneta, sklasyfikowana jako super-Jowisz.

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Źródło:
PAP, mpia, National Geographic

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przechodziły burze i intensywne opady deszczu. Woda dostała się do przejścia podziemnego na dworcu kolejowym w Gdyni. Ulewy spowodowały podtopienia i zalania także w innych miejscach w kraju.

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowych krajach Europy, ogarniętych 40-stopniowymi upałami, płoną lasy. W środę z powodu dużego pożaru ewakuowano ponad tysiąc turystów z ośrodka wakacyjnego we włoskiej Apulii. W jednej z gmin w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii zagrożone tereny musiały opuścić dziesiątki osób, w tym goście hotelu.

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post Business Insider

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no